The Primitive Painter – The Primitive Painter
Paweł Gzyl:

Dźwiękowy klejnot z dawnej epoki.

DIVVAS – Challenger Deep
Łukasz Komła:

W głębinach myśli.

The Exaltics & Heinrich Mueller – Dimensional Shifting
Paweł Gzyl:

Mistrzowska wersja detroitowego electro.

Julius Aglinskas – Daydreamer
Łukasz Komła:

W ambientowym zastygnięciu.

Soft Boi – So Nice
Paweł Gzyl:

O miłości w rytmie downtempo.

Ehh hahah – House ze skrzypcami w tle
Jarek Szczęsny:

Pod znakiem internetu.

Alva Noto – Xerrox Vol. 4
Mateusz Piżyński:

Czwarta odsłona cyklu Xerrox, na którą przyszło nam czekać pięć lat.

Various Artists – Kern Vol. 5 Mixed By Helena Hauff
Paweł Gzyl:

„For those who know”

Amnesia Scanner – Tearless
Paweł Gzyl:

Finowie serwują miłosne ballady.

Michael Lightborne – Ring Road Ring
Łukasz Komła:

Dźwiękowy świat obwodnicy w Coventry.

Christine Ott – Chimères (pour ondes Martenot)
Jarek Szczęsny:

Geometria dźwięków.

Deadbeat And Paul St. Hilaire – 4 Quarters Of Love And Modern Lash
Paweł Gzyl:

Scott i Paul medytują.

Vysoké Čelo – Űrkutatás
Jarek Szczęsny:

Grzechem byłoby nie skorzystać.

Ellen Allien – AurAA
Paweł Gzyl:

Hołd dla czasów, kiedy techno i trance były jednym.John Avery – Club Of No Regrets

W tym roku wytwórnia Forced Nostalgia wydała niepublikowany dotąd materiał Johna Avery’ego w postaci albumu „Club Of No Regrets”. Upłynęło już ponad 20 lat od momentu zarejestrowania nagrań z tej płyty. 

Ostatnio w cyklu „Rewind” pisałem o składance szkockiego duetu Vazz, odrestaurowanej przez oficynę Forced Nostalgia. Dziś znowu będziemy odkrywać muzykę z Wysp Brytyjskich.

John Avery, to brytyjski kompozytor tworzący muzykę elektroniczną, niewdzięczną do opisywania i często wymykającą się wszelkim klasyfikacjom. Od lat Avery jest mocno związany z grupą teatralną Forced Entertainment. W latach 1980 – 1990 był też basistą zespołu Hula z Sheffield. Podobno zespół na żywo wypadał ekscytująco. W latach 80. Hula zagrał na Wembley przed Depeche Mode.

Powyżej nagranie „Big Car (Both Ways)” z płyty „1000 Hours” (Red Rhino Records, 1986)

Pierwszy solowy materiał John Avery wypuścił w 1985 roku i był to album „Nighthawks” (Final Image). Poniżej jeden z fragmentów „And never let go”, gdzie zachował się oryginalny klip, nagrany na 16-milimetrowej taśmie.

Rok później wydał longplay „Jessica In The Room Of Lights” (Technical Records, 1986), który w 2012 doczekał się reedycji nakładem Forced Nostalgia. Następnie Avery opublikował kilka solowych płyt, w tym kasetę „Welcome To Dreamland”.

John Avery

Głównym bohaterem tego wpisu jest album „Club Of No Regrets”, oryginalnie materiał został zarejestrowany w 1993 roku na potrzeby spektaklu teatralnego. Oficjalna premiera płyty odbyła się dopiero w lipcu tego roku. Teraz jest dobry moment, aby spojrzeć na utwory Avery’ego z perspektywy dwóch dekad.

Pierwszoplanowymi składnikami jego nagrań na „Club Of No Regrets” są syntezatory (Avery używa Casio FZ-1 i CZ-101), organy Hammonda i brzmienia fortepianu w zdeformowanej postaci, z mocnym akcentem muzyki industrialnej czy noise, przechodzącej w różnobarwne i nieoczywiste układy harmoniczne z naleciałościami muzyki etnicznej.

I tak pierwsze sekundy z utworu „Didjinoid” wbijają się mocno w pamięć syntezatorową frazą, gdzie melodia jest niczym wyrwana od Aborygenów i przepuszczona przez industarolno-dubową wizję Brytyjczyka. Z kolei nagranie „Itomé” można by zestawić z najciekawszymi kompozycjami Vangelisa, tylko w warstwie syntezatorowej, bo Avery idzie o kilka kroków dalej niż grecki kompozytor. Majestatyczne Hammondy odzywają się w „Prayers”, w połączeniu z delikatnym field recordingiem. Ten fragment, nie wiem dlaczego, kojarzy mi się ze spokojną i wolną wersją Terry’ego Rileya.

Jedna z najbardziej imponujących kompozycji to „Wahuul”, po trosze przypominająca utwór „Didjinoid”, a z drugiej strony – posiadająca niezwykle świeżo brzmiącą warstwę mrocznej i ciężkiej elektroniki, ale jak przyjemnej. Utwory „Dolls House” i „Aurobolis” są wyraźnym sygnałem, że wtedy jeszcze artysta miał w pamięci lata 80.

Podstawową część płyty zamyka fragment „Chairs Piano”, z kroczącą rytmicznie partią fortepianu. Na koniec wydawca dorzucił dwa bonusy, pochodzące z roku 1990. Jedno z tych nagrań „Smalley” mogłoby być częścią ścieżki do filmu SF z lat 50., w wykonaniu Louisa i Bebe Baronów, czy być zapomnianym fragmentem włoskiego zespołu Gruppo NPS.

John Avery wielkiej rewolucji w muzyce nie zrobił, lecz gdy zajrzyjmy w jego dyskografię, wyraźnie słychać, że po latach jego muzyka jest co najmniej interesująca. A upływ czas pokazał, że nie jest przebrzmiałym kiczem. Doskonale sprawdza się też muzyka grupy Hula, w której grał przez wiele lat Avery. Warto zapamiętać nazwisko tego artysty, szperając w historii muzyki brytyjskiej, bo jest ważnym, choć zapomnianym ogniwem, którego muzyczna historia nie musi się skończyć 20 lub 30 lat temu.

1993/20.07.2013 | Forced Nostalgia

Forced Nostalgia »Profil na Facebooku »Słuchaj na Soundcloud »Profil na BandCamp »

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

1 Komentarz

  1. sa

    Dzieki YT można poznac nowe zespoły, w komunie takich możliwości nie było.