Chouk Bwa & The Ångströmers – Vodou Alé
Łukasz Komła:

Voodoo z przyszłości.

Ben Lukas Boysen – Mirage
Jarek Szczęsny:

Pokaz iluzji.

Siema Ziemia – Siema Ziemia
Jarek Szczęsny:

Dodatkowe skurcze mięśni.

Fluxion – Perspectives
Paweł Gzyl:

Nostalgia po grecku.

Lawrence English – Lassitude
Jarek Szczęsny:

Doskonała pustka.

Elysia Crampton – ORCORARA 2010
Jarek Szczęsny:

Niepowstrzymana losowość.

Kaitlyn Aurelia Smith – The Mosaic of Transformation
Jarek Szczęsny:

Cały zestaw radosnych nastrojów.

Phillip Sollman – Monophonie
Paweł Gzyl:

Muzyczna maszyneria.

Vladislav Delay & Sly Dunbar & Robbie Shakespeare – 500-Push-Up
Paweł Gzyl:

„Rakka” uzupełniona o dubowy puls.

Zguba – Pomór
Jarek Szczęsny:

Nieustający marsz kostuchy.

Richu M – House Of The Vaporising Sun
Bartek Woynicz:

Ten tytuł mówi wszystko.

Maenad Veyl – Reassessment
Paweł Gzyl:

Muzyka z sali operacyjnej.

Flaner Klespoza – Wędrówka po lesie, w którym mieszkają bogowie i rosną wszechświaty
Jarek Szczęsny:

Spójna opowieść.

The Advent – Life Cycles
Paweł Gzyl:

Futurystyczne electro w oldskulowym stylu.Kolejne rozdanie Unsoundu

Po raz pierwszy w Polsce zagra Theo Parrish – i to właśnie na krakowskim festiwalu.

Ten weteran sceny z Detroit jest współtwórcą współczesnego brzmienia deep house`u – opartego o hipnotyczne rytmy, głębokie pochody basu, oszczędnie edytowane wokale i organiczne tony syntezatorów. W Krakowie zagra didżejski set z winylowych płyty, ponieważ, jak powiedział w jednym z wywiadów „nie zgadza się na to, aby wygodnictwo zastąpiło artyzm”.

Jeden z pionierów dubstepu – Mala – zaprezentuje w Krakowie swoj nowy projekt, zrealizowany na Kubie z tamtejszymi muzykami. „Te nagrania definiują na nowo dubstep i łączą go na powrót z soundsystemowymi korzeniami” – powiedział o przygotowanym do wydania we wrześniu albumie jego wydawca, Gilles Peterson.

Po raz drugi wystąpi na Unsoundzie duet Demdike Stare – tym razem jednak z z muzykami Sinfonietty Cracovii (instrumenty smyczkowe i perkusja) w przygotowanym specjalnie dla Unsoundu programie „Concealed”. To pierwszy występ duetu, w którym pojawia się „żywe” instrumentarium. Utwory, skomponowane specjalnie na krakowski koncert, powstały we współpracy z uznanym wiolonczelistą Dannym Norbourym. Całości dopełni „stylizowana, rytualna opowieść z wyrazistą choreografią” autorstwa Michaela Englanda, który pracował przy oprawie wizualnej i animacjach m.in. dla Autechre i Leili.

Brytyjczycy z Factory Floor cieszą się sławą doskonałego zespołu koncertowego. Na scenie są zawzięci, hałaśliwi i jak nikt hipnotyzują tanecznymi groove’ami. Remiksowali ich Optimo, Chris Carter and Stephen Morris z New Order, a ich basistka Nik Colk w tym roku dołączyła do Chrisa i Cosey, aby nagrać świetnie przyjętą płytę Carter Tutti Void. Factory Floor zadebiutują wreszcie pełnym albumem na początku przyszłego roku nakładem wytwórni DFA.

Pole współpracuje z Unsound od dawna – gościł w Krakowie, Nowym Jorku, Kijowie i Mińsku. Nie mogło go zabraknąć na jubileuszu festiwalu. Ostatnie wydawnictwa tego legendarnego producenta to powrót do oszczędnego brzmienia, które przyniosło mu sławę ponad dekadę temu. Kolejny album Stefana Betke pojawi się w 2013 roku.

Vakula z Ukrainy szybko buduje swoją reputację, wydając kolejne 12-calówki w Quintessential, Meakusma i Firecracker. Jego deep house ma jedyny w swoim rodzaju lokalny koloryt – „jest prosty i melodyjny jak poezja Szewczenki, a przy tym tłusty jak ukraiński smalec”.

Slava pochodzi z Rosji, ale pracuje na Brooklynie. Wydaje nakładem Mathematics, Future Times i Software. Jego ostatnie nagrania to mutacje footworku, techno i melancholijnych syntezatorowych sampli. W Krakowie zagra na żywo.

MikeQ reprezentuje scenę vogue house, tanecznego podziemia Nowego Jorku i New Jersey, zainicjowanego ponad dwie dekady temu przez słynne nagranie (i teledysk) Madonny pod tymże tytułem. Jego sety DJ-skie koncentrują się na przeróbkach i remiksach, które oddają queerowski szyk stylu vogue house.

Ron Morelli zasłynął jako założyciel brooklyńskiej wytwórni L.I.E.S., znanej z surowych produkcji house i techno. Ale Ron jest również DJ-em, a o jego umiejętnościach będziemy mogli przekonać się na Unsound.

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

1 Komentarz

  1. yulquen

    boski Theo, no nie wiem jak mam dziękować, king of jazzy loops (Nitedrive)