Wpisz i kliknij enter

Tricky we Wrocławiu: 10 mniej znanych perełek

Z okazji dzisiejszego koncertu Trickiego we Wrocławiu – na który zapraszamy – prezentujemy Wam dziesięć mniej znanych perełek z dyskografii króla trip-hopu.

Czytelnikom NM biografia Trickiego powinna być znana – początki w bristolskim Wild Bunch, potem wielki sukces Massive Attack i pierwszej solowej płyty („Maxinquae”), mnóstwo znakomitych duetów, później niezbyt udany początek dekady (okropne „Vulnerable”) i świetna końcówka („Knowle West Boy” i kolejne albumy). Najnowszy krążek zatytułowany jest „False Idols – to tutaj pojawia się choćby świetny „Valentine” z gościnnym samplem Cheta Bakera:

Tricky zagra we wrocławskim Eterze o godzinie 20:00. Szczegóły koncertu wraz z biletami – na stronie City Sounds

Mówiąc o Trickym warto przypomnieć sobie jego kilka doskonałych kawałków. Oto proponowana przez nas dziesiątka:

Milk

Pamiętacie grupę Garbage? Na wydanym w 1995 roku, debiutanckim krążku znalazł się świetny „Milk”, który wydany został również w specjalnej wersji – z udziałem Trickiego.

Grass Roots

Kawałek pochodzi z Epki o tym samym tytule, wydanej w 1996 roku, adresowanej głównie na rynek amerykański. Na krążku znalazły się produkcje nagrane wspólnie z nowojorskimi artystami. Tutaj na wokalu Roberto Malary.

Christiansands

Z chyba najbardziej mrocznej, drugiej płyty „Pre-Milennium Tension”. Jeszcze z Martiną Topley-Bird na wokalu:

She Makes Me Wanna Die – Weekend Remix

Z tej samej płyty, choć w alternatywnej wersji przygotowanej również przez Trickiego.

Black Coffee

W 1996 roku Tricky wydał płytę jako Nearly God – to jednorazowy projekt, którego idea była bardzo prosta: duety. Na płycie śpiewała choćby Bjork, choć to właśnie trip-hopowa wersja „Black Coffee” wybija się tu szczególnie. Śpiewa Martina Topley-Bird.

Devil’s Helper

Kolejny fragment wspomnianej epki „Grass Roots”. Typowa dla Trickiego, schizofreniczna oprawa muzyczna plus wokal Lavendy Davis. Efekt – kawałek świetnie pokazujący muzyczne fascynacje Trickiego AD 1996.

Broken Homes

Genialne wykonanie w programie Davida Lettermana. Na wokalu PJ Harvey, Tricky w pidżamie, rok 1998. Kawałek pochodzi z płyty „Angels With Dirty Faces”

Contradictive

W 1999 roku Tricky nagrał płytę „Juxtapose”, podpisaną jako wspólne dzieło z DJ Muggsem i hiphopowcem Grease. To chyba jeden z najbardziej niedocenionych krążków Trickiego. To tu znaleźć można takie perełki, jak choćby „Contradictive”

Car Crash

W 2001 roku Tricky grał koncert w Rzymie. Jedna z fanek – Costanza Francavilla – przekazała perkusiście Trickiego swoje demo, i mniej więcej w ten sposób rozpoczęła się współpraca Trickiego i Constanzy. Efektem jest album „Vulnerable”, bezsprzecznie jeden z najgorszych w dyskografii artysty. Mimo to znaleźć tu można choćby niezły „Car Crash”

School Gates

Po „Vulnerable” Tricky zrobił sobie 5-letnie wakacje, po których wrócił z doskonałym „Knowle West Boy”. Nieco bardziej akustyczne brzmienie sprawdziło się wybitnie na kończącym całość „School Gates”. To dla Trickiego zupełnie nowa jakość. Nasza recenzja »

Wszystko o koncercie Trickiego we Wrocławiu – www.citysounds.plJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Paide
9 lat temu

ja bym jeszcze dorzucił fenomenalny remiks Andy’ego Stotta, którego mi wciąż mało: http://soundcloud.com/trickyofficial/tricky-valentine-andy-stott

Polecamy