Stenny – Upsurge
Paweł Gzyl:

Połamane rytmy zanurzone w ambiencie.

Justyna Steczkowska – Maria Magdalena. All Is One
Przemysław Solski:

Wędrówka duszy.

Function – Existenz
Paweł Gzyl:

Opus magnum Dave’a Sumnera.

Bella Boo – Once Upon a Passion
Jarek Szczęsny:

Z półprzymkniętymi oczami.

Shed – Oderbruch
Paweł Gzyl:

Szperając w zbiorowej pamięci.

KTLH – Azathoth
Jarek Szczęsny:

Egzorcyści będą mieć pełne ręce roboty.

Koenraad Ecker & Frederik Meulyzer – Carbon
Paweł Gzyl:

Wizyta na Spitsbergenie.

Planetary Assault Systems – Live At Cocoon Ibiza
Paweł Gzyl:

Techno z saksofonem? Czemu nie!

Olo Walicki & Jacek Prościński – Llovage
Jarek Szczęsny:

Uciekająca sekcja rytmiczna.

Abul Mogard – Kimberlin
Maciej Kaczmarski:

Elegia na odejście.

Tobias Preisig – Diver
Łukasz Komła:

Skoncentrowana powódź.

Lee Gamble – Exhaust (Flush Real Pharynx Part 2)
Paweł Gzyl:

Powrót do korzeni.

Various Artists – Pop Ambient 2020
Paweł Gzyl:

Ambient jak skała.

FKA Twigs – Magdalene
Jarek Szczęsny:

Jedno płuco.Column One – Präsident Der Sonne


Ten działający od prawie dwóch dekad berliński kolektyw pod wodzą Roberta Schalinskiego jest w prostej linii spadkobiercą dokonań niemieckiego undergroundu z lat 80. W jego twórczości, inspirowanej w dużej mierze awangardowymi ruchami artystycznymi z pierwszej połowy XX wieku, spotykały się do tej pory różne formy muzyczne – od preparowanego industrialu po eksperymentalne techno. Najciekawszymi dokonaniami Column One pozostają dwa albumy z początku minionej dekady – „Electric Pleasure” i „The Audience Is Sleeping” – przy realizacji których wspomógł formację nieodżałowany duet Rechenzentrum. Od tamtego czasu Column One nie nagrał właściwie kolejnego regularnego albumu – zarówno wydany pięć lat temu „Dream Time”, jak i opublikowany obecnie „Präsident Der Sonne” – to kompilacje utworów zrealizowanych we wcześniejszych latach.
Pod tytułem nawiązującym do twórczości austriackiego poety i plastyka Raoula Hausmanna, założyciela berlińskiego Clubu Dada w 1918 roku, ukrywa się dziesięć nagrań, nigdy do tej pory niepublikowanych, a zarejestrowanych między 2000 a 2010 rokiem.

To zdecydowanie awangardowa odsłona muzyki niemieckiego kolektywu. Już umieszczony na wstępie tytułowy utwór wprowadza nas w klimat całości – wypełniające go elektroakustyczne wariacje dźwiękowe z powodzeniem można wpisać w kontekst muzyki konkretnej. „Godesberger Marsch” to z kolei ukłon w stronę bardziej współczesnych trendów – wokalne szaleństwa podszyte lodowatą elektroniką w stylu Sähko czy Raster Noton. Wspomnienie perkusyjnego industrialu o metalicznym brzmieniu pojawia się natomiast w „Voranzeige Oder Der Moloch”. „Anatomie Einer Waage” to z kolei jednostajny dron, wijący się powoli przez cały czas trwania kompozycji. Połączeniem elementów składających się na te dwa ostatnie nagrania jest „Berta Navarseke” – w przemysłowe odgłosy pogłębione fabrycznymi pogłosami grupa wpisuje jednak niepokojące szepty i jęki, tworzące psychodeliczny nastrój rodem z dawnych preparacji Throbbing Gristle.
W drugiej części krążka dostajemy więcej poezji dźwiękowej. Stosując metody typowe dla plądrofonii, Schalinski wraz z kolegami sklejają fragmenty różnych nagrań i recytacji w dadaistyczne kolaże, przypominające muzyczne eksperymenty amerykańskich artystów skupionych w ruchu Fluxus. Tak dzieje się w zaszumionym analogowymi trzaskami „Reichlich Sonderbar” czy bliskim free-jazzowemu zgiełkowi „100 Tanze & Marsche”.
Album kończy długa kompozycja „Hydronosie Oder Der Sprecher” – monotonny monolog uzupełniony wciśniętymi w tło glitchowym defektami i wolno płynącym dronem.
Ci, którzy znają Column One z koncertów w Polsce (grupa odwiedza nasz kraj od dawna i współpracuje z Wojtkiem Czernem z Za Siódmą Górą czy z Piotrem Rhysem z Miasto Nie Spało), nie będą zawiedzeni tym materiałem. Choć nagrania pochodzą z różnych okresów i sesji, układają się w spójną całość, próbującą, podobnie jak wczesne dokonania projektu, dekodować i kodować na nową współczesną nam rzeczywistość dźwiękową.

www.column-one.de

www.myspace.com/ccolumn11
Moloko+ 2010

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

komentarze 3

 1. ==============================
  COLUMN ONE -fan-site-
  https://www.facebook.com/pages/COLUMN-ONE/400367390099438
  ==============================

 2. formalina

  jam słyszał , ciekawy projekt .

 3. godzilla

  dodam, ze jedna z lepszych plyt columne one jest Live in Gorzów, wyd. Bazyliszek. Ale kto tutaj to slyszał….prawdziwe perly w undergroundzie:)