Wpisz i kliknij enter

Poznaj artystów, którzy wystąpią w muzycznej części T-Mobile Nowe Horyzonty

Arsenał Miejski – klub festiwalowy 12. T-Mobile Nowe Horyzonty stanie się w tym roku swoistym Arsenałem dźwięku, w którym usłyszymy koncerty gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Codziennie od 19 do 29 lipca, od 21:00 do białego rana będzie można usłyszeć tam muzykę na żywo w wykonaniu wybitnych artystów i najlepszych dj-ów.

CocoRosie feat. Rajasthan Roots & TEZ / 28 lipca

CocoRosie, czyli siostry Sierra i Bianca Casady to nowe objawienie freak folku i sceny New Weird America. Z czterema albumami na koncie uznawane są za niekwestionowane gwiazdy ambitnego popu i folku. Eklektycznie przemycają do swojej muzyki również dream pop, operę, blues czy hip hop. We Wrocławiu zaprezentują projekt pt. „We Are On Fire”, będący jednocześnie tytułem ich najnowszego singla, nagranego z udziałem Dave’a Siteka (TV on the Radio) oraz Antony’ego Hegarty (Antony and the Johnsons). Na scenie wystąpią z Rajasthan Roots – grupą hinduskich muzyków oraz z beatboxerem TEZ.

Bill Laswell & The Blixt / 21 lipca

Bill Laswell, mający na swoim koncie blisko tysiąc płyt, należy do czołówki najbardziej wpływowych, płodnych i utalentowanych muzyków naszych czasów. Nagrywał z takimi sławami jak Peter Brötzmann, Herbie Hancock, Mick Jagger, Peter Gabriel, Laurie Anderson, John Zorn czy Nils Petter Molvaer. Doceniony jako wirtuoz gitary basowej, uznany na polu produkcji muzycznej, okrzyknięty odnowicielem funku, dubu, jazzu i ambientu, wielbiony za swoją działalność na polu animacji kultury, szanowany jako wydawca i promotor świeżej, nowatorskiej i niebanalnej muzyki. Wszechstronność Laswella oscyluje wokół gatunków takich jak dub, ambient, jazz, metal, hip hop, world music. Najnowszym projektem, z którym artysta przyjeżdża do Wrocławia, jest The Blixt, do którego Laswell zaprosił gitarzystę Raoula Björkenheima i perkusistę Morgana Ågrena.
Support The Blixt: Mary Komasa

Peaches & dj Extravaganza / 27 lipca

Peaches to niekwestionowana królowa estetyki electroclash i jedna z największych prowokatorek i skandalistek w całej historii światowej popkultury. Ta kanadyjska diablica urodziła się w 1968 roku – roku kontrkulturowego buntu i seksualnej rewolucji – jako Merrill Beth Nisker w rodzinie o polskich korzeniach (jej dziadkowie pochodzili z Ustrzyk Dolnych). Nagrywała z Iggym Popem, Pink, R.E.M. czy Flaming Lips. Jej muzyka to karkołomna mikstura przygotowana z brzmień radykalnego techno i siarczystego electro, z intensywnym posmakiem glam rocka z lat 70-tych XX wieku i agresywnego gangsterskiego hip hopu, a wszystko to podlane punkową bezkompromisowością i feministycznym sosem wypływającym z zaangażowanych tekstów artystki. Peaches to ekstrawagancki, muzyczny show, naładowany seksem i rock’n’rollem – to swoista „sekstronika”. We Wrocławiu artystka zaprezentuje się z projektem: Peaches & dj Extravaganza.

Senser / 25 lipca

Senser to nieświadomi rodzice nu-metalowej rewolucji. Ich debiutancki album, wydany w roku 1994, uznany został za objawienie na scenie muzycznej. Niewiele zespołów przed nimi odważyło się na tak radykalne połączenie ze sobą stylistyk rapu, muzyki industrialnej, dubu, elektroniki i ciężkiego gitarowego grania. W ich muzyce punkowy bunt wszedł w mariaż z jamajskimi rytmami, hardcore’owa energia zetknęła się z hip-hopowymi skreczami, industrialna elektronika zaczęła współgrać z funkową nostalgią. Do tego bezkompromisowe, politycznie zaangażowane teksty. Do swoich utworów włączali też elementy drum’n’bass, psychodelii, krautrocka czy metalu. Ich koncerty, będące połączeniem gry światła i dymu – wyglądały jak polityczne wiece czy kontestacyjne misteria. Zespół z impetem wdarł się na niezależne listy przebojów. Występował m.in. z takimi grupami i muzykami jak Ozric Tentacles, Limp Bizkit, Red Hot Chilli Peppers, Henry Rollins, Sunk Anansie, Moby czy Rage Against The Machine.

Hanne Hukkelberg / 23 lipca

Jej muzyka zręcznie wymyka się wszelkim kategoryzacjom. Próbowała swoich sił w rozmaitych stylistykach: w improwizacji, metalu, jazzie, elektronice, rocku i w popie. Jej debiut płytowy Little Things był zbiorem zuchwałych i ekscentrycznych piosenek, wydany po nim album zatytułowany Rykestrasse 68 zaskakiwał ciepłem i lirycznością, a jego następca Blood From a Stone eksplorował tereny romantycznego indie rocka po traktach wydeptanych wcześniej przez Cocteau Twins, Pixies, PJ Harvey czy Sonic Youth. I to właśnie takie niekonwencjonalne podejście do popu, jazzu i art rocka przyniosło tej skandynawskiej wokalistce światowe uznanie. Najnowsza płyta Hanne – Featherbrain – jest syntezą jej wcześniejszych dokonań.

Ballady i Romanse & Igor Boxx / 24 lipca

Ballady i Romanse – niezwykły projekt muzyczny sióstr Barbary i Zuzanny Wrońskich. Ten duet to klasyczny neofolk, przełożenie na polski grunt nurtu New Weird America i bogaty w nawiązania tekstowe i muzyczne avant pop, do tego eteryczne wokale, uzupełnione tłem dźwiękowym stworzonym przez zaskakujący zestaw instrumentów, takich jak lizaki-gwizdki czy kryształowe szklanki. Za swój drugi album „Zapomnij”, inspirowany twórczością Czesława Miłosza, Siostry Wrońskie zostały laureatkami tegorocznej nagrody TVP Kultura – Gwarancje Kultury. We Wrocławiu wraz z Siostrami w specjalnie przygotowanym na festiwal projekcie gościnnie wystąpi Igor Boxx. Igor Boxx to pseudonim sceniczny Igora
Pudło – współtwórcy legendarnego, wrocławskiego duetu Skalpel oraz autora solowego projektu zatytułowanego „Breslau”.

Daniel Bloom i goście / 26 lipca

Daniel Bloom to polski kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista, muzyczny archeolog. Wypracował swój elektroniczny freestyle, w którym odnaleźć można elementy wysublimowanego jazzu i kiczowatego elektro wprost z lat osiemdziesiątych. To dźwiękowy anarchista. Rozpoczynał jako perkusista w zespole punkrockowym, był realizatorem dźwięku dla Teatru Polskiego Radia, założył z własnej inicjatywy dwa zespoły, stając się w końcu renomowanym twórcą muzyki filmowej i teatralnej. Skomponował m.in. ścieżkę dźwiękową do filmu Tulipany, której głównym wykonawcą był Leszek Możdżer, a także muzykę do filmu Wszystko, co kocham. Jacek Borcuch określa brata jako przedłużenie jego wyobraźni w krainie dźwięków. Na wrocławskim koncercie (26 lipca) Daniel Bloom wystąpi z materiałem zatytułowanym Muzyka z filmów, będącym podsumowaniem jego wieloletniej artystycznej drogi. Na scenie pojawi się m.in. z Michałem Majeranem z My Myself & I, Radkiem Bednarzem „Bondem” (Miloopa), Maciejem Mazurkiem i Michałem Janotą (Planet L.U.C), a także z Tomkiem Makowieckim (Makowiecki Band) i Joanną Prykowską (Firebirds).

Cool Kids Of Death / 20 lipca

Na otwarcie cyklu koncertów w Arsenale zagra Cool Kids Of Death – w momencie swojego debiutu w 2002 roku okrzyknięci najbardziej buntowniczą rodzimą grupą i głosem nowego pokolenia. Teraz powracają na scenę, by na żywo odegrać swój przełomowy, zatytułowany tak samo jak sam zespół album. Cool Kids of Death nawet po dekadzie grania nie stracili nic ze swojej żywiołowości, ekspresji i młodzieńczej buntowniczości. W trakcie koncertu wyświetlany będzie film „Generacja Nic” – kultowy dokument o zespole w reżyserii Piotra Szczepańskiego. Wielka gwiazda polskiej alternatywy powraca!

The Saintbox (Gaba Kulka, Olo Walicki, Maciek Szupica) / 22 lipca

The Saintbox tworzą: utalentowana, oryginalna wokalistka i multiinstrumentalistka Gaba Kulka, jazzowy kompozytor i kontrabasista Olo Walicki, jeden z filarów yassowego nurtu w polskiej muzyce i multimedialny artysta Maciej Szupica, związany z takimi formacjami jak D4D czy Gypsy Pill. Płyta trójki artystów miała swoją premierę w marcu 2012 roku. To muzyka pełna głębi, niepokoju, zmiennych emocji i zaskakujących kulminacji – czasami mroczna, momentami wręcz żartobliwa, pełna odniesień do jazzu lat 70-tych, folku, rocka i dream popu. Całość brzmi jak soundtrack do onirycznego, pełnego surrealizmu filmu – to fikcyjna ścieżka dźwiękowa do obrazu, którego poszczególne sceny i sekwencje pojawiają się same w głowie słuchacza wraz z jego odbiorem. To wszystko razem sprawia, że koncerty The Saintbox to nie tylko przeżycie audiowizualne – to także zainspirowana przez tych nietuzinkowych artystów podróż w głąb siebie – to konfrontacja z własnymi lękami, marzeniami i snami.Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy