Wpisz i kliknij enter

Halfway Festival Białystok 2014 – konkurs

Pod koniec czerwca wystartuje kolejna odsłona Halfway Festival. Podobnie jak w latach poprzednich organizatorzy szykują mnóstwo koncertowych atrakcji. Mamy do rozlosowania jeden pojedynczy karnet na ten festiwal.

Po sukcesie zeszłorocznej edycji nad festiwalem pojawiły się ciemne chmury. Na szczęście, dzięki wsparciu fanów i władz Miasta Białegostoku, znów będzie można posłuchać wykonawców z wielu stron świata, którzy zaprezentują różne oblicza muzyki folkowej i songwriterskiej. Jak co roku organizatorzy zaprosili niezwykle oryginalnych i intrygujących artystów, obok których trudno przejść obojętnie. Tym razem do Białegostoku zawitają muzycy z USA, Islandii, Grecji, Estonii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i oczywiście z Polski. Większość z nich gościć będzie w naszym kraju po raz pierwszy.

Jak piszą twórcy:

Halfway Festival nie jest ani największym, ani najważniejszym, ani najlepszym festiwalem muzycznym na świecie. Ale ma swój niepowtarzalny klimat i genialną publiczność. To festiwal jedyny w swoim rodzaju – bo współtworzony przez publiczność i artystów. Zgodnie z hasłem „blisko ludzi, blisko muzyki”. To także festiwal, co dla nas niezwykle ważne, bez headlinerów. Wszyscy artyści pozostają ważni zarówno dla nas jak i dla naszej publiczności.

Podczas dwóch pierwszych odsłon Halfway Festivalu zagrali m.in. Martin Hall, The Moutain Goats, Great Lake Swimmers, Wovenhand, Sing Fang, Under Byen, Anna von Hausswolff, The Loom, Low Roar, Local Natives, Emiliana Torrini, Sivert Høyem, SoKo.

Poniżej linki do naszych relacji z poprzednich edycji:

Songwriting Op!era Festival

Op!era Folk Festival

Halfway Festival 2013

W tym roku wystąpią:

Phosphorescent

Phosphorescent pochodzący z Alabamy Matthew Houck rozpoczął swoją karierę w 2001 roku, ale od 2003 roku tworzy i nagrywa jako Phosphorescent. Obecnie rezyduje w Nowym Jorku. To amerykański bard z krwi i kości, bez modnej scenicznej kreacji, raczej w jeansach i flanelowej koszuli, odwołujący się do tradycji muzyki folk i country, zwłaszcza lat 60. i 70. Stawiany obok takich tuzów jak Bonnie „Prince” Billy czy Iron&Wine. Ostatni album „Muchacho” wydał w 2013 roku. Kilka z jego najbardziej znanych singli znalazło się na ścieżkach dźwiękowych do filmów („The Margin Call”, „The Vow”, „The Spectacular Now”).

My Brightest Diamond

My Brightest Diamond – to projekt Shary Worden. Amerykańska artystka z zespołem wydała trzy albumy studyjne. Ostatni z nich – „All Things Will Unwind” – ukazał się w 2011 roku. Worden ma na koncie współpracę z The Decemberists i Sufjanem Stevensem. Właścicielka mistycznego głosu i nie mniej mitycznych opowieści snutych podczas koncertów, które niejednokrotnie powodują zatarcie pomiędzy granicami sztuki i gatunków. Shara jest artystką wywodzącą się z muzycznego domu, dlatego też sama zdobyła wielokierunkową edukację muzyczną, włączając w to klasykę. Ostatnio osiadła w Detroit, gdzie zajęła się wychowywaniem syna, ale prawdopodobnie i z tego względu jej ostatni album jest w dużo większym stopniu inspirowany folkiem, również tym miejskim, oferując jednakże słuchaczowi niezwykłe zestawienie tematów życia i śmierci, klasy i rasy, sztuki i polityki, jak również być może w zaskakujący sposób – hipnotyzującą kołysanką nowej mamy.

Theodore

Theodore – zadebiutował albumem w 2011 roku, który powstawał w różnych miejscach Aten i Londynu. Choć artysta dziś rezyduje w Londynie, to jego muzyka w dużej mierze inspirowana jest krajem pochodzenia, wspomnieniami i obrazami z dzieciństwa, które prowadzą do głębokich filozoficznych przemyśleń ubranych w ambitną sztukę. Fascynujące w jego twórczości jest przenikanie się mistycznego i mrocznego Londynu ze słonecznymi, fantastycznie kolorowymi impresjami rodem z Aten. Inspirujące kontrasty połączone z surowością  bębnów i gitar przeplatających się z instrumentami klasycznymi powoduje, że otrzymujemy niezwykle żywą, również teatralizowaną formę muzycznego performance’u, w którym pośrodku znajduje się jednakowoż głęboki wokal Theodore, a całość urzeka dzięki niezwykłej plastyce wykonań. Theodore to także niezwykły głos – połączenie wnuka Toma Waitsa z synem Nicka Cave’a.

Hymnalaya

Hymnalaya – zespół powstał w 2012 roku i jest tworzony przez trójkę muzyków – Einara Kristinna Þorsteinssona (gitara akustyczna i wokale), Gisli Hrafna Magnússona (gitara) i Kristofera Rodrigueza Svönusona (perkusja). W debiutanckim albumie „Hymns”, za którego miks odpowiedzialny jest Alex Somers (znany z projektów Riceboy Sleeps czy współpracy z Sigur Rós), oprócz dźwięków gitary akustycznej słychać smyczki i sekcję dętą. Debiutancki album – „Hymns”, inspirowany starymi hymnami, został nagrany 8 lutego 2013 w studiu Sundlaugin, należącym do Sigur Rós. Zawiera 12 utworów i jest dostępny do pobrania za darmo na stronie zespołu.

Ewert Andttd

Ewert and The Two Dragons – rewelacja z Estonii, bez wątpienia jeden z najbardziej docenianych aktualnie zespołów nad Bałtykiem. W 2012 roku podczas Estonian Music Awards zdeklasował konkurencję wygrywając w kategoriach: Najlepszy Zespół, Najlepsze Wideo, Piosenka Roku, Najlepszy Album Rockowy i Album Roku za płytę „Good Man Down”. W swoim dorobku ma jednak znacznie więcej nagród i wyróżnień. Panowie rozbijają się po ościennych festiwalach, ale nigdy jeszcze nie trafili do Polski. Twórczość Ewert and The Two Dragons to bezpretensjonalna i niezwykle pozytywna muzyka nie tylko dla fanów folk-rocka.

Pascal Pinion 2

Pascal Pinon – duet rodzinny sióstr Jófríður i Ásthildur Ákadóttir. Pochodzą z Islandii, która jak zwykle znajdują podczas Halfway Festival swoją godną reprezentację, przedstawiając artystów tworzących trendy w songwritingu, odsłaniając skandynawskie dusze. Muzykę zaczęły tworzyć już w czasach, gdy dziewczynki zazwyczaj wiążą jeszcze lalkom warkoczyki. W 2009 roku, przy wydatnej pomocy dwóch przyjaciółek własnym sumptem nagrały debiutancką płytę. I odniosły sukces. Nic dziwnego skoro obie pochodzą właśnie z Islandii, wyspy na której jak twierdzą niektórzy, tworzy się najlepszą muzykę świata. Pascal Pinon to mieszanina subtelnych i nieco odrealnionych dźwięków i harmonijnych głosów sióstr. Sporo w tym co tworzą  Ásthildur i Jófríður jest emocji ukrytych pod z pozoru oszczędnymi dźwiękami.

Fismoll

Fismoll – wł. Arkadiusz Glensk, pseudonim wybrał sobie w najprostszy z możliwych sposobów, jego ojciec muzyk zwrócił uwagę, że syn w dzieciństwie najczęściej nuci melodie w tonacji fis-moll, a więc pseudonim odzwierciedla najprawdziwsze i najbardziej naturalne pokłady muzyczne, które płyną prosto z serca i głowy artysty. Jego baśniowe kompozycje są często porównywane z twórczością takich gigantów muzyki jak Ólafur Arnalds, Bon Iver czy Sigur Rós. Fismoll debiutował w 2013 roku albumem „At glade”. Znany jest powszechnie z tego, że „upłynnia serce” Katarzyny Nosowskiej.

foto_spaleniak

Daniel Spaleniak objawienie początku roku 2014 w muzyce alternatywnej. Jest kolejnym muzykiem z Łodzi, który zdobywa popularność i uznanie na ogólnopolskiej scenie. 3 marca ukazał się jego debiutancki album – „Dreamers“ – nakładem zasłużonej wytwórni płytowej – Anteny Krzyku (wydawca albumów m.in.: Hey, Lao Che, Mikrokolektyw, Pustki, IndigoTree). Jego muzyka to trzymające w napięciu, nastrojowe i niepokojące kompozycje z pogranicza alternatywnego folku i americany, które idą w parze z głębokim, niskim i szorstkim wokalem Daniela, na długo zostającym w pamięci. Album „Dreamers” promuje m.in  „My name is wind”, utwór, który w tym roku pobrzmiewa jako singiel promujący Halfway Festival Białystok 2014.Tutaj nasza recenzja płyty „Dreamers”.

Lord&The Liar

Lord & the Liar – to debiutant, rodem z Suwałk. Paweł Swiernalis był lektorem, dobrym harcerzem i miał zostać księdzem w Suwałkach. Po wielu przygodach, niespodziankach i tarapatach wylądował w Poznaniu. W międzyczasie grał w różnych kapelach, ale szybko zdał sobie sprawę, że kierat pracy w zespole nie pozwala mu w pełni rozwinąć skrzydeł. Tak powstawała w pełni samodzielna postać – Lord & the Liar. Początkowo w zawilgoconej sutenerze, później w małej kawalerce z widokiem na dachy Starego Miasta powstawały dość mroczne i dekadenckie kompozycje. Na pierwszy album „Thrillseekers, pubcrawlers & shoplifters”, powstały w domowym zaciszu, składa się 8 utworów, w których Paweł postarał się zawrzeć brud i dziwność otaczającego go świata. Na scenie towarzyszą mu znajomi muzycy w różnych kombinacjach, dlatego każdy koncert to niepowtarzalna sytuacja. Lord & the Liar to połączenie bluesa, jazzu, rocka w cyrkowo-teatralnej aranżacji.Tutaj pisałem o krążku „Thrillseekers, pubcrawlers & shoplifters”.

Navi

Navi – debiutancki duet z Mińska, okrzyknięty w swoim kraju, obok Paliny Respubliki, która gościła podczas pierwszej edycji HF, jednym z najciekawszych debiutów w gatunku songwritingu. Duet współtworzą Ksenia i Arciom, ona najczęściej za klawiszem, on z gitarą, oboje śpiewają tworząc piękne, słoneczne harmonie, pozbawione zwyczajowego dramaturgicznego obciążenia sytuacją kraju pochodzenia. Optymistyczny, pogodny duet z profesjonalnym podejściem do dźwięku. Navi to w tym roku gość zza wschodniej granicy, a tacy co roku muszą się wręcz znaleźć w festiwalowym repertuarze. To ważne dla organizatorów i pomysłu na to wydarzenie.

OVERDRIVEN

Overdriven – melancholia, sny, swing, przestrzeń i drive, czyli Overdriven Group to zespół założony przez białostockiego producenta muzycznego działającego pod szyldem Overdriven. Został powstał w 2013 roku z potrzeby przeniesienia swoich producenckich dokonań z udziałem zaproszonych wokalistek na żywy, pełny skład. Po sukcesie w konkursie organizowanym przez Program Trzeci Polskiego Radia zespół zaszył się w salach prób, by doszlifować materiał i nagrać swoją pierwszą EP-kę (premiera w czerwcu). W repertuarze znajdują się wyłącznie autorskie utwory, z czego część była grana pod tym lub innym szyldem w Trójce, Radiu Białystok, Radiu Akadera i innych krajowych stacjach radiowych. Muzyka i teksty Overdriven Group są głęboko inspirowane filmami drogi z lat 90., zjawiskami atmosferycznymi i towarzyszącą człowiekowi w życiu melancholią. Stylistycznie zespół balansuje na styku takich gatunków jak nu-jazz, trip hop, czy rock alternatywny.

Pojawi się również stały cykl pt. „Lekkie granie, czyli DJ Area” będący spotkaniem z DJ-ami, którzy razem z artystami głównej sceny współtworzą niepowtarzalny klimat amfiteatralnego wzgórza przyklejonego wręcz od budynku białostockiej Opery. To właśnie DTEKK, pomysłodawca i organizator Original Source Up To Date Festival, oraz zaproszeni przez niego do współpracy goście, odpowiada za muzykę prezentowaną pomiędzy występami zaproszonych gości, tworząc nie tylko atmosferę sprzyjającą oczekiwaniu na kolejnych wykonawców.

W ramach Halfway Festival odbędzie się szczególne spotkanie, które będzie swoistym odwołaniem do historii i charakteru regionu, w którym festiwal jest organizowany. Na białostocką premierę swojej najnowszej powieści „Sońka” zaprasza Ignacy Karpowicz, jeden z najwybitniejszych pisarzy młodego pokolenia, laureat Paszportu Polityki, dwukrotny finalista Nike za powieści „Gesty” i „Balladyny i romanse”. Nominowany do tegorocznej Nike za „Ości”. Spotkanie w drugim dniu festiwalowym (28 czerwca).

Dzięki współpracy z klubem Zmiana Klimatu w tym roku organizatorzy zapraszają także na pierwszy koncert o charakterze „Before”. Do Białegostoku specjalnie na ten event przyjedzie austriacki zespół GIN GA, który był gościem ubiegłorocznego HF.

Line-up:

27.06.2014 [piątek]:

– Overdriven Group

– Phosphorescent

28.06.2014 [sobota]:

– Lord & the Liar

– Fismoll

– Pascal Pinon

– Theodore

– My Brightest Diamond

29.06.2014 [niedziela]:

– Navi

– Daniel Spaleniak

– Hymnalaya

– Ewert and the Two Dragons

 

Karnety i bilety:

– Karnety od 2 czerwca są w cenie 160 zł.

– Od 20 czerwca 180 zł.

– Bilety jednodniowe są w cenie 60/75/75 zł.

– Od 20 czerwca w cenie 75/90/90 zł.

Bilety dostępne są na: www.oifp.eu oraz www.bilety24.pl

Strona Festiwalu: www.halfwayfestival.com

Strona Facebook: www.facebook.com/halfwayfestival

 

Pytanie konkursowe: na pierwszej edycji Halfway Festival wystąpił m.in. zespół Wovenhand. Proszę podać miejsce i rok pierwszego koncertu tej amerykańskiej grupy w Polsce.

W tytule maila proszę wpisać: „Halfway Festival”

Proszę pisać na adres: lukasz.komla@nowamuzyka.pl

Na wasze prawidłowe odpowiedzi czekam do środy (18.06) do godz. 20.00, a zwycięzcę powiadomię drogą mailową.

Powodzenia!Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy