DIVVAS – Challenger Deep
Łukasz Komła:

W głębinach myśli.

The Exaltics & Heinrich Mueller – Dimensional Shifting
Paweł Gzyl:

Mistrzowska wersja detroitowego electro.

Julius Aglinskas – Daydreamer
Łukasz Komła:

W ambientowym zastygnięciu.

Soft Boi – So Nice
Paweł Gzyl:

O miłości w rytmie downtempo.

Ehh hahah – House ze skrzypcami w tle
Jarek Szczęsny:

Pod znakiem internetu.

Alva Noto – Xerrox Vol. 4
Mateusz Piżyński:

Czwarta odsłona cyklu Xerrox, na którą przyszło nam czekać pięć lat.

Various Artists – Kern Vol. 5 Mixed By Helena Hauff
Paweł Gzyl:

„For those who knows”

Amnesia Scanner – Tearless
Paweł Gzyl:

Finowie serwują miłosne ballady.

Michael Lightborne – Ring Road Ring
Łukasz Komła:

Dźwiękowy świat obwodnicy w Coventry.

Christine Ott – Chimères (pour ondes Martenot)
Jarek Szczęsny:

Geometria dźwięków.

Deadbeat And Paul St. Hilaire – 4 Quarters Of Love And Modern Lash
Paweł Gzyl:

Scott i Paul medytują.

Vysoké Čelo – Űrkutatás
Jarek Szczęsny:

Grzechem byłoby nie skorzystać.

Ellen Allien – AurAA
Paweł Gzyl:

Hołd dla czasów, kiedy techno i trance były jednym.

Nihiloxica – Kaloli
Łukasz Komła:

Na wzgórzu perkusyjnych abstrakcji.Column One – Präsident Der Sonne


Ten działający od prawie dwóch dekad berliński kolektyw pod wodzą Roberta Schalinskiego jest w prostej linii spadkobiercą dokonań niemieckiego undergroundu z lat 80. W jego twórczości, inspirowanej w dużej mierze awangardowymi ruchami artystycznymi z pierwszej połowy XX wieku, spotykały się do tej pory różne formy muzyczne – od preparowanego industrialu po eksperymentalne techno. Najciekawszymi dokonaniami Column One pozostają dwa albumy z początku minionej dekady – „Electric Pleasure” i „The Audience Is Sleeping” – przy realizacji których wspomógł formację nieodżałowany duet Rechenzentrum. Od tamtego czasu Column One nie nagrał właściwie kolejnego regularnego albumu – zarówno wydany pięć lat temu „Dream Time”, jak i opublikowany obecnie „Präsident Der Sonne” – to kompilacje utworów zrealizowanych we wcześniejszych latach.
Pod tytułem nawiązującym do twórczości austriackiego poety i plastyka Raoula Hausmanna, założyciela berlińskiego Clubu Dada w 1918 roku, ukrywa się dziesięć nagrań, nigdy do tej pory niepublikowanych, a zarejestrowanych między 2000 a 2010 rokiem.

To zdecydowanie awangardowa odsłona muzyki niemieckiego kolektywu. Już umieszczony na wstępie tytułowy utwór wprowadza nas w klimat całości – wypełniające go elektroakustyczne wariacje dźwiękowe z powodzeniem można wpisać w kontekst muzyki konkretnej. „Godesberger Marsch” to z kolei ukłon w stronę bardziej współczesnych trendów – wokalne szaleństwa podszyte lodowatą elektroniką w stylu Sähko czy Raster Noton. Wspomnienie perkusyjnego industrialu o metalicznym brzmieniu pojawia się natomiast w „Voranzeige Oder Der Moloch”. „Anatomie Einer Waage” to z kolei jednostajny dron, wijący się powoli przez cały czas trwania kompozycji. Połączeniem elementów składających się na te dwa ostatnie nagrania jest „Berta Navarseke” – w przemysłowe odgłosy pogłębione fabrycznymi pogłosami grupa wpisuje jednak niepokojące szepty i jęki, tworzące psychodeliczny nastrój rodem z dawnych preparacji Throbbing Gristle.
W drugiej części krążka dostajemy więcej poezji dźwiękowej. Stosując metody typowe dla plądrofonii, Schalinski wraz z kolegami sklejają fragmenty różnych nagrań i recytacji w dadaistyczne kolaże, przypominające muzyczne eksperymenty amerykańskich artystów skupionych w ruchu Fluxus. Tak dzieje się w zaszumionym analogowymi trzaskami „Reichlich Sonderbar” czy bliskim free-jazzowemu zgiełkowi „100 Tanze & Marsche”.
Album kończy długa kompozycja „Hydronosie Oder Der Sprecher” – monotonny monolog uzupełniony wciśniętymi w tło glitchowym defektami i wolno płynącym dronem.
Ci, którzy znają Column One z koncertów w Polsce (grupa odwiedza nasz kraj od dawna i współpracuje z Wojtkiem Czernem z Za Siódmą Górą czy z Piotrem Rhysem z Miasto Nie Spało), nie będą zawiedzeni tym materiałem. Choć nagrania pochodzą z różnych okresów i sesji, układają się w spójną całość, próbującą, podobnie jak wczesne dokonania projektu, dekodować i kodować na nową współczesną nam rzeczywistość dźwiękową.

www.column-one.de

www.myspace.com/ccolumn11
Moloko+ 2010

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

komentarze 3

 1. ==============================
  COLUMN ONE -fan-site-
  https://www.facebook.com/pages/COLUMN-ONE/400367390099438
  ==============================

 2. formalina

  jam słyszał , ciekawy projekt .

 3. godzilla

  dodam, ze jedna z lepszych plyt columne one jest Live in Gorzów, wyd. Bazyliszek. Ale kto tutaj to slyszał….prawdziwe perly w undergroundzie:)