Wpisz i kliknij enter

Warsztaty fotograficzne podczas Tauron Nowa Muzyka

Podobnie jak w ubiegłych latach i tym razem podczas Tauron Festiwalu będzie można zapoznać się z pracami specjalnie przygotowanymi z myślą o Festiwalu. W tym roku jednak prace oglądać będzie można na terenie miasteczka festiwalowego.

Łukasz Ziętek przedstawi artystyczne rozwinięcie materiałów, jakie powstały w ramach kampanii promocyjnej festiwalu, natomiast Jacek Kołodziejski i Paweł Fabjański przygotowali autorskie wypowiedzi oscylujące wokół tematyki idola, publiczności oraz wewnętrznych napięć rodzących się w twórcy umieszczonym na świeczniku.

Równolegle w każdy dzień festiwalowy (od piątku do niedzieli) będą prowadzone warsztaty fotograficzne. W tym roku warsztaty odbędą się na terenie Uniwersytetu Śląskiego (wydział Prawa i Administracji) w Katowicach.

Zapisy pod adresem: warsztaty@happymonday.pl

26.08 godz. 13:00 – Paweł Fabjański: Moda na fotografie mody – czyli o tym, że wszystko już było…

W mojej prezentacji wyodrębnię różne style i trendy, które pojawiły się w fotografii modowej i reklamowej w kilku ostatnich dziesięcioleciach. Najważniejsi twórcy i najbardziej jaskrawe momenty przełomowe staną się punktem wyjścia do dyskusji o wartości własnego stylu i powtarzalności tendencji estetycznych. Czy trendy wizualne zataczają koło? Czy w dzisiejszych czasach można być oryginalnym? Czy fotografia mody może stać się ponadczasowa? Czy czekają nas jeszcze jakieś rewolucje? Może uda się nam wspólnie znaleźć odpowiedzi na te pytania.

27.08 godz. 13:00 – Jacek Kołodziejski: Rynek fotografii w Polsce – jak go zrozumieć i jak się po nim poruszać?

Rynek fotografii w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Festiwale fotografii odwiedzane są przez tysiące osób, powstają nowe galerie, a fotografia włączana jest do programów muzeów i centrów sztuki współczesnej na równych prawach z innymi dziedzinami sztuki.

W porównaniu z sytuacją w Europie to jednak wciąż niewiele. Podejmowane działania są chaotyczne i jeszcze nie nazwane, a z ust krytyków padają stwierdzenia sugerujące, że „polski rynek fotografii to Eldorado dla kolekcjonerów, którzy z łatwością wyławiają okazje w nieusystematyzowanym środowisku”. Brakuje publikacji, które podsumowałyby aktualną sytuację fotografii w Polsce oraz wytyczały nowe kierunki.

Wykład będzie próbą nakreślenia realiów polskiego rynku fotografii, również w oparciu o dokładne przedstawienie instytucji, które faktycznie ten rynek tworzą, mają na niego realny wpływ: począwszy od instytucji państwowych i festiwali, po prywatne galerie i agencje fotograficzne.

Po zakończeniu wykładu, zapraszamy do wzięcia udziału w przeglądzie portfolio (ilość uczestników – maksymalnie 10 osób / zapisy indywidualne pod adresem: dawid@shootme.pl)

28.08 godz. 13:00 – Łukasz Ziętek i Sara Marcysiak – Change Your world not Your lifestyle.

Fotografia mody przestała być już kojarzona jedynie z charakterystycznymi egzaltowanymi pozami modelek, przesadnie wystylizowanymi strojami i statycznymi kadrami, a słowo „lifestyle” stało się wytrychem dla większości działań związanych z komunikacją z konsumentem.

Wbrew pozorom nie można tu mówić o odwrocie w stronę przypadkowej fotografii, jaką znamy z blogów. Przy tego typu sesjach fotograf równie często współpracuje z nieprofesjonalnymi modelami, wychwyconymi na przykład podczas tzw. „street castingu”, co z wymagającymi celebrytami czy top modelkami.

Aby uzyskać pożądaną naturalność, poczucie ulotności i prawdziwych emocji, potrzeba umiejętnego balansowania między reżyserowaniem sytuacji a jej obserwacją. Potrzeba szczerości i bezczelności w fotografowaniu. O tych aspektach w fotografii mody z dwóch różnych perspektyw opowiedzą fotograf Łukasz Ziętek i producentka sesji fotograficznych, Sara Marcysiak, współpracująca na co dzień z takimi magazynami, jak „Elle”, „Pani”, „Viva! Moda” czy „K Mag”.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji na www.festiwalnowamuzyka.plJest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy