Wpisz i kliknij enter

Benjamin Finger

Norweska melancholia z polską duszą. 

Benjamin Finger początkowo kształcił się na uczelni Photo Art School w Oslo. Następnie rozpoczął studia na wydziale filmowym Akademii Filmu i TV (NISS) i został reżyserem. Od tego czasu zrobił kilka krótkometrażowych filmów, teledysków i ma na koncie udział w różnych wystawach fotograficznych. Obecnie pracuje dla norweskiej telewizji NRK. Ponadto Finger gra na wielu instrumentach oraz udziela się jako DJ.

Co ciekawe, rodzice Fingera pochodzą z Polski. W rozmowie z artystą dowiedziałem się, że zna i uwielbia książki Witolda Gombrowicza.

Woods of Broccoli

Finger zabrał nas w 2009 r. do muzycznego lasu z brokułami i tym samym powstał jego debiutancki album „Woods of Broccoli”. Wówczas płytę wydała maleńka norweska wytwórnia How Is Annie Records. Na „Woods of Broccoli” znajdziemy sporo ambientu, pojawiają się smyczkowe partie w otoczeniu akustycznej gitary czy brzmień fortepianu. No i niekiedy słychać ćwierkające ptaszki, które pewnie sobie zrobiły gniazdko na brokułowych krzaczkach. Całość Finger zatopił w skandynawskiej melancholii.

For You, Sleepsleeper

Długo nie trzeba było czekać na kolejny materiał, bo w 2010 r. ukazał się longplay „For You, Sleepsleeper” (How Is Annie Records). Z kolei na krążku „For You, Sleepsleeper” dzieje się jeszcze więcej i można spojrzeć na twórczość artysty od innej strony. Znowu jest sporo brzmień fortepianu, dużo żywiołowej elektronik, zakradła się folkowa psychodelia i eksperymenty z głosem. Do tego świetnie został wpasowany jazz oraz inteligentny hip-hopowy bit. W doskonałym nagraniu „Drowned In Elbows” mamy free jazzowy saksofon w połączeniu z mocną elektroniką Fingera.

BF sleeve scan frnt w-text small .jpg017

W maju tego roku Benjamin Finger opublikował na CD trzeci solowy longplay „Listen To My Nerves Hum” nakładem amerykańskiej oficyny Time Released Sound. Album został wydany w przepięknej wersji. Płytę kompaktową umieszczono w pudełeczku po czekoladkach wraz z drewnianą figurką ptaka, którą można składać i rozkładać. Drewniany ptaszek został wykonany ze starych zabytkowych elementów fortepianu (np. z kołowrotów pianistycznych i mosiężnych nakrętek). Niestety nakład już dawno temu został wyprzedany. Można jedynie podpatrzeć na zdjęciach jak to wydawnictwo wyglądało. Za to w sierpniu album „Listen To My Nerves Hum” doczekał się wersji winylowej.

Trzeci album Fingera i jakże inny od poprzednich. Nie bez powodu dołączono do CD drewnianą figurkę wykonaną ze starych fortepianów, bo to właśnie brzmienie tego instrumentu dominuje na „Listen To My Nerves Hum”.

Przez cały materiał słyszymy jedynie pozornie powtarzalne i niepokojące frazy grane przez Fingera na fortepianie, które cały czas zaskakują swoimi subtelnymi dysonansami, z dodatkowym wykorzystaniem głosu i nagrań terenowych. Płyta „Listen To My Nerves Hum” nabiera też momentami z oczywistych względów charakteru muzyki filmowej.

Beneva vs. Clark Nova 2

Warto wspomnieć, że Benjamin Finger tworzy ze swoim przyjacielem Rudim Simmonsem duet Beneva vs. Clark Nova. Debiutancki album „Flotsam/Jetsam” wydali w 2007 r., a następnie płytę „Sombunall” (2008 Fenêtre Records). Rok później ukazał się ich trzeci longplay „Dramadadatic” (How Is Annie Records/ Fenêtre Records). Benjamin Finger w tym ducie robi za Beneva oraz przedstawia słuchaczom jeszcze inne obszary swoich elektronicznych eksperymentów.

 

Benjamin Finger »
Profil na Facebooku »
Słuchaj na Soundcloud »
Profil na BandCamp »
Profil na YouTube »Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
se
se
10 lat temu

Melancholia taka jakaś dosyć żywiołowa, wręcz dynamiczna.

Polecamy