Wpisz i kliknij enter

V – Five Years of Artefacts – rozdział drugi

Celebrowania piątych urodzin Stroboscopic Artefacts ciąg dalszy, a ściślej – część druga.

Urodzinowa kompilacja SA, rozłożona na dwie części, pokazuje jak wytwórnia się rozwinęła, komu zawdzięcza najwięcej i w jakim brzmieniu najbardziej się lubuje. Na pierwszy ogień poszli Rrose, Perc, Pfirter i Lakker. W kolejnej zaś odsłonie prezentują się LB Dub Corp, czyli nie kto inny, a Luke Slater oraz duet Zeitgeber, czyli Lucy i Speedy J.

Speedy J jest właścicielem wytwórni Electric Deluxe. Uwielbiany na całym świecie przez rzesze fanów, znany jest przede wszystkim z grania i komponowania, niezanieczyszczonego żadnym innym gatunkiem, prostego i tanecznego techno. Lucy skutecznie i z bardzo wymiernym efektem nakłonił kolegę do małego skoku w bok w stronę… experimentalu. Produkcje Zeitgeber zawsze sprawiają, że zaczynam zastanawiać się nad tym, czyj styl dominuje nad czyim. Tutaj sytuacja jest raczej klarowna i zgoła logiczna, bo przecież to wytwórnia Lucy’ego obchodzi piąte urodziny, dlatego to właśnie jego brzmienie jest tu wyrazistsze. Totemism pełen jest chyboczących się dzwonków, oparty na tribalowych rytmach i uroczych uderzeniach cymbałków.

Luke Slater jest postacią niezwykłą. Podobno zmieniał fryzury wraz ze zmieniającą się modą na uczesania w techno świecie. Przeszedł tyle psychoterapii, że przyznaje, że sam mógłby obecnie zostać psychoterapeutą. Jego muzyka powala, wzrusza, zjeża włos na głowie – w zależności od tego, pod jakim aliasem produkuje. 7th plain – ambient, Planetary Assault Systems – bezkompromisowe, ciężkie techno, no i jego dubowy projekt spod aliasu L.B Dub Corp, pod którym nagrał m.in. utwór Take It Down Again (In Dub) na kompilacji SA. Numer przywodzi mi na myśl walkę robotów w slow motion. Zdubowana baza i cyfrowe, fałszujące przeszkadzajki nadają mu niejednolitą strukturę. Do tego syntetyczne wokale i wychodzi nam z tego bardzo zgrabny, nieco psychodeliczny electro dub.

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko jeszcze raz odśpiewać ‚sto lat’ i oddać się tym utworom na nowo raz jeszcze i jeszcze… Aż do kolejnych urodzin. Buon compleanno Luca!

 

Produkt dostępny w sklepie Yak Records: http://yakrecords.pl/produkt/v-5-years-of-artefacts-chapter-2/

http://yakrecords.pl/Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy