Cel (Felix Kubin & Hubert Zemler) – Cel
Jarek Szczęsny:

Radosne odbicie.

Fabrizio Rat – Shades Of Blue
Paweł Gzyl:

Modularna polifonia.

Long Arm – Silent Opera
Jarek Szczęsny:

Trip-hop nigdzie nie odszedł.

Jeff Parker & The New Breed – Suite For Max Brown
Łukasz Komła:

Projekcja magicznych obrazów.

Various Artists – Air Texture Vol. VII
Paweł Gzyl:

Rrose i Silent Servant serwują ambient? Niemożliwe!

Siavash Amini & Saåad – All Lanes Of Lilac Evening
Jarek Szczęsny:

Bez szwów.

Villaelvin – Headroof
Jarek Szczęsny:

Tylko bardziej.

Juno – Young Star
Jarek Szczęsny:

Infiltracja jazzu.

Lonker See – Hamza
Jarek Szczęsny:

Zawsze krok przed nami.

Men With Secrets – Psycho Romance And Other Spooky Ballads
Paweł Gzyl:

Erudycyjne ćwiczenie z ejtisowego electro.

Riverrun – The Same Silent Hill
Przemysław Solski:

Muzyka z krajobrazu.

Yogtze – Yogtze
Jarek Szczęsny:

Będzie filmowo.

Wacław Zimpel – Massive Oscillations
Jarek Szczęsny:

Letarg duchowy.

Hula – Shadowland
Paweł Gzyl:

Jak ambient przenikał industrial.Kerridge – A Fallen Empire

„A Fallen Empire” to momentami test dla wytrzymałości słuchacza, jednak takich testów chciałoby się zdawać jak najwięcej. Samuel Kerridge dotychczas znany był z EP-ek wydawanych dla Downwards – wytwórni założonej przez Regisa. Jego najnowszy materiał jest zarazem wyraźną kontynuacją wytyczonego wtedy kierunku jak i dużym krokiem naprzód w procesie budowania charakterystycznego brzmienia.

Na swoim debiucie Kerridge wytacza najcięższe działa już w pierwszym utworze. Bas pohukujący na tle wolno rozpędzającego się zgrzytu stanowi wyraźne ostrzeżenie przed tym, co spotka nas w kolejnych numerach. Eskapiści, strzeżcie się. „Black Sun” to ściana ostrego noise’u, która przysłania majaczące na bliskowschodnią nutę wokale. Efekt jest dość złowrogi, choć nieco łagodniejszy niż nagrania White Static Deamon.

Kolejne numery manifestują danceflorowy rodowód tej muzyki. Ten, kto dotrwał do porannego live’a na tegorocznym Unsoundzie, być może pamięta takie lunatyczne killery jak np. „Death Is Uppon Us” czy „Heavy Metal”. Ten pierwszy to surrealistyczny groove, wyłaniający się spomiędzy kolejno wprowadzanych warstw brzmieniowych; etnicznego rytmu, alarmującego dronu, ledwo słyszalnego gwizdu i w końcu jednostajnego uderzenia tybetańskiej trąby.

Drugi natomiast to zapraszające do introspektywnych poszukiwań deep techno w stylu Stotta, zdominowane przez hipnotyczny gitarowy riff i krańcowo przetworzone, dobiegające z daleka melodeklamacje. Pozostałe numery to odwrót od parkietu. Na tle militarnych bębnów pojawiają się falujące przestery, syntezatorowe dysharmonijne mantry i już nieco irytujące piekielne zawodzenia. Pod koniec płyty robi się trochę przyciężko, ale podejrzewam, że właśnie takie było założenie. „Disgust” – tytuł ostatniego numeru jest w tym kontekście wymowny.

Na „A Fallen Empire” pewne wcześniej już zauważalne elementy twórczości Kerridge’a zyskały wyrazistość i masywność. Do tego przestrzenie, które od początku były obecne w jego utworach stały się niesamowicie rozległe, niekiedy aż przytłaczające. Brytyjczyk prowadzi przez nie balansując pomiędzy techno, dronem i industrialnym noisem. Idzie przy tym o krok „głębiej” niż Andy Stott, klimatem eksperymentów przypominając Prurient’a z „Worship is the Cleansing of the Imagination”.

W jego utworach czuć też pewne pokrewieństwo z muzyką wykonywaną przez Phurpę oraz wokalnymi dokonaniami Charlamange’a Palestine’a. „A Fallen Empire” to momentami test dla wytrzymałość słuchacza, jednak takich testów chciałoby się zdawać jak najwięcej. Ta płyta to prawdziwa czarna perła. Jej brzmienie jest niezwykle charakterystyczne i bez problemu wyróżnia się w zalewie podobnych do siebie produkcji. Bardzo polecam.

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

komentarze 4

  1. yeah rock die bude leider kann ich ja seslbt nicht dabei sein ich feier mit euch telepatisch von linz aus! rock’n’roll babies und vorallem: Bunny Lake feat. System Jaquelinde !!!!

  2. Paweł Gzyl

    Killer!

  3. sobek

    fajny album. szczególnie ‚straight to hell’ !

  4. catsndogs93

    mocna pozycja.