Wpisz i kliknij enter

Rozmawiamy z Piotrem Michałowskim (aka Nmls)

4 grudnia ukazała się, nakładem nowojorskiej oficyny Ohm Resistance, płyta duetu Bojanek & Michalowski– „As Far As It Seems”. Z tej okazji rozmawiamy z Piotrem Michałowskim (aka Nmls). Płytę „As Far As It Seems” można zamówić w sklepie Darla Records.

http://www.youtube.com/watch?v=navqvSN3c_w

Piotr Michałowski (aka Nmls) – producent poruszający się w takich gatunkach jak Ambient, Downtempo, Chillout, Breakbeat, IDM. Aktywny na scenie od 2008 roku. Występował zarówno w kraju: Warszawa, Kraków, Sopot, Olsztyn, Lublin, Częstochowa, Węgorzewo, jak i za granicą: Czechy, Niemcy, Chiny (w ramach projektu ChoP). W tym roku po raz kolejny Piotr wystąpił w ramach festiwalu ChoP w Chinach, a także zagrał swój set na wrocławskiej imprezie pt. Festiwal Ambientalny. Jego muzyka pojawiała się na kilku kompilacjach. W 2011 roku opublikował EP-kę „Chopin Rearranged” (do pobrania za darmo), gdzie remiksował kompozycje Chopina.

Piotr Michałowski podczas koncertu na tegorocznej edycji Festiwalu Ambientalnego, fot. Wrocławski Klub Formaty

 

Łukasz Komła: Opowiedz jak doszło do Twojej współpracy z Grzegorzem Bojankiem?

Zawsze podobała mi się twórczość Grzegorza i uważałem, że znalazłby się wspólny język gdybyśmy mieli coś razem tworzyć. W 2010 roku kiedy zbliżał się event WEF.LIVE.LAB w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki zaproponowałem Grześkowi, abyśmy zagrali wspólny improwizowany koncert. Odpowiedź była pozytywna i tak to się zaczęło – 22.05.2010 zagraliśmy pierwszy wspólny koncert, z którego obaj byliśmy bardzo zadowoleni.

W jaki sposób udało Wam się trafić pod skrzydła tak prestiżowej wytwórni jaką jest Ohm Resistance? I jak wspominasz współpracę z szefem tego labelu Kurtem Gluckiem? Warto by wspomnieć, że w tej oficynie swoje albumy wydawał choćby Bill Laswell.

Któregoś dnia Grzegorz do mnie zadzwonił i powiedział, że mamy możliwość wystąpienia razem po raz drugi, tym razem w Krakowie na imprezie organizowanej przez radio Radiofonia.fm. Mieliśmy tam zagrać jako support przed dwoma gwiazdami wieczoru, którymi byli Submerged (Kurt Gluck) i Scorn (Mick Harris). Tak samo jak przy pierwszym występie tutaj też złapaliśmy dobry flow i koncert był bardzo udany. Później przy piwku zagadał mnie Kurt Gluck mówiąc, że koncert bardzo mu się podobał, i że chciałby abyśmy wydali u niego płytę, co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło i jednocześnie zdziwiło, bo Ohm Resistance kojarzyło mi się raczej z ciężkimi klimatami muzycznymi. Wymieniliśmy się więc kontaktami, a po powrocie z Krakowa zaczęliśmy dogadywać szczegóły i powoli tworzyć utwory na płytę. Współpraca z Kurtem układała nam się bardzo dobrze i liczymy na to, że będziemy mogli ją kontynuować, a to zależy od tego, jak zostanie przyjęta płyta.

Grzegorz Bojanek i Piotr Michałowski

Na płycie słychać brzmienia tradycyjnych chińskich instrumentów. W kompozycji „Shanghai 2:10 PM” i „After Midnight” mamy tego potwierdzenie. Opowiedz coś więcej o tych chińskich instrumentach. Czego jeszcze użyliście na tej płycie?  

Obaj bardzo lubimy Chiny, ja miałem okazje występować tam dwa razy, a Grzegorz już cztery razy. To wszystko dzięki projektowi ChoP (China-Poland), który zapoczątkował w 2006 roku Grzegorz Bojanek i Zen Lu. Za każdym razem, gdy jesteśmy w Chinach odwiedzamy sklepy muzyczne, żeby kupić jakiś instrument, lub chociaż nagrać jakieś nowe dźwięki. Stąd też nagranie tradycyjnego instrumentu strunowego o nazwie Guzheng, które otwiera płytę. Z chińskich instrumentów pojawia się jeszcze misa dźwiękowa oraz stary czynel z Wuhan. Poza chińskimi instrumentami pojawia się sporo dźwięków gitarowych, wykorzystywaliśmy gitarę elektryczną oraz elektroakustyczną. Na koniec wspomnę o nietypowym instrumencie, który był użyty w procesie produkcji. Jest to pseudo-wiolonczela, którą wykonałem własnoręcznie na bazie rury PCV.

Piotr Michałowski podczas koncertu na ChoP Festival

Wzrok przykuwa okładka płyty. Klimat niczym z książek Philipa K. Dicka. I myślę, że w bardzo dobry sposób koresponduje z muzyką na tym krążku. Mamy sporą dawkę mrocznych, elektronicznych i ambientowych pejzaży. Skąd taki pomysł na okładkę?

Pomysł nie był nasz – Kurt Gluck powierzył kreację okładki grafikowi, który już od jakiegoś czasu współpracuje z Ohm Resistance. Jest nim Karol Lasia (www.khomatech.com), który tworzy naprawdę świetne rzeczy. Po obejrzeniu jego prac postanowiliśmy zdać się w całości na jego wizję. Karol oczywiście mocno inspirował się muzyką tworząc okładkę i pokazywał nam już pierwsze wersje, które od razu nam przypadły do gustu.

Album „As Far As It Seems” to wynik Twojej współpracy z Grzegorzem Bojankiem, jak wyglądał podział obowiązków (śmiech)?

Nie było jakoś szczegółowo określonego podziału obowiązków. Płyta powstała w całości przez internet ponieważ mieszkamy daleko od siebie (250 km) i po części stąd też pojawił się pomysł na tytuł „As Far As It Seems”. Jeden z nas wysyłał „szkielet” utworu drugiemu, który następnie dodawał do niego kolejne elementy i ewentualnie przerabiał otrzymany materiał.

Słychać w poszczególnych nagraniach field recording, a także pojawia się głos kobiecy. Mamy taką sytuację w utworze „Whispers”, jak dla mnie w najlepszym fragmencie płyty, który zamyka ten krążek. Z jakich miejsc pochodzą nagrania terenowe i czyj jest ten anielski śpiew (śmiech) ?

Heh, ten „anielski” śpiew wcale nie jest kobiecy. To jest mój głos (śmiech). W trakcie prac nad kawałkiem „Whispers” przeszukiwałem bazę swoich sampli w poszukiwaniu czegoś, co by pasowało do tego utworu i natrafiłem na swoje stare nagrania, w których „wyłem” do mikrofonu. Następnie wyciąłem jeden fragment i ułożyłem z niego prostą melodię. Jeżeli chodzi o nagrania terenowe, które pojawiają się na płycie to pochodzą one z dwóch miejsc: z Pekinu oraz z Poraja (miejscowość, w której mieszka Grzegorz).

Czy planujecie w najbliższym czasie jakiś koncert promujący ten materiał?

Obecnie nie mamy nic konkretnego w planach, ale w najbliższym czasie postaramy się to zmienić (śmiech).

Bardzo dziękuję za rozmowę oraz życzę wielu sukcesów w nadchodzącym Nowym Roku.  

Również dziękuję i życzę Tobie i czytelnikom Nowejmuzyki najlepszego w Nowym Roku.

 

 

Ważne strony:

www.bojanek-michalowski.com

www.facebook.com/BojanekMichalowski

– Strona sklepu: Darla Records

www.piotrmichalowski.pl

www.bojanek.wordpress.com

www.ohmresistance.com

 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Yaniki
11 lat temu

Bardzo fajny wywiad. Dajcie więcej!

macbecz
macbecz
11 lat temu

A z jaką to książką Dicka kojarzy się panu Łukaszowi okładka tej płyty? Proszę o jeden tytuł i uzasadnienie z treści.

euwu
euwu
11 lat temu

super, ze ktos rozmawia z polskimi artystami, tymi mniej znanymi rowniez. kudos Panie Lukaszu!

ottonIII
ottonIII
11 lat temu

Fajnie, że został przeprowadzony wywiad:) Chociaż jak dla mnie mogło by być więcej pytań o jego starszą nie tylko ambientową twórczość

Polecamy