Wpisz i kliknij enter

LAU NAU – nowość z oficyny Fonal

Dzisiaj – 12 listopada – ukazał się trzeci album fińskiego projektu Lau Nau zatytułowany „Valohiukkanen”. Trzonem tego zespołu jest artystka Laura Naukkarinen. Nazwa tego przedsięwzięcia pochodzi od pierwszych liter jej imienia i nazwiska.

Naukkarinen zadebiutowała płytą „Kuutarha” w 2005 roku. Muzyka z tego krążka, to intymna i figlarna mieszanka etnicznych pieśni ludowych, wzbogacona o ciekawe eksperymenty dźwiękowe. Twórczość Laury wyraża się w naturalnym pięknie i tajemnicy fińskiej muzyki folkowej. Materiał swego czasu był dobrze oceniany m.in. na łamach pisma „The Wire”.

W 2008 roku pojawiła się długo wyczekiwana płyta „Nukkuu”. Poniżej utwór „Painovoimaa, valoa” pochodzący z tego materiału.

W 2012 roku ukazał się kolejny albumu Laury „Valohiukkanen”, który opublikuje wytwórnia Fonal. Stylistyka tego krążka zbliżona jest do poprzednich płyt, ale tym razem mamy sporą dawkę brzmień muzyki elektronicznej i to w wersji tanecznej.

Również skład muzyków na tej płycie jest poszerzony. Pojawiają się tacy artyści jak: Pekko Käppi (znany z zespołu jouhikko i wielu innych fińskich formacji), Jaakko Tolvi (perkusja), Antti Tolvi (gitara basowa, klarnet), Kristian Holmgren (gitara, syntezator), Matti Bye (fortepian, czelesta). Od pierwszej chwili wzrok przykuwa okładka „Valohiukkanen”. Jest to zdjęcie słynnego fińskiego fotografa Susanna Majuri, które znalazło się w zbiorze jego prac pt. „Imaginary Homeland”. Laura Naukkarinen ma za sobą wiele koncertów m.in. w Brukseli, Glasgow, Helsinkach, Nowym Jorku czy Sztokholmie. Wszystkim sympatykom twórczości Islaji i Eleanoory Rosenholm polecam nagrania Lau Nau.

 

Ważne strony:

www.fonal.com

www.haamu.com/launau

www.helsinkischool.fi/helsinkischool/artist.comJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy