Wpisz i kliknij enter

Oscar Mulero – Black Propaganda

Ubiegłoroczny album hiszpańskiego producenta – „Grey Fades To Green” – zelektryzował klubową społeczność. Był bowiem zaskakująco udanym podsumowaniem trwającej ponad dziesięć lat kariery Oscara Mulero, wyznaczonej przez dziesiątki winylowych dwunastocalówek kontynuujących w czasach dominacji minimalu klasyczne wątki twardego techno. Nic dziwnego, że to właśnie ten twórca został namaszczony przez Dimitriego Hegemanna do zmiksowania klasycznych nagrań z katalogu jego wytwórni w 2009 roku na albumie „Tresor Mix: Under Review”.

W dobie wielkich sukcesów odświeżających produkcji Lucy`ego czy Perca dosyć zachowawczy album Mulero, wskazywał że jego autor nie chwyta jeszcze muzycznych nowinek wniesionych przez młodszych twórców gatunku. Nic więc dziwnego, że hiszpański producent postanowił nadrobić tę zaległość – a namacalnym efektem tego jest jego nowe wydawnictwo zatytułowane „Black Propaganda” opublikowane właśnie przez należącą doń wytwórnię Warm Up Recordings.

Otwierający krążek „The Dirt” płynie głębokim strumieniem nisko zawieszonego dronu, który ozdabiają industrialne zgrzyty. Wątek tek kontynuują dwie następne kompozycje – choć już w zrytmizowanej wersji. Niespieszny puls „Instant Widespread Of The Dirt” wnosi złowieszczo brzęczące loopy, by z czasem nabrać mocniejszego charakteru, wiodąc w gąszcz przestrzennych pogłosów. Rozwinięciem tych pomysłów jest „Introducing Errors” – osadzone na wtopionym w chmurne tło grzechocącym rytmie zredukowane techno rezonujące metalicznymi uderzeniami dzwonów.

[embeded: src=”http://www.junostatic.com/ultraplayer/07/MicroPlayer.swf” width=”400″ height=”130″ FlashVars=”branding=records&playlist_url=http://www.juno.co.uk/playlists/builder/2003940-02.xspf&start_playing=0&change_player_url=&volume=80&insert_type=insert&play_now=false&isRe lease=false&product_key=2003940-02″ allowscriptaccess=”always”]

Pierwszym wspomnieniem dawnych dokonań Mulero jest tutaj „Disinformation” – siarczysty killer o szarpanej wibracji, niosącej kumkające akordy zabarwione na acidową modłę. Prawdziwy oldskul rozbrzmiewa jednak dopiero w „Inaccurated Information” – bo tym razem hiszpański producent sięga po minimalistyczne dźwięki rodem z cyklu „Waveform Transmission” detroitowych mistrzów – Jeffa Millsa i Roberta Hooda.

Kontrapunktem dla tych klasycznych utworów są dwie kolejne wycieczki w stronę nowocześniejszych brzmień. W „To Convince For The Untruth” i „False Statements” dostajemy techno w wersji Berghain – o czym świadczy morderczy bit wsparty huraganowym pochodem furkoczącego basu, podszyty od spodu świdrującym strumieniem metalicznego dronu. A potem pomysłowy ukłon w stronę dokonań kolektywu Sandwell District – oplecione industrialnymi sykami i szumami hipnotyczne techno o nieco lżejszym podkładzie rytmicznym („Intentionally False”).

Całość kończy podobnie ilustracyjne nagranie, jak to ze wstępu – niepokojące głosy i strzały z karabinu maszynowego zanurzone w kłębiastym dronie o ziarnistej konsystencji („Black Propaganda”).

No i wszystko jasne – hiszpański weteran złapał w lot muzyczne nowinki. Jego obecne wydawnictwo sprawia, iż jednym krokiem przeskakuje on z pozycji szanowanego oldskulowca do pierwszego rzędu najmodniejszych producentów współczesnego techno. I dobrze – bo w tej formule sprawdza się równie dobrze, co w tradycyjnych brzmieniach.

Warm Up 2012

www.oscarmulero.com

www.facebook.com/dj.oscarmuleroJest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy