Wpisz i kliknij enter

Edward – Into A Better Future

Okrzyknięty przez Resident Advisor labelem września, niemiecki Giegling przyszykował pod koniec ubiegłego miesiąca kolejną, prawdziwą muzyczną perłę dla swoich słuchaczy. Tym razem jest to drugi album Gillesa Aikena nagrany pod pseudonimem Edward. Wydawnictwo nosi tytuł Into A Better Future i jest już dostępne na podwójnym winylu i w formacie cyfrowym.

Podobnie jak debiutanckie Teupitz wydane dwa lata temu nakładem berlińskiej wytwórni WHITE, najnowsze dzieło Aikena oscyluje w nurcie głębokiego, melodyjnego, momentami minimalistycznego house’u. Niemiec ma jednak otwartą głowę – cały czas szuka i wciąż chce coś w swoich utworach modyfikować – dzięki czemu Into A Better Future obfituje w różne dźwiękowe eksperymenty. Jak sam mówi, inspiracją do stworzenia nowego materiału była dla niego muzyka lat 70. i 80. – przede wszystkim punk i new age, a więc dźwięki takich artystów jak Moebius czy Kitaro (wypowiedź dla Resident Advisor).


Wstęp do płyty – utwór Let’s Go – buduje pewien kontrast dla kolejnych, głębszych partii krążka. Melodyjny, z dużą liczbą dzwonków i rozmaitych przeszkadzajek nie zapowiada klimatu następnych minut, które są zdecydowanie bardziej taneczne, głębsze i refleksyjne. House w wykonaniu Aikena wypełniają subtelne syntezatory, oldschoolowe jingle rodem z disco i trzeszczące, swingujące hihaty. Pełno jest, wydawałoby się przypadkowych, melodii jak w Yes czy My Life In A Window. Można powiedzieć, że na etapie komponowania, a raczej wtłaczania w warstwę rytmiczną dziwnie brzmiących instrumentów, autor przyjmuje zasadę aleatoryzmu. Dopuszcza chwilowe dysonanse, lecz nie pozwala, by zaburzały odbiór całego utworu. Aiken korzysta także z samplowanych wokali, którymi wzbogaca swoje rytmy. Momentami zagęszcza atmosferę (Hecstatic), by za chwilę przenieść nas do kawałka bez perkusji i ustalonego rytmu. (Commercial Break). Album Into A Better Future zamyka bodaj najpiękniejszy utwór – Miracel Steps. Naprawdę niezwykle tajemniczy. Aiken za pomocą banalnych akordów syntezatora, urywanego basu i połamanej perkusji kreuje niepowtarzalną atmosferę typową dla swojego dzieła.

Trudno rozpatrywać nowy album Edwarda, jeśli słucha się pojedynczych fragmentów płyty. Album ten jest raczej muzyczną podróżą – całością, w obrębie której autor tworzy magiczny klimat. Aiken niewątpliwie swoim dziełem wkracza w tytułową lepszą przyszłość. Warto usiąść i zagłębić się w dźwięki nie tylko tej, ale i innych produkcji spod szyldu Giegling, wytwórni nader obiecującej.

Tracklista:

01. Let’s Go feat. Mari Inoue
02. Yes
03. My Life In A Window
04. Into A Better Future
05. Skating Beats
06. Hecstatic
07. Commercial Break
08. At Ease
09. Fooling The Magician
10. Miracel Steps

Giegling | 2014Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok
ok
7 lat temu

czy Autor mógłby podać, gdzie można kupić ten album w formacie cyfrowym?

F Ploch
F Ploch
7 lat temu
Reply to  ok

Przepraszam za pomyłkę. Album dostępny w tym momencie tylko na winylu – m.in. na discogs.com.

Krystian Zakrzewski
Krystian Zakrzewski
7 lat temu

Good Trip

Polecamy