Wpisz i kliknij enter

Coraz ciekawiej na Unsoundzie

Kolejni wykonawcy zaproszeni na tegoroczną edycję Unsound Festivalu wzbudzają już większy entuzjazm – będzie Robert Henke, Uwe Schmidt i Hieroglyphic Being.

Ben Frost jest ulubieńcem krakowskiej widowni – w tym roku po raz trzeci wystąpi na festiwalu, po swoim legendarnym koncercie z roku 2008 oraz „Solaris” z Sinfonietta Cracovia, stworzonym specjalnie dla Unsound. Tym razem zagra w nowym składzie z dwoma perkusistami – Shahzadem Ismaily z Secret Chiefs 3 i Gregiem Foxem (były muzyk metalowej grupy Liturgy).

Wielbiciele ekstremalnych dźwięków z pewnością ucieszą się na wiadomość, że ich uszy zostaną poharatane przez znamienitych muzyków redefiniujących granice muzyki noise. Pierwszy z nich to Dominik Fernow, który przyjedzie do Krakowa ze swym najnowszym projektem Vatican Shadow, penetrującym mroczne obszary industrialnego electro. Festiwalowa publiczność będzie miała okazję obejrzeć jeden z trzech występów na żywo zaplanowanych podczas jego tegorocznej europejskiej trasy. Kevin Drumm z kolei jest autorem tak znaczących dla współczesnej awangardy płyt jak „Imperial Distortion” i „Sheer Hellish Miasmah”, na których połączył noise, drone, źle działające efekty gitarowe i analogowe syntezatory.

Robert Henke powraca na Unsound ze swoim niezwykłym projektem „ATOM”. Stworzona wspólnie z Christopherem Bauderem audiowizualna instalacja składa się z 64 podświetlanych i sterowanych dźwiękiem balonów wypełnionych helem. To unikatowa okazja, aby zobaczyć na żywo ten rzadko wystawiany spektakl – na Unsound zagości on w postindustrialnej przestrzeni nowohuckiego teatru Łaźnia Nowa. Ze swojej tropikalnej kryjówki w Chile przybędzie Uwe Schmidt, który po raz pierwszy wystąpi w Polsce jako ATOM ™. Pod tym aliasem Schmidt łączy dźwięk i obraz w kinetyczną sceniczną prezentację. Można spodziewać się, że usłyszymy przedpremierowo utwory z nowej płyty, która ukaże się w przyszłym roku nakładem Raster-Noton.

Kolejni artyści, którzy pojawią się na tegorocznym festiwalu to Voices from the Lake, wspólny projekt włoskich muzyków techno Donato Dozzy’ego i Neela.Ich debiutancki album jest jednym z najciekawszych osiągnięć dub-techno w tym roku. W nieco podobnym klimacie zagra Shackleton oraz Kuedo. Występ tego ostatniego ozdobi swymi wizualizacjami berliński kolektyw MFO.

Po raz pierwszy w Polsce pojawi się weteran chicagowskiego acid house`u Jamal Moss znany jako Hieroglyphic Being. Jego płyty publikowane nakładem własnej wytwórni Mathematics tworzą bez wątpienia współczesny kanon gatunku. Wsparcie zapewni mu młodszy kolega – Traxman – specjalizujący się w muzyce juke. Bass music będzie reprezentowała mocno lansowana w Anglii producentka Cooly G, która właśnie zadebiutowała albumem „Playin Me” dla wytwórni Hyperdub. Nowoczesną wizję R&B zaprezentuje gość z USA – Evian Christ – nagrywający dla silnie hajpowanej wytwórni Tri Angle.

Unsound Festival odbędzie się w dniach 14-21 października 2012 roku. Karnety pojawią się w sprzedaży pod koniec lipca.

 Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
sutter kane
sutter kane
11 lat temu

Robert Henke, teraz piszecie jak artysta niedawno dał występ w 5.1 we Wrocławiu nie napisaliście nic. Zastanawiam sie jak ten portal ma informować ludzi o wydarzeniach muzycznych w kraju? Wybiorczo, selektywnie. Owszem.

Polecamy