Wpisz i kliknij enter

Eksperymentalne oblicze RPA – część #2

Kolejny niesamowity artysta z RPA, który jest u progu swojej kariery i szykuje się do wydania debiutanckiego albumu. Bohaterem dzisiejszego wpisu jest Nakhane Touré. Z całą pewnością artysta w Polsce nieznany. Jego fantastyczną muzykę poznałem dzięki mojej znajomości z Givanem Lötzem – innym songwriterem z RPA, o którym pisałem tutaj.

Touré urodził się w małym mieście Alice, w tak zwanym Eastern Cape (coś w rodzaju naszego województwa). Większość swojego dzieciństwa spędził w mieście Port Elizabeth, a gdy miał niespełna 15 lat, przeniósł się do Johannesburga, gdzie obecnie mieszka i tworzy muzykę. Posłuchajcie utworu „Come Get Me” – siła głosu Nakhane jest porażająca.
http://soundcloud.com/nakhane-toure-1/come-get-me-arr-by-andreas-vd

Już w dzieciństwie muzyk był zafascynowany soulem, uwielbiał Marvina Gaye’a i The O’Jays. Jako mały chłopiec śpiewał z rodziną w różnych miejscowych chórach. Grał na puzonie i różnych instrumentach perkusyjnych, a w wieku 19 lat chwycił za gitarę. Nakhane, jako źródła inspiracji, wymienia licznych artystów muzyki alternatywnej, klasyków folku i rocka z USA, od Velvet Underground aż do Radiohead. Całe szczęście nie zapomina o legendarnych muzykach z Afryki, jak choćby: Simphiwe Dana, Ali Farka Toure, Fela Kuti, Miriam Makeba i Thandiswa Mazwai. W poniższym utworze Nakhane – „As I Crane To See” odnajdziemy wyraźne inspiracje czerpane od mistrzów afrykańskich brzmień.

Impulsem do tworzenia własnych kompozycji jest nie tylko muzyka innych wykonawców, ale także sztuka Henri de Toulouse Lautreca i literatura, w szczególności twórczość Toni Morrison i Jamesa Baldwina. W jednym z nielicznych wywiadów Touré stwierdził (całość tutaj): „Doskonałość czarnej sztuki wynika z jej umyślnej niedoskonałości.” Chciałbym, aby muzykę tworzono w tak „nieuważny” i pierwotny (w swojej formie) sposób, w połączeniu z nowymi technologiami, jak robi to z powodzeniem Nakhane Touré.

Ciekawe ile jeszcze talentów skrywa ten ogromny kontynent?

 

 

Ważne strony:

– Strona SoundCloud artysty

www.nakhanetoure.blogspot.co.ukJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Eksperymentalne oblicze RPA – część druga – kliknij tutaj. […]

trackback

[…] Eksperymentalne oblicze RPA – część druga – kliknij tutaj. […]

trackback

[…] Eksperymentalne oblicze RPA – część druga – kliknij tutaj. […]

s
s
11 lat temu

bardzo przyjemne

szymcio
szymcio
11 lat temu

Świetna seria artykułów! Keep it up! Może by jeszcze inne mniej znane regiony świata?

Małe pytanko: czy Nakhane Touré wydał jakąś epkę? Może albumik? Chociaż singieleczek? Nie mogę się niczego doszukać.

Polecamy

3 pytania – Low Key

Przed chwilą wydali debiutancki album, a dziś mówią nam m.in. czego słuchają na co dzień.