Kolejny niesamowity artysta z RPA, który jest u progu swojej kariery i szykuje się do wydania debiutanckiego albumu. Bohaterem dzisiejszego wpisu jest Nakhane Touré. Z całą pewnością artysta w Polsce nieznany. Jego fantastyczną muzykę poznałem dzięki mojej znajomości z Givanem Lötzem – innym songwriterem z RPA, o którym pisałem tutaj.
Touré urodził się w małym mieście Alice, w tak zwanym Eastern Cape (coś w rodzaju naszego województwa). Większość swojego dzieciństwa spędził w mieście Port Elizabeth, a gdy miał niespełna 15 lat, przeniósł się do Johannesburga, gdzie obecnie mieszka i tworzy muzykę. Posłuchajcie utworu „Come Get Me” – siła głosu Nakhane jest porażająca.
http://soundcloud.com/nakhane-toure-1/come-get-me-arr-by-andreas-vd
Już w dzieciństwie muzyk był zafascynowany soulem, uwielbiał Marvina Gaye’a i The O’Jays. Jako mały chłopiec śpiewał z rodziną w różnych miejscowych chórach. Grał na puzonie i różnych instrumentach perkusyjnych, a w wieku 19 lat chwycił za gitarę. Nakhane, jako źródła inspiracji, wymienia licznych artystów muzyki alternatywnej, klasyków folku i rocka z USA, od Velvet Underground aż do Radiohead. Całe szczęście nie zapomina o legendarnych muzykach z Afryki, jak choćby: Simphiwe Dana, Ali Farka Toure, Fela Kuti, Miriam Makeba i Thandiswa Mazwai. W poniższym utworze Nakhane – „As I Crane To See” odnajdziemy wyraźne inspiracje czerpane od mistrzów afrykańskich brzmień.
Impulsem do tworzenia własnych kompozycji jest nie tylko muzyka innych wykonawców, ale także sztuka Henri de Toulouse Lautreca i literatura, w szczególności twórczość Toni Morrison i Jamesa Baldwina. W jednym z nielicznych wywiadów Touré stwierdził (całość tutaj): „Doskonałość czarnej sztuki wynika z jej umyślnej niedoskonałości.” Chciałbym, aby muzykę tworzono w tak „nieuważny” i pierwotny (w swojej formie) sposób, w połączeniu z nowymi technologiami, jak robi to z powodzeniem Nakhane Touré.
Ciekawe ile jeszcze talentów skrywa ten ogromny kontynent?
Ważne strony:
– Strona SoundCloud artysty
[…] Eksperymentalne oblicze RPA – część druga – kliknij tutaj. […]
[…] Eksperymentalne oblicze RPA – część druga – kliknij tutaj. […]
[…] Eksperymentalne oblicze RPA – część druga – kliknij tutaj. […]
bardzo przyjemne
Świetna seria artykułów! Keep it up! Może by jeszcze inne mniej znane regiony świata?
Małe pytanko: czy Nakhane Touré wydał jakąś epkę? Może albumik? Chociaż singieleczek? Nie mogę się niczego doszukać.
Dziękuję za dobre słowo 🙂 . Nakhane jest znakomity. Przykro mi, ale na razie, musi Ci wystarczyć materiał z jego SoundClouda:http://soundcloud.com/nakhane-toure-1/tracks .
Mam kontakt z tym artystą i jeśli chcesz (?), to napiszę do Ciebie maila, jak tylko pojawi się jego płyta. Z tego co wiem, to płyta ma się ukazać na początku 2013 roku. Tylko czekać :-). Pozdrawiam.