Wpisz i kliknij enter

Kolejne nowości z Denovali Records

W katalogu wytwórni Denovali Records pojawiły się nowe płyty. Tym razem ukazał się nowy album Dale Cooper Quartet & The Dictaphones, a także krążek Sebastiana Plano, czyli kolejnego debiutanta w szeregach niemieckiej oficyny.

DaleCooperQuartetAndTheDictaphones_QuatorzePiecesDeMenace

Dale Cooper Quartet & The Dictaphones – „Quatorze Pièces de Menace”   (premiera: 27.09.2013)

Francuski kolektyw Dale Cooper Quartet & The Dictaphones wystartował w 2007 roku i wydał album „Parole de Navarre” (Diesel Combustible Recordings). Następnie po trzech latach przerwy zespół trafił pod skrzydła Denovali Records i tym samym doszło do reedycji pierwszej płyty. W roku 2011 ukazał się longplay „Métamanoir”, który zebrał entuzjastyczne recenzje wśród krytyków i słuchaczy. W tym roku muzycy z Dale Cooper Quartet & The Dictaphones opublikowali swój trzeci długogrający album „Quatorze Pièces de Menace”.

Płytę „Quatorze Pièces de Menace” nagrywano w Bretanii i zaproszono do współpracy wokalistkę Gaëlle Kerrien śpiewającą u Yanna Tiersena oraz Alicie Merz z grupy Birds of Passage. Stylistycznie zespół wciąż znakomicie balansuje pomiędzy upiornym i mrocznym jazzem, elektroniką, dronami a post-rockowym światem gitar. Jako ciekawostkę można dodać, że na „Quatorze Pièces de Menace” znalazł się w jednym z utworów polski akcent. Mam nadzieję, że projekt Dale Cooper Quartet & The Dictaphones w końcu spotka się z Davidem Lynchem i popracują nad soundtrackiem do filmu. Lecz póki co jedyne nawiązanie do twórczości Lyncha wiąże się z serialową postacią Dale Coopera z „Miasteczka Twin Peaks”.

Profil na Facebooku »
Profil na BandCamp »

SebastianPlano_Impetus

Sebastian Plano – „Impetus” (premiera: 20.09.2013)

Denovali Records wyszukuje bardzo interesujących artystów i właśnie taką postacią jest argentyński wiolonczelista Sebastian Plano. I jak to bywa w przypadku działań tego labelu, zaczęło się od wznowienia debiutanckiego materiału Plano – „Arrhythmical Part of Hearts”.

Sebastian Plano jest klasycznie wykształconym kompozytorem i multiinstrumentalistą, który całkiem niedawno przeniósł się z San Francisco do Berlina. Na początku był zafascynowany muzyką ludową swojego kraju oraz argentyńskim tangiem. Następnie odkrył elektronikę i zaczął ją łączyć z brzmieniem wiolonczeli, akordeonu, fortepianu oraz instrumentów perkusyjnych. Jego styl bardzo wiele zawdzięcza również muzyce filmowej, a także odnosi się do nagrań współczesnych kompozytorów, takich jak Arvo Pärt, Ólafur Arnalds, Nils Frahm czy Max Richter. Ostatnio Plano współpracował z Jeffrey’em Zeiglerem – byłym wiolonczelistą Kronos Quartet.

W porównaniu z pierwszym krążkiem „Arrhythmical Part of Hearts” album „Impetus” zawiera więcej dźwięków pochodzących z akustycznych instrumentów. Na płycie „Impetus” znajdziemy również sporo melancholijnych fortepianowych miniatur, w połączeniu z delikatną elektroniką i dramatycznie brzmiącą wiolonczelą.

Profil na Facebooku »

 

Denovali Swingfest

Na koniec ważna informacja w związku z festiwalem Denovali Swingfest, którego organizatorem jest niemiecki label. Najbliższa odsłona tej imprezy nastąpi już za kilka dni w mieście Essen i potrwa cztery dni (od 03.10 do 06.10). Zagrają między innymi tacy artyści jak Biosphere, Barn Owl, Celeste, Deaf Center, Tim Hecker, Nils Frahm, The Alvaret Ensemble, Sankt Otten, Piano Interrupted i wielu innych. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie festiwalu: www.denovali.com/swingfest.  

Strona Denovali Records »
Profil na Facebooku »Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
bcnpm
10 lat temu

Raz odpłynąłem na ich koncercie na żywo, w Krakowie. Świetna, niezapomniana sprawa.

dadaista
dadaista
10 lat temu

Podobno w czasie tych trzech dni, które minęły od premiery nowego krążka Dale Cooper Quartet, zaobserwowano znaczące zwiększenie się liczby samobójstw. To bardzo depresyjna muzyka. Rewelacyjna. To już ich trzeci album ale nic nie wskazuje na jakiekolwiek postępujące zmęczenie materiału. Oby tak dalej.

Polecamy