Wpisz i kliknij enter

Egyptrixx – A/B Til Infinity

Technoir.

Drugi album Davida Psutki, Kanadyjczyka ukrywającego się pod pseudonimem Egyptrixx, został poprzedzony obłędnym singlem pt. Water. Frenetyczna kompozycja zapowiadała płytę taneczną, tymczasem na A/B Til Infinity trafiły tylko dwa utwory przeznaczone na parkiet – oprócz wspomnianego jeszcze sprężysty Alta Civilisation. Pozostałe, choć mieszczą się w konwencji szeroko pojętego techno, mają zdecydowanie mniej użytkowy charakter.

Przerażający Ax//s (Intro) otwiera całość na modłę doskonałego krążka Worship The Glitch projektu ELpH vs Coil. Ale już kompozycja tytułowa przenosi słuchacza w zupełnie inne rejony – podparte miękką rytmiką klawiszowe arpeggia nieodparcie przywodzą na myśl dokonania… Giorgio Morodora. Spiętrzone kaskady przestrzennych syntezatorów są tu wszechobecne – czy to w industrialnym Adult, czy w ambientowym A.C.C.R., czy wreszcie w Bad Boy i Disorbital, utworach o niemal filmowej proweniencji. A/B Til Infinity ma zresztą specjalną oprawę wizualną – berliński VJ Andreas Fischer vel A.N.F. stworzył dziewięć wideoklipów towarzyszących muzyce skomponowanej przez kanadyjskiego producenta.

Ale płyta byłaby też świetnym soundtrackiem do futurystycznego filmu noir (czyli właśnie technoir), ponurej dystopii, której akcja rozgrywa się w przeludnionym mieście-molochu. To wrażenie jest dodatkowo potęgowane przez nostalgiczną atmosferę oraz wplecione w utwory odgłosy deszczu i policyjnych syren. Skojarzenia z Blade Runnerem i serią Ghost In The Shell nasuwają się same.

Chłodna, minimalistyczna zawartość A/B Til Infinity powinna zainteresować nie tylko wielbicieli mrocznego science fiction, ale i fanów przesiąkniętych hauntologią płyt Severant Kuedo i Replica Oneohtrix Point Never. Choć Egyptrixx operuje nieco innymi środkami wyrazu, z jego muzyki wyziera ten sam rodzaj bezbrzeżnej melancholii.

Night Slugs | 2013Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy