Wpisz i kliknij enter

Artyści Transvizualiów 012

Tegoroczna edycja Festiwalu Transvizualia odbędzie się w dniach 3-7 października 2012 głównie w Gdyni. W tym roku organizatorzy stawiają na wydarzenia muzyczne i audio-wizualne odbywające w pomieszczeniach Zabytkowego Banku Polskiego oraz gdyńskiego Dworca PKP. Zagrają artyści cieszący się od lat uznaniem w świecie muzyki elektronicznej – m.in. Venetian Snares, Vladislav Delay i Monolake – oraz ci, którzy są jej nadzieją, czyli Ital Tek, Benjamin Damage i Doc Daneeka, oraz oOoOO. Oprócz nich wystąpią również reprezentanci polskiej ambitnej elektroniki – m.in. Stefan Wesołowski & Pussykrew, Odaibe, Napszykłat, Michał Mierzwa & Piotr Bejnar, a w programie znajdzie się także seria warsztatów oraz seanse filmowe w bankowym skarbcu i innych zakamarkach na co dzień niedostępnego banku.

KING MIDAS SOUNDSYSTEM (DJ Set)
Tym razem Kevin Martin jako KMSS bierze na warsztat muzykę innych artystów, tworząc unikalne remiksy. Ich utwory, zawierające wokale Kiki Hitomi oraz Rogera Robinsona, zabierają słuchaczy w niespieszną podroż po dnie oceanu. Bogata w basy i drone’y muzyka KMSS wciąga pod powierzchnię, zatapia i zadziwia. Podczas występu na Transvizualiach możemy się spodziewać seta pełnego ekskluzywnych remiksów i niewydanych wcześniej utworów.

BENJAMIN DAMAGE & DOC DANEEKA + ABIGAIL WYLES (Live Act)
Po ukazaniu się singla „Creeper / Infamous”, szefowie labelu 50Weapons – czyli Modeselektor we własnej osobie – niezwłocznie wysyłali Benjamina Damage & Doc Daneeka do ich osobistego studia w Berlinie, aby powstał pełny album. Płyta „They!Live” jest fuzją energetycznych, brytyjskich rytmów z berlińskim techno w tle. Całość dopełnia przejmujący wokal Abigail Wyles. Krążek wywołał prawdziwe poruszenie i został okrzyknięty albumem miesiąca przez wiele prestiżowych mediów. Resident Advisor opisał „They!Live” jako „piękny sposób na uwolnienie muzyki house z cięższych brzmień i zmienienie ich na lekkie i łatwo przyswajalne”.

ITAL TEK (Live Act)
Po szyldem Ital Tek, kryje się 25-letni, angielski producent Alan Myson. 0d wydania w 2007 roku przez legendarną wytwórnię Planet Mu epki „Blood Line”, Ital Tek się sukcesywnie rozwija, stając się niepowtarzalną osobowością w muzyce elektronicznej. Anglik wyrzeźbił własna niszę w spectrum szeroko pojętej muzyki basowej, tworząc sugestywną i inteligentną muzykę taneczną, odnoszącą się do klasycznej elektroniki czy hip-hopu. 22 października ukaże się nowy krążek Mysona, więc zapewne podczas Transvizualiów usłyszycie jego kilka nowych kawałków.

VENETIAN SNARES (Live Act)
Aaron Funk a.k.a. Venetian Snares pochodzi z Kanady. Od momentu wydania dwunastocalowej epki przez małą wytwórnię Minneapolis jego kariera potoczyła się gładko. Wspomniany krążek wpadł w ręce właściciela legendarnej Planet Mu i od tamtej pory płyty Aarona ukazują się nakładem tejże wytwórni. Venetian Snares dzięki swoim unikalnym eksperymentom z muzyką elektroniczną jest wymieniany jednym tchem obok takich artystów jak Squarepusher, Aphex Twin czy Boards Of Canada. Przez 10 lat współpracy z Planet Mu oraz ze swoją własną wytwórnią Timesig ugruntował sobie pozycję nieprzewidywalnego producenta.

oOoOO (Live Act)
Czerpiąc inspirację z twórczości takich artystów jak Ludacris, Broadcast czy choćby Britney Spears, oOoOO zaślubia hip-hop z popowymi melodiami, nadając im eksperymentalne brzmienie. Fact Magazine napisał o nim: „Jeśli Burial jest zachwycający, to oOoOO nie ustępuje jemu nawet o krok. Te piosenki są jak rytuał – łączą w sobie ducha romansu z upiorami seksu.” W czasie Festiwalu Transvizualia oOoOO wystąpi w Polsce po raz pierwszy i zaprezentuje materiał z nowej płyty „Our Love is Hurting Us”.

VLADISLAV DELAY (Live Act)
Sasu Ripatti a.k.a. Vladislav Delay tworzy muzykę i wydaje płyty dla różnych wytwórni od 1997 roku. Motywem przewodnim w twórczości Delaya jest eksperymentowanie z różnymi rodzajami dźwięków i rytmów. Artysta wykorzystuje każdą przestrzeń dźwiękową, każdą nutę i nadaje im nowe brzmienia, nie pozwalając sobie na rutynę. Chociaż Vladislav stosuje wiele elektronicznych manipulacji w swojej muzyce, to pozostaje ona przyjazna człowiekowi. Jego utwory oscylują pomiędzy postindustrialną szarością, a kameralną atmosferą fińskiego krajobrazu. Fin przyjedzie do Gdyni z tegoroczną epką „Espoo”, wydaną w kultowej wytwórni Raster-Noton.

MONOLAKE (Live Act A/V)
Robert Henke urodził się w 1969 w Monachium. Jest kompozytorem, producentem, autorem instalacji oraz performerem audiowizualnym. Jego muzyczne poszukiwania opierają się na akademickich dźwiękach, muzyce komputerowej oraz współczesnej kulturze klubowej. Występy Henke rozwijają się bardzo powoli i kuszą odbiorców do kompletnego zatapiania się w mglistej czasoprzestrzeni. Monolake jest częścią znanej i niezwykle cenionej na całym świecie berlińskiej sceny techno. Podczas Transvizualiów polska publiczność będzie miała po raz pierwszy możliwość usłyszenia materiału z nowej płyty Niemca pt. „Ghosts”.

INTANGIBLE STATES (Live Act A/V)
Intangible States przywołuje świat miejskiego nomady. To seria sennych, dźwiękowo-wizualnych stanów, w których wspomnienia mieszają się z rzeczywistością i wyobrażeniami. Ten audiowizualny performance jest wynikiem bardzo owocnej kolaboracji pomiędzy belgijskim postrockowym i elektronicznym duetem – Stray Dogs oraz szwajcarskim artystą video – Yannickiem Jacquet’em aka Legomanem – znanym ze współpracy z labelem AntiVJ.

STEFAN WESOŁOWSKI & PUSSYKREW: SEAS OF TRANQUILITY (Live Act A/V)
„Liebestod” Stefana Wesołowskiego jest wyrazem zachwytu nad nieprzemijalnością muzyki klasycznej i tkwiącego w niej potencjału inspiracji. To zbiór prostych miniatur na fortepian, smyczki i instrumenty dęte, w których pobrzmiewają w podobnym stopniu echa renesansu i dokonania kompozytorów XX wieku. Na koncercie usłyszymy fortepian, skrzypce, wiolonczelę, puzon i tubę, dopełnieniem koncertu będą natomiast piękne wizualizacje uznanego kolektywu Pussykrew. Występ na Transvizualiach będzie oficjalną premierą tego materiału.

EBO LA APE + HERTZSHMERTZ (Live Act A/V)
∑BOL▲ ▲P∑ to audio-wizualny projekt stworzony przez goryla o imieniu Ebo. Ten producent muzyki elektronicznej od roku mieszka i tworzy w Trójmieście. Jego muzyka oparta jest w dużej mierze na samplach, silnie przetworzonych partiach wokalnych i rozmytych teksturach. Stylistycznie to kolaż gatunków, przerysowana popkulturowa wycinanka. Podczas występów ∑BOL▲ ▲P∑ używa samplera, na którym rekonstruuje swoje kompozycje, bawiąc się tonącą w efektach kolekcja sampli. Występom towarzyszą tworzone na żywo wizualizacje Agaty „Hertzshmertz” Królak. Wspólnie proponują niezwykła podróż do mrocznego świata magii, gdzie wszystko staje się możliwe. Występ Ebo La Ape na Festiwalu Transvizualiach będzie jednocześnie premierą jego nowej płyty pt. „Humanity”.

ODAIBE (Live Act A/V)
Odaibe to projekt Bartka Szlachcica, wrocławskiego artysty działającego w obszarze sztuki nowych mediów. Jego muzyka to wynik eksperymentowania z nagraniami terenowymi, resamplingu perkusyjnego i niekończących się przetworzeń analogowo-cyfrowych. Czerpiąc inspirację z obserwacji środowiska naturalnego i miejskiego, w muzyce przekazuje ślady pamięci, przeobrażone zmysłowymi powidokami. Wizualizacje Odaibe przedstawiają trójwymiarowe, ekspresjonistyczne struktury nerwowe i formy organiczne, których ruch jest odbiciem dynamiki dźwięków, a faktura i oświetlenie emocjonalnym dopełnieniem klimatu występu. Projekt obecnie występuje jako trio w składzie: Bartek Szlachcic (perkusja elektroniczna), Elżbieta Leszczyńska (wizualizacje) i Karol Jaśkowiak (syntezatory).

P/E & OZG (Live Act A/V)
P/E to duet muzyków od lat związanych z polską sceną elektroniczną, eksperymentalną i okołohiphopową. W jego skład wchodzą wokalista i producent grupy Napszykłat, Robert Piernikowski, oraz Przemysław Etamski (znany głównie ze swoich solowych dokonań oraz współpracy m.in. z Kristen). P/E to naturalne połączenie dwóch postaci, które na przestrzeni lat konsekwentnie wypracowały swój charakterystyczny styl i język muzyczny. Zarówno Piernikowski jak i Etamski nie boją się przełamywać schematów, form i barier. Występowi w Gdyni będą towarzyszyć specjalnie stworzone na tę okazję wizualizacje autorstwa Oskara Zamek-Gliszczyńskiego.

MICHAŁ MIERZWA & PIOTR BEJNAR: GRAPHICAL LANDSCAPES VOL. 2 (Live Act A/V)
2012 rok to rok przełomowy dla kooperacji Piotra Bejnara z Michałem Mierzwa. Wieloletnia współpraca polegająca na łączeniu obrazu z dźwiękiem przy rozmaitych okazjach, zaowocowała podjęciem decyzji, aby stworzyć razem jeden projekt. Premierowy audiowizualny live act, który zaprezentują na Transvizualiach, jest kontynuacja i rozwinięciem projektu Graphical Landscapes. Punktem wyjścia ponownie będzie fascynacja obu twórców zjawiskami występującymi w przyrodzie, takimi jak dynamika, przestrzeń, oddziaływanie sił na obiekty. Prostota krajobrazu będzie konfrontowana z graficznymi i abstrakcyjnymi formami, typografią, a dźwięki natury z elektronicznymi, tanecznymi brzmieniami.

NAPSZYKŁAT (Live Act)
Napszyklat to mieszkający w Poznaniu duet, który tworzą Robert Piernikowski oraz Marek Karolczyk. Razem tworzą muzykę eksperymentalną, znajdującą się na pograniczu elektroniki i akustyki. W muzyce Napszykłat można doszukać się źródeł hiphopowych, współczesnej muzyki elektronicznej oraz noise’u, gdzie puls i chropowata tekstura dźwięku spotykają się z głosem Piernikowskiego, który jest autorem tekstów.

 

TRANSVIZUALIA 012 GDYNIA
6. Festiwal Form Multimedialnych

3-7.10.2012 | GDYNIA + Sopot + Gdańsk

Więcej informacji na www.transvizualia.comJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
okey
okey
10 lat temu

zróbcie Gdynię bliżej Łodzi 😉
pomyślimy!

trackback

[…] muzyków, których już wcześniej poznaliśmy, wiemy także w jakiej cenie będzie można kupić bilety i jak godzinowo przestawia się […]

Kosek
Kosek
10 lat temu

ulala 🙂 bede!

Polecamy