Wpisz i kliknij enter

Various Artists – Stellate 3

Tym razem otrzymujemy od zaproszonych przez Stroboscopic Artefacts producentów wyjątkowo stonowany materiał.

Stawkę otwiera znany ze współpracy z Raster Noton projekt Kangding Ray. „Antar” w jego wykonaniu to przestrzenny ambient, rozpięty między rozwibrowanym arpeggiem a żrącym loopem, zanurzonymi w falach kosmicznego szumu. Melodyjny charakter kompozycji sprawia, iż przywołuje ona echa dawnej współpracy Briana Eno z zespołem Harmonia. Bardziej współcześnie brzmi „Telur” – bo tym razem David Lettelier osadza tkliwe tony syntezatorów na pogłębionym podkładzie rytmicznym o przytłumionym brzmieniu.

Max Loderbauer i Tobias Freund ukrywający się pod pseudonimem NSI przywołują również ducha elektronicznych eksperymentów z lat 70. „Unexpected” opiera się na kontrastach – z jednej strony mamy tu plemienne bębny o etnicznej konotacji, a z drugiej – psychodeliczne pasaże klawiszy. Trochę to przypomina klasyczne dokonania grupy Cluster lub bardziej improwizowane rejestracje Throbbing Gristle. „Undeserved” to już kakofoniczna miniatura oparta na preparowanych dźwiękach pianina – czyli dalekie wspomnienie musique concrete.

Znany z ubiegłorocznego albumu dla Stroboscopic Artefacts Xhin sięga najpierw po ciekawą syntezę poddanych glitchowej obróbce breaków z zimnymi pasażami IDM-owych syntezatorów. Tak brzmi „Them” – chyba najbardziej konwencjonalny utwór z tej kolekcji. Bo już następne nagranie odsłania awangardowe ciągoty azjatyckiego producenta. „As It Unfolds” to kwintesencja smutku – podana w formie zdeformowanych dźwięków nostalgicznego fortepianu.

I na koniec para weteranów – czyli Robin Storey i Mark Spybey znani z legendarnej formacji Zoviet France a występujący obecnie pod szyldem Reformed Faction. „Hollerei LX” to hauntologiczny prepar przypominający kontrowersyjne płyty The Caretakera – spleciony z zaloopowanych fragmentów trzeszczących sampli. O wiele ciekawiej wypada „Koaii Twin” – bo w tym przypadku brytyjscy muzycy wracają do swych industrialnych korzeni. Niepokojąca kompozycja zaaranżowana na przeciągłe przetworzone głosy, świdrujące loopy i pasaże mrocznych syntezatorów przywołuje wspomnienie zarówno dawnych dokonań Zoviet France, ale i bliskich im stylistycznie Nocturnal Emissions.

Trzecia część serii „Stellate” jest chyba najbardziej spójna stylistycznie. Zebrane na niej nagrania odsłaniają źródła współczesnych eksperymentów na elektronicznej scenie, bijące przede wszystkim w latach 60. i 70. Odwołanie się do tej klasyki przez młodych artystów sprawia, że odnajdujemy punkty styczne między musique concrete i kosmische musik a IDM-em czy hauntologią.

Stroboscopic Artefacts 2012

www.stroboscopicartefacts.com

www.facebook.com/StroboscopicArtefactsJest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy