Wpisz i kliknij enter

Wagon Christ – Toomorrow


Jakby nie było źle, serce zawsze mocniej bije słuchając bohaterów młodości. Ba, bohaterów! Przewodników po zawiłej krainie elektroniki, w zazdrości chowanej przez kolegami, trzymanej tylko dla siebie. Ich zdziwione miny, gdy na przerwie rzuciło się hasło Aphex Twin czy Plaid – bezcenne… Dzięki ich muzyce odczuwało się przynależność do tajemniczego kręgu futurystycznego świata, a oni jawili się jako kapłani – gdzieś, daleko, w Detroit czy Bristolu, łącząc się z nimi przez porysowane płyty odpalane w discmanie.

Więc właśnie – jakby nie było źle, sentyment zawsze pozostaje…

… i przyda się w tym wypadku. Juicy Luke Vibert, pionier elektroniki z Kornwalii, powraca w swoim najbardziej rozrywkowym alter ego (a ma ich wiele), które na siedem lat głęboko schował (w zeszłym roku wydał Solid Steel na Ninja Tune XX, ale to tylko kompilacja). Nadal jest chimeryczny, obraca się bardziej w kreskówkowym świecie niż rzeczywistym. Zdziecinniałymi metodami daje szkołę młodym – korepetycje z fantazji i nieograniczonego niczym samplowania. Album gra, ale nigdy na poważnie, rozwijając wielobarwny patchwork przed rozbieganymi oczami słuchaczy, w rytm krzyczących wokali „On the floor!”, hip-hopu, downtempo, połamanych, funkujących i jazzujących beatów.

Nic tu się nie zmienia. Stworzona w latach 90. muzyczna filozofia Wagon Christa nadal wydaje się nie skopiowania, a „Toomorrow” to następny jej rozdział, w drugiej już dekadzie XXI wieku. Powtarza się syndrom z 2009 roku, kiedy jako Luke Vibert wydał „We Hear You”. I tu, i tam chaos mieszał się z dźwiękowym geniuszem. Kompozycyjnym majstersztykom brakuje jednak świeżości (niektóre wyraźnie odstają od całego zestawu) i spójności.

Dźwiękowa deformacja i gorączka samplowania zbyt wyraźnie wpłynęła na całość albumu, rozmywając jego istotę. To kolejna płyta w dyskografii Viberta/Christa, i nic więcej. Wyląduje na półkach kolekcjonerów, ale w głównym nurcie elektroniki zginie nawet jako technicznie wzorcowy elektroniczny oldschool.
Ninja Tune, 2011Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Hedfunk
Hedfunk
13 lat temu

Płyta rzeczywiście wtórna i nierówna. Szkoda, bo oczekiwałem niezłych fajerwerków, a dostałem przeterminowany towar. Spory zawód…

Polecamy