Wpisz i kliknij enter

Matana Roberts i The Bad Plus na Warsaw Summer Jazz Days 2012

Matana Roberts to chicagowska saksofonistka, która jak większość muzyków wywodzących się z Chicago wyemigrowała do Nowego Jorku. Znana m.in. ze współpracy z muzykami z kręgu Tortoise to postać nietuzinkowa. To, co uprawia Roberts, to rodzaj rozimprowizowanego jazzu, ale i komunikatywnego, charakterystycznego dla muzycznego dziedzictwa Chicago. Nowoczesna, niezwykle mocna i wyrazista forma spleciona z wątków jakby żywcem wyjętych ze starych płyt, na których fuzja afroamerykańskiej tradycji i amerykańskiej muzyki komponowanej nazywanej muzyką jazzową podbiła gusty światowej publiczności.

Nagrała jedną z najlepszych płyt 2011r. „Coin Coin Chapter One: Gens de Couleur Libres”. Album jest fascynującym dokumentem ukazującym na przykładzie wielopokoleniowej rodziny autorki dzieje czarnoskórej społeczności, we wspaniały sposób wykorzystując muzyczny dorobek tej kultury i zestawiając rozmaite wątki okołojazzowe w spójną i angażującą emocjonalnie historię. Sięga do wielu „czarnych” wpływów muzycznych; bluesa, jazzu, muzyki call and response, gospel, etnicznego folkloru. Wszystko to zmieszane jest w eksperymentalną formułę i powolne, wyglądające na bardzo spontaniczne improwizacje. Lektura obowiązkowa. Przekonajcie się sami !

Soho Factory, ul. Mińska 25, 13 lipca 2012, godz. 20:00

Bilety w cenie:

100 PLN – rząd 1-9
80 PLN – rząd 10-15
50 PLN – rząd 16-21

The Bad Plus z udziałem Joshua Redman’a. 

Przez ostatnie dziesięć lat The Bad Plus w składzie: Reid Anderson, Ethan Iverson i David King zburzyli wszystkie konwencje rządzące jazzem, czyniąc tym samym swoją twórczość bezkompromisową. Niewiele składów jazzowych ostatnimi czasy zdobywało takie uznanie, a jeszcze mniej wzbudzało tyle kontrowersji. Wierząc we własny etos i kreując wizerunek zespołu awangardowego, umieściło ich na czele nowego ruchu muzyki instrumentalnej.

Ostatni album „Never Stop” to pierwszy krążek The Bad Plus, który składa się wyłącznie z ich własnych kompozycji. Nagrany w Minnesocie „Never Stop” doskonale pokazuje zarówno zgranie muzyków, jak i ich wyraźnie odmienne osobowości. Można usłyszeć prawdziwą plejadę dźwięków od łagodnych i melodyjnych, po gwałtowne i abstrakcyjne – inspiracje czerpane od swingu po techno lat ’80. Dziesięć lat zaskakiwali i tym razem nie jest inaczej.

Joshua Redman

Joshua Redman jest jednym z najbardziej uznanych i charyzmatycznych artystów jazzowych, którzy wypłynęli w latach ’90. Urodził się w Berkley, w Kaliforni, syn legendarnego saksofonisty Dewey Redmana i tancerki Renee Shedroff. Od dziecka miał bliską styczność z muzyką różnych gatunków i instrumentami różnych rodzajów. W wieku dziewięciu lat zaczął grać na klarnecie, a zaledwie rok później zmienił go na saksofon tenorowy – swój główny instrument.

Soho Factory, ul. Mińska 25, 12 lipca 2012, godz. 20:00 

Bilety w cenie:

150 PLN – rząd 1-9
120 PLN – rząd 10-15
90 PLN – rząd 16-21

Zakup biletów:

Kasa Akwarium ( PKiN, VII p., pokój 718) :

otwarta od 7 maja w godzinach :
wtorek i piątek – 11:00-15:00
poniedziałek, środa i czwartek – 15:00-20:00

lub na:

www.adamiakjazz.pl
www.ticketpro.pl

Wszystkie niezbędne szczegóły dotyczące festiwalu znajdziecie na poniższej stronie:

[button size=”big” link=”http://www.adamiakjazz.pl/” target=”blank”]Strona festiwalu[/button]Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] W lipcu tego roku Matana zagrała świetnie przyjęty koncert w ramach Warsaw Summer Jazz Days. Na łamach nowejmuzyki pisaliśmy o jej występie podczas tegorocznej edycji festiwalu – tutaj. […]

Polecamy