Wpisz i kliknij enter

Malta Festival rusza pełną parą

Pierwszy dzień festiwalu już za nami, a już dziś – Manu Chao La Ventura i wiele, wiele innych. Pierwsze wydarzenie dnia to druga część wczorajszej Silent Malta. Projekt słuchania muzyki w miejscu publicznym przez słuchawki kojarzą już chyba wszyscy poznaniacy. W tym specjalnym projekcie dwa kanały: literacki i muzyczny (Pasaż Kultury, Park Mickiewicza, wstęp wolny, do wypożyczenia słuchawek konieczny jest jednak dowód osobisty lub prawo jazdy). O 15:00 natomiast kontynuować będziemy w Galerii Miejskiej Arsenał rozmowę na temat wykluczenia. W trakcie Spotkań Berlińsko-Poznańskich tym razem pod hasłem „Wykluczeni w Mieście” rozmawiać będziemy na temat polityki planowania rozwoju przestrzennego miasta oraz polityk społecznych „wobec wykluczonych” (Galeria Miejska Arsenał, I Pietro, wstęp wolny).

W ramach Unplugged, cyklu, w ramach którego oglądaliśmy „Po drugiej stronie” Teatru Zgoda, w dniu drugim Grupa Teatroterapii, której nieoficjalna nazwa brzmi Grupa Wizyjna Dżak Nikolson wystąpi ze spektaklem „Indaxu” w O.T. Maski o godzinie 17:00. Indaxu to duch żyjący na przystankach komunikacji miejskiej, który wysłuchuje historii pasażerów a potem udziela wsparcia (bezpłatne wejściówki).

Po Indaxu kolejna dawka teatralnych emocji, również w ramach tegorocznego idiomu. To już drugi dzień z reżyserką Gisele Vienne i jej przedstawieniem „I Apologize” – autorski spektakl francusko-austriackiej artystki, która przy jego tworzeniu współpracowała z Denisem Cooperem. Spektakl rozegra się na Międzynarodowych Targach Poznańskich o 18:30 (MTP Hala 6A, bilety 35 i 25 zł). Kto nie zdążył wczoraj obejrzeć „After the Battle” Compagni Pippo Delbono, ma szansę nadrobić to dzisiaj o 19:00 w Auli Artis (bezpłatne wejściówki).

O 20:00 ponownie zapraszamy na pierwsze i jedyne w Polsce koncerty Young@Heart – amerykańskiego zespołu, który w zaskakujący sposób potwierdza znaną maksymę, głoszącą że „Rock’n’Roll will never die”. Young@Heart to chór złożony z byłych muzyków, aktorów, a także amatorów, którzy swoją przygodę ze sceną rozpoczęli po… 80-tce (średnia wieku w zespole to 85 lat!). Zarówno wiekiem, jak i żywotnością i spontanicznością przypominają Buena Vista Social Club. Tym co ich różni, to repertuar, w którym znajdują się utwory m. in. Nirvany, Radiohead, Coldplay, Led Zeppelin czy Jimmy’ego Hendrixa. Na swoich koncertach, Young@Heart, porywają nimi wielopokoleniową publiczność. (4-7 lipca, godz. 20:00, MTP Hala 7A, bilety: 35 (25) zł) O 21:45 będzie szansa na spotkanie z muzykami, również w MTP. Poprowadzi je Paweł Goźliński.

Ten, kto chce pozostać do końca w klimacie teatralnym, na pewno wybierze się na ul. Księcia Józefa o godzinie 21:00 na uliczny spektakl „Tragèdie ! Un poeme…” zespołu Deuxieme Groupe D’Intervention. „Tragèdie ! Un poeme…” to kameralny i poetycki spektakl. W wizyjnym, pełnym ruchu i muzyki spektaklu odwołują się do napiętych i burzliwych relacji pomiędzy tym, co publiczne a prywatne. Wstęp bezpłatny.

Miłośników kina zapraszamy o 21:00 na Dziedziniec Szkoły Baletowej na film „Showroomdummies”. To drugie dzisiaj, a trzecie w trakcie tegorocznego festiwalu, spotkanie z Gisele Vienne. Film jest dokumentacją spektaklu „Showroomdummies” rozważającego temat erotyzmu i wstrętu, które łączą żywe ciało z jego zaprojektowaną, sztuczną reprezentacją. Wstęp bezpłatny.

Również o 21:00 dla fanów tańca przygotowany został przez Marysię Stokłosę, w Starym Browarze, w Słodowni, występ „Prawa Półkula”. To odwołanie do tej części naszego mózgu, która potocznie kojarzy się z emocjami i irracjonalnymi czy intuicyjnymi zachowaniami. Neurologiczne rozważania stanowią jedynie pretekst do odkrycia fizycznego odpowiednika tego, co niezrozumiałe, nielogiczne i niewerbalne. Cena biletu 20 zł.

O 21:00 w klubie festiwalowym proponujemy koncert grupy Hjaltalín. Usłyszymy utwory zaaranżowane w klimacie kameralnego popu. Wstęp bezpłatny. O 23:00 zagra natomiast islandzki zespół Bloodgroup. Ich muzyka to intrygujący, podszyty niepokojem miks elektroniki, muzyki tanecznej i popu.

Ukoronowaniem dnia będzie koncert charyzmatycznego muzyka, barda wykluczonych Manu Chao La Ventura, który wystąpi o 22:00 nad Jeziorem Malta (otwarcie bram o 18:00). Tym jedynym w Polsce koncertem znanego ze swojego społecznego zaangażowania artysty promujemy Kampanię Wodną Polskiej Akcji Humanitarnej. Manu Chao na swoich emanujących pozytywną energią koncertach porywa do tańca w rytm transetnicznie folkowej muzyki, a przy tym jego występy są swego rodzaju manifestami alterglobalistycznego sprzeciwu wobec bezduszności i obojętności na los ludzi znajdujących się „poza nawiasem”. Cena biletów 60 zł. Przed Manu Chao, około godz. 20:00 w rytm reggae zagra zespół Habakuk.

O 24:00 w CH Stary Browar, Annas Kolektiv zaprezentuje po raz drugi spektakl Pasaż, będący swego rodzaju próbą mediacji pomiędzy kulturą a naturą. (wstęp wolny) A na sam koniec, jak co wieczór, zapraszamy do naszego klubu festiwalowego w Pasażu Kultury na Silent Disco. (Wstęp wolny, do wypożyczenia słuchawek konieczny jest jednak dowód osobisty lub prawo jazdy).

Zapraszamy także do naszego Kąta Kultura, na ciekawą lekturę i dobrą kawę. Zachęcamy do korzystania z mieszczącej się obok wypożyczalni rowerów. Rower to najszybszy i najbardziej przyjazny, a do tego darmowy sposób dojazdu na maltańskie przedstawienia.

malta-festival.plJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy