Wpisz i kliknij enter

Sun Ra

W całym cyklu nie mogło zabraknąć Sun Ra, który jest dla mnie jedną z większych inspiracji od zawsze.

Miałem duże szczęście, że niemal na początku mojej „edukacji” muzycznej poznałem niesamowite i niepowtarzalne nagrania Ra, który zdecydowanie otworzył mi umysł i w pewnym sensie wytyczył ścieżkę.

Na początku przepiękna podróż po magicznym mieście, czyli płyta The Magic City. Pełna tajemniczego, surrealistycznego klimatu jest jedną z moich ulubionych.

Równie świetny klimat, a zarazem wręcz piosenkowy potencjał ma płyta Cosmos.

Katalog jego albumów jest potężny, znajdziemy w nim niemal wszystko – od przystępnych, delikatnych, tradycyjnych utworów po najbardziej szalony, rytualny, transcendentalny free jazz.

Astro Black – jeden z moich ulubionych utworów, wokalnie udziela się tutaj June Tyson, stała współpracowniczka Sun Ra.

Tapestry from an asteroid to utwór z początków jego działalności który szczególnie mi zapadł w pamięci, genialna melodia.

Ten rozmach, z jakim działał Sun Ra, sprawia że eksplorowanie jego muzyki jest prawdziwą podróżą po zakamarkach całego kosmosu który stworzył ze swoją bandą.

Często odnajdujemy utwory zarejestrowane bardzo niedbale, wręcz amatorsko, co jest na tyle konsekwentne, że wydaje się wręcz celowe i stanowi w pewnym sensie o wyjątkowości Ra.

Pisząc o Ra, nie można również zapomnieć o filmach: A Joyfull Noise oraz Space is the Place, obowiązkowo:

Ostatnio w sieci pojawiło się kilka nagrań z koncertów, warto zwrócić uwagę na to nagranie z mistrzowską obsadą:

Przemysław Etamski

Muzyk, producent muzyczny. Od lat konsekwentnie buduje swój charakterystyczny styl łączący w sobie surowe brzmienie i prostotę hiphopu, elektroniczne improwizacje oraz głębokie inspiracje jazzem. Znany ze swojej działalności solowej (Kosmos EP 2009, Lovely Interstellar Trip 2012), ostatnio jednak co raz częściej bierze udział w kolaboracjach z innymi muzykami – m.in. Kristen, Robert Piernikowski, Paweł Szpura, Peve Lety. W 2012 roku razem z Robertem Piernikowskim powołał do życia niezależny label Latarnia.

Profil na BandCamp »
Słuchaj na Soundcloud »
Profil na Facebooku »Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy