Julek Płoski – śpie
Jarek Szczęsny:

Coś nowego.

Karenn – Grapefruit Regret
Paweł Gzyl:

Pariah i Blawan improwizują.

Moor Mother – Analog Fluids Of Sonic Black Holes
Jarek Szczęsny:

Hałas i chaos.

Jazz Band Młynarski-Masecki – Płyta z zadrą w sercu
Jarek Szczęsny:

Jedna dla wszystkich.

Shapednoise – Aesthesis
Paweł Gzyl:

Nieznane mutacje basowych brzmień.

A Winged Victory for the Sullen – „The Undivided Five”
Mateusz Piżyński:

Ambientowe nowości z Ninja Tune

Enchanted Hunters – Dwunasty Dom
Krzysiek Stęplowski:

Czasem naprawdę warto czekać. Warto wypatrywać, nawet latami, jeśli tylko cierpliwość nagrodzona ma być w taki sposób.

Ecnahnted Hunters Dwunasty Dom
Rrose – Hymn To Moisture
Paweł Gzyl:

Techno w stylu Marcela Duchampa.

Trzaska/Mazurkiewicz/Szpura – North Meridian
Jarek Szczęsny:

Można się spocić od samego słuchania.

Giant Swan – Giant Swan
Paweł Gzyl:

Czy znany ze świetnych koncertów duet sprawdził się również w studiu?

Floating Spectrum – A Point Between
Jarek Szczęsny:

Cyfrowy pomnik przyrody.

Bleu Roi – Dark/Light
Łukasz Komła:

Wiosną ubiegłego roku wsłuchiwaliśmy się w singiel szwajcarskiego projektu Bleu Roi, a przed kilkoma dniami ukazała się ich nowa EP-ka „Dark/Light”, którą przybliżamy i jednocześnie o niej rozmawiamy z Jennifer Jans.

Traversable Wormhole – Regions Of Time
Paweł Gzyl:

Adam X wraca do projektu sprzed dekady.

Sudan Archives – Athena
Jarek Szczęsny:

Do diabła z dobrymi radami.Korrupt Data – Korrupt Data

Juan Atkins? Carl Craig? Legowelt? Co za różnica! Po prostu mistrzowska robota.

Co jakiś czas ukazują się wydawnictwa firmowane przez tajemniczych artystów, których tożsamości wytwórnie nie chcą zdradzać. Zawsze pojawiają się wtedy spekulacje, kto kryje się za tym czy innym pseudonimem. Tak będzie i w przypadku płyty wydanej właśnie przez amerykańską wytwórnię Planet E, należącą do Carla Craiga.

Jak na razie sprawa autorstwa muzyki z krążka Korrupt Data pozostaje otwarta. Czy to nowy materiał Juana Atkinsa? Czy też debiutanckie utwory jakiegoś nastolatka z Hongkongu? Pozornie obie odpowiedzi mogą być równie prawdziwe. Pozornie – bo uważne przesłuchanie albumu naprowadza nas na pewne tropy.

Twórca jedenastu kompozycji firmowanych nazwą Korrupt Data perfekcyjnie zna tradycję elektroniki z lat 80. – i to nie tylko tę wywodzącą się z Detroit i Chicago, ale też z Europy. Oto bowiem płytę otwierają i kończą dwa nagrania, łączące w idealny sposób elementy wczesnego techno i późnego EBM – mechaniczne rytmy, chmurne basy, złowrogie wokalizy i acidowe efekty („Cryogene” i „Drifting Vessels”).

Co znajduje się pomiędzy tymi utworami? „Inter Arrival” sprawia, że pozostajemy ciągle w kręgu oldskulowego techno z Detroit. Mistyczny klimat kompozycji budują proste elementy – choćby zestawienie wibrującego arpeggia i nocnego tła. W „Closed Parameters” i „Visions That Lurk” wręcz niezauważenie pojawiają się wpływy electro – przede wszystkim w warstwie rytmicznej. Ale jest tutaj też miejsce na post-punkowe pochody basowe, brzęczące partie klawiszy i wokoderowy śpiew.

Centrum płyty wypełniają już klasyczne w brzmieniu utwory wpisane w formułę lekkiego electro w stylu Model 500. „Density Function” i „Hex Theorem” czerpią jednak równie mocną inspirację z hollywoodzkich soundtrackow do filmów sci-fi z połowy lat 80. – choćby słynnego „Terminatora”. Więcej melodii i ciepłych brzmień znajdujemy w „Photons, Protons, Microns, Mutrons”, a „Gods & Myths” brzmi niczym zaginione nagranie Kraftwerku, zremiksowane przez wspomnianego już wcześniej Juana Atkinsa.

Zupełnie inne dźwięki składają się na finał płyty. „For That Way Lies Oblivion” to najbardziej zaskakująca kompozycja w zestawie – bo osadzona na motorycznym rytmie rodem z dokonań niemieckich tuzów elektronicznego kraut-rocka. Z kolei poprzedzające ją „Memory Loss” wprowadza na krążek szorstkie brzmienia rodem z Chicago – atakując surowymi bitami i warczącymi syntezatorami, wywiedzionymi z tradycyjnego hard house’u.

Soczyste brzmienie kompozycji sugeruje, że materiał ten powstał na oryginalnych instrumentach analogowych sprzed trzech dekad. Fenomenalne wyczucie stylu, wysmakowane aranżacje i przejmująca melodyka wskazują z kolei, że jego twórcą jest raczej artysta, który miał okazję dogłębnie poznać tajniki elektroniki z połowy lat 80. Oczywiście – te tropy mogą być fałszywe. Tak czy siak – debiutancki album Korrupt Data to prawdziwie mistrzowska robota!

Planet E 2014

www.planet-e.net

www.facebook.com/planetedetroit

 

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

komentarzy 11

 1. night

  btw dzięki za reckę i umieszczenie w topie roku, bo inaczej pewnie bym tego sam nie odnalazł, zwłaszcza że nawet w RA nie ma najmniejszej wzmianki 🙂 słucham słucham i nadziwić się nie mogę, może w tym momencie przesadzam, ale tak piekielnie dobrego detroit techno nie słyszałem nawet na albumach klasyków (abstrahując od faktu że podejrzewam że stoi za tym albo atkins – choć to byłoby zbyt proste – albo sam craig) 🙂

 2. night

  ta płyta to arcydzieło, nadal nie wyjaśniło się kto za tym stoi? 🙂

  • Paweł Gzyl

   To prawda. Niestety – wygląda na to, że tylko my się na niej poznaliśmy. 🙂 W innych mediach prawie nikt jej nie zauważył. I nadal nie wie wiadomo kim jest jej autor.

 3. przytrzask

  Let’s take it back to the old school!
  Bardzo ciekawe, nie pomyślałbym, że to taka świeżynka.
  Dzięki za namiar
  Big Up Panie Pawle!

 4. Ledrok

  Sorry za literówkę wyszła.
  Płyta rewelacyjna.

 5. Ledrok

  Witam
  Panie Pawle czy płyta weszła także w formacie CD?

  • Paweł Gzyl

   Na razie jest 2LP i MP3, ale w listopadzie ma być również CD.

   • deez

    Dobra wiadomość. Trzeba będzie więc zakupić wersję CD 🙂

   • deez

    Kiedy dokładnie ma wyjść w formacie CD? Kto to będzie miał w distro?
    Bo chciałbym kupić, nawet w preorderze, ale coś nie mogę znaleźć, ślepy jestem 😉

  • Paweł Gzyl

   Nie jesteś ślepy. 😉 Na razie nie ma – choć zapowiadali. I nic nie wiadomo kiedy będzie niestety.

 6. k.

  Bardzo przyjemnie się słucha 🙂