Wpisz i kliknij enter

SpaceFest! 2014 – zapowiedź + konkurs

W dniach 5 i 6 grudnia w Gdańsku odbędzie się już 4. edycja SpaceFest! Oczywiście, jak co roku organizatorzy zadbali o wyjątkowy line-up. Sprawdźcie szczegóły i zgarnijcie zaproszenia.    

W tym roku twarzą festiwalu jest Snowid – niepokojąca postać z lasu, która wraz z człowiekiem grzybem i goblinami z kosmosu nada całemu wydarzeniu tajemniczą otoczkę mistycyzmu i dostarczy pierwotnej energii.

Niekwestionowaną gwiazdą pierwszego dnia będzie legendarne Silver Apples – pionierzy psychodelicznej elektroniki, na której wychowywali się członkowie takich grup jak Kraftwerk czy Portishead. Simeon, lider zespołu, na domowej roboty syntezatorze, składającym się z 12 oscylatorów i zestawie filtrów dźwiękowych, klawiszy wymontowanych z telegrafu, części odbiorników radiowych, sprzętu laboratoryjnego i różnego rodzaju elektronicznego złomu stworzył dźwięki, o jakich nie śniło się ludzkości pod koniec lat 60., a które do dziś brzmią równie świeżo i odkrywczo.

Headlinerem drugiego dnia festiwalu będzie brytyjski duet The KVB, którego muzyka to delikatne i ulotne brzmienie shoegaze’u, gdzie na pierwszy plan wybijają się gitarowe pogłosy i minimalistyczna elektroniczna produkcja.

Tradycyjnie już, część koncertową poprzedzą próby Pure Phase Ensemble – grupy utworzonej specjalnie na potrzeby festiwalu. Muzycy będą wspólnie pracować przez tydzień w CEA Łaźnia w Nowym Porcie – i inspirować się portowymi pejzażami tej gdańskiej dzielnicy. Nie zabraknie z pewnością ścian gitar i przesterów za sprawą wokalisty i gitarzysty legendarnego, shoegaze’owego zespołu Ride – Marka Gardenera, który w tym roku zostanie liderem PPE. Do składu grupy dołączą też m.in. muzycy zespołów Hatifnats, Wilga czy Cisza nocna. Nie zabraknie również Raya Dickaty, znanego m.in. ze współpracy z PJ Harvey i Spiritualized oraz Karola Schwarza z Nasiono Records, którzy od samego początku dbają o skoordynowanie i muzyczną spójność projektu PPE. Efekty pracy zespołu usłyszymy na koncercie 6 grudnia, a występ zostanie zarejestrowany i wydany na płycie w 2015 roku.

 

Pełny program:

5 grudnia 2014 | start 19.00 | Klub Żak | Gdańsk |

– Silver Apples (US)

– The Oscillation (UK)

– 2kilos &More + Black Sifichi (FR/US)

– Death Hawks (FIN)

– 3moonboys (PL)

– Rara (PL)

+

DJ Adam Czajkowski (PL)

DJ Dr.Switchoff (RU)

 

6 grudnia 2014 | start 19.00 | Klub Żak | Gdańsk |

– The KVB (UK)

– Pure Phase Ensemble (z udziałem Marka Gardener)a

– Tales of Murder and Dust (DK)

– The Enters (PL)

– Snowid (PL)

+

DJ Adam Czajkowski (PL)

DJ Dr.Switchoff (RU)

 

Bilety:

– jednodniowe: 30/40zł | karnety: 50/70zł

____________________________________________________________

Mamy do rozlosowania dwa podwójne zaproszenia na SpaceFest!

Pytanie konkursowe dotyczy zespołu Silver Apples: na jakim festiwalu Simeon wystąpił wraz z grupą Portishead i jaki utwór razem wykonali?

W tytule maila proszę wpisać: SpaceFest!

Odpowiedzi proszę kierować na adres: lukasz.komla@nowamuzyka.pl

Na wasze zgłoszenia czekam do niedzieli (30.11), do godz. 20.00, a zwycięzców konkursu powiadomię drogą mailową.

__________________________________________________________

 Silver Apples

Silver Apples

Zespół powstał w 1967 roku jako duet: Dan Taylor na perkusji i Simeon na domowej roboty syntezatorze, składającym się z 12 oscylatorów i zestawu filtrów dźwiękowych, klawiszy wymontowanych z telegrafu, części odbiorników radiowych, sprzętu laboratoryjnego i różnego rodzaju elektronicznego złomu. W tym składzie szybko zyskał popularność na niezależnej scenie muzycznej Nowego Jorku. Ich pierwszy album pojawił się nakładem KAPP Records i przez 10 tygodni nie schodził z listy najlepszych płyt magazynu „Billboard”.

Druga płyta długogrająca, zatytułowana „Contact”, pojawiła się w 1969 roku. Zachęcona popularnością albumów, grupa zorganizowała trasę koncertową po kraju. Trzeci krążek został nagrany w 1970 roku, ale nie został wydany, jako że KAPP zakończyła działalność. Nie mając wytwórni, zespół przestał działać. Od tamtej pory wielu artystów z całego świata nagrało covery, własne wersje utworów Silver Apples i sample na bazie ich muzyki. W 1996 roku Simeon reaktywował zespół, występując i nagrywając wspólnie z zaprzyjaźnionymi muzykami i fanami. 10 marca 2005 roku pierwszy perkusista zespołu, Danny Taylor, zmarł na atak serca. Simeon w dalszym ciągu występował solo jako Silver Apples, elektronicznie odtwarzając perkusję Danny’ego. W ten sposób koncertował praktycznie na całym świecie. Aktualnie Simeon cały czas nagrywa i występuje solo.

 

the KVB-1(1)

The KVB

Muzyka brytyjskiego duetu The KVB przypomina sen pamiętany jak przez mgłę: delikatne i ulotne brzmienie shoegaze’u, w którym na pierwszy plan wybijają się gitarowe pogłosy i minimalistyczna elektroniczna produkcja. Pierwsze wydawnictwa grupy założonej w 2010 roku przez Nicholasa Wooda i Kat Day to kasety i winyle o ograniczonym nakładzie, a ich debiutancki album „Always Then” pojawił się w 2012 roku. W następnym roku ukazały się dwa kolejne długograje: „Immaterial Visions” i „Minus One”, przy czym ten ostatni stanowił kompilację materiału wydanego wcześniej w formie cyfrowej i na limitowanych kasetach.

W 2014 roku duet udał się do berlińskiego studia Antona Newcombe’a – lidera Brian Jonestown Massacre – żeby nagrać EP-kę „Out of Body”, wydaną następnie nakładem należącego do Newcombe’a labelu A Records. Były to pierwsze nagrania KVB, które powstały poza ich domowym studio, a także pierwsza sesja zagrana wspólnie z perkusistą Joe Dilworthem, najbardziej znanym ze współpracy ze Stereolab.

Mark Gardener by Andrew Ogilvy Photography

Mark Gardener

Mark Gardener był wokalistą, gitarzystą i autorem piosenek w Ride – brytyjskim zespole shoegaze’owym, który powstał w 1988 roku w Oksfordzie. Ride podpisali kontrakt z Creation Records i jako pierwsza grupa w historii wytwórni zaistnieli na listach przebojów. Ich pierwszy album „Nowhere” (1991) zebrał bardzo pochlebne recenzje i odniósł komercyjny sukces (11. miejsce na brytyjskiej liście przebojów). W 1992 roku singiel „Leave Them All Behind” z drugiego albumu „Going Blank Again” wdarł się do pierwszej dziesiątki najlepiej sprzedających się płyt. Zespół zakończył działalność w 1996 roku.

Mark Gardener nagrał jeszcze album z The Animalhouse, a przez ostatnie lata koncertował zarówno indywidualnie, jak i z różnymi muzykami. W 2005 roku wydał solowy album „These Beautiful Ghosts”. Ma na koncie współpracę m.in. z francuskim duetem rinôçérôse, Dive Index, Hopewell, The Morning After Girls czy The Brian Jonestown Massacre. Na jego koncertach można zaś usłyszeć utwory z całego, ponad 20-letniego muzycznego dorobku. W 2012 roku wystąpił z koncertem solowym na scenie SpaceFestu, a w 2014 powraca do Gdańska, żeby poprowadzić warsztaty muzyczne i być liderem międzynarodowej grupy Pure Phase Ensemble w ramach festiwalu.

The_Oscillatoin

The Oscillation

Muzyka The Oscillation lawiruje pomiędzy surowością krautrocka, a słodko-gorzką popową melancholią, między hipnotyzującymi dronami a noise’owymi, no-wave’owymi przesterami, wywołując skojarzenia z kosmische Musik w wykonaniu Neu! i Tangerine Dream przyprawione punk-funkiem PIL, eksperymentami Milesa Davisa i brudnym blues-rockiem Spacemen 3. Początki The Oscillation to 2008 rok, kiedy nakładem DC Recordings ukazał się debiutancki album wówczas jeszcze jednoosobowego projektu Damiena Castellanosa, „Out of Phase”, który jednak szybko rozrósł się do prawdziwego koncertowego żywiołu. Przez szeroki skład zespołu przewinęło się wielu muzyków, a na koncertach towarzyszą im wizualizacje filmowca Juliana Handa. We wrześniu 2013 roku The Oscillation wydali swój trzeci album „From Tomorrow”, który został bardzo pozytywnie przyjęty na całym świecie.

2kilos More

2kilos & More

2kilos & More to niemiecko-francuski duet grający elektronikę, który powstał w Paryżu w 2003 roku. Jak dotąd zespół ma na swoim koncie trzy albumy i jedną płytę w formacie mini CD, ale ich muzykę można też znaleźć na kompilacjach, remiksach i soundtrackach. Przy pomocy sampli oraz analogowych i cyfrowych dźwięków tworzą improwizacje na bazie długich, ewoluujących fal dźwiękowych. Każdy utwór przypomina pełną napięcia podróż przez wszechświat dźwięków, gdzie instrumentalne interwencje (gitara, perkusja) podkreślają punkty kulminacyjne, przywodząc na myśl skojarzenia z filmowym światem Davida Lyncha. Prasa określa ich jako subtelne połączenie ambient-elektroniki (à la Warp) i post-rocka (Kranky) ze względu na ciągłą, stonowaną obecność melodyjnych i zmysłowych (a nieraz hałaśliwych) partii gitar i instrumentów akustycznych, basu, perkusji w połączeniu z eksperymentalnymi wpływami.

black sifichi

Black Sifichi

Black Sifichi to pisarz, performer, mistrz spoken word, podziemny aktywista radiowy i DJ, którego twórczości nie da się łatwo podsumować czy zaszufladkować. Jako muzyk i wokalista wydał cztery albumy i uczestniczył w plejadzie różnych projektów. Jego elektroniczne przestery i fotografie wyznaczają nowe trendy w technologiach muzycznych i wideo. Występował na festiwalach muzycznych, multimedialnych i związanych z architekturą w Europie i na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Chodzą słuchy, że ma związek z okrytymi tajemnicą partyzanckimi grupami Super Stoned i AAA-Men.

Współpracował z bardzo wieloma artystami, jak na przykład: The Black Dog, Ez3kiel, Burnt Friedman, Simon Fisher Turner, Lena, Brain Damage, Vista le Vie, Rodolphe Burger, UHT, Bart Plantenga, Root 70, Thierry Arnold – razem z awangardowymi artystami Norscq i [1] Kilo of Black Bondage, gwiazda multimedialnego industrialu Tempsion, 2kilos &More, dead dub rocker BXT, filmowiec Sandy Amerio, TNO, perkusiści Cyril Atef, Steve Argüelles, Edward Perraud, K’ptn Planet (Philippe Garcia), Arnaud Dieterlain, reżyser teatralny Mohamed Rouabhi, i wielu innych.

DJ Dr.Switchoff 4a (fot. Danil Akimov & Zinaida Shershun)

Dr. Switchoff

Dr. Switchoff, czyli Danil Akimov, to artysta dźwiękowy, kurator i DJ z Kaliningradu (Rosja). Zajmuje się interdyscyplinarnymi dziedzinami sztuki współczesnej, skupiając się na instalacjach i performansach audiowizualnych. Jest jednym z założycieli Membrana/Membranoids – grupy sound-artowej, w której skład wchodzą „undergroundowi naukowcy i absurdyści dźwięku”, oraz członkiem innych projektów muzycznych (Kaliningrad Semiconductors Community, Kratong, Pocket Band, Polyvox Orqestra, Mud-o-tronic). Swoje dźwiękowe struktury tworzy korzystając z różnych technologii i metod interakcji (takich jak zepsuty sprzęt hi-fi, radzieckie syntezatory analogowe, nagrania terenowe czy niezidentyfikowane obiekty dźwiękowe).

W swoich eklektycznych setach DJ-skich prezentuje to, co najlepsze i najgorsze w dziwnej muzyce z całego świata. Od 1999 roku występował w undergroundowych klubach, kawiarniach i galeriach m.in. w Wiedniu, Berlinie, Hamburgu, Warszawie, Moskwie i Rydze.

DEATH HAWKS_haukat61

Death Hawks

Death Hawks zebrali pochlebne recenzje za swój debiutancki album „Death and Decay”, żywiołowe koncerty i świetne piosenki. Za sprawą intensywnej trasy koncertowej ich występy stały się jeszcze bardziej energetyczne, pokazując publiczności, jak kiedyś wyglądała muzyka rockowa i jak może wyglądać w przyszłości. Nowy album Death Hawks to połączenie krautrocka i psychodelii rodem z lat 70. W tym strumieniu świadomości odurzający, szamanistyczny rytm łączy się z chłodną, minimalistyczną linią saksofonu, surowym, agresywnym brzmieniem gitary i intrygującymi, eleganckimi partiami klawiszy. Death Hawks jednocześnie trafiają w samo sedno rocka i stanowią jego całkowite przeciwieństwo.

Tales of Murder and Dust 2

Tales of Murder and Dust

Muzyka duńskiej grupy Tales of Murder and Dust to mroczny, eksperymentalny neo-psychodeliczny rock. Zespół łączy przesterowane gitary, szepczące wokale, smyczki i klawisze w charakterystyczne, filmowe i dystopijne brzmienie, za sprawą którego znalazł się w pierwszej linii skandynawskiego nurtu Psych-noir. Założona w 2007 roku grupa samodzielnie produkuje i nagrywa swoją muzykę, a na swoim koncie ma już trzy wydawnictwa: debiutancką EP-kę „Peyote” z 2009 roku, album „Hallucination of Beauty” z 2012 roku, który zebrał bardzo dobre recenzje i najnowszą EP-kę „Skeleton Flowers” (2013). Na 2014 rok Tales of Murder and Dust zaplanowali trasę koncertową poza granicami Danii, na której będą prezentować materiał z nowego albumu.

Snowid 2

Snowid

Snowid pierwszy raz zstąpił na ziemie w Krakowie w roku 2013, by przekazywać ludzkości skumulowaną kosmiczną moc. Robi to za pomocą elektronicznej muzyki w klimatach pogańsko-okultystyczno-kosmicznych. Głównym celem koncertowym jest wyciągnięcie z ludzi pierwotnych instynktów oraz wprowadzenie ich w międzygwiezdny trans. Do tej pory ukazały się trzy albumy udostępnione w sieci, natomiast na koncertach prezentowany jest także dodatkowy niezarejestrowany materiał. W skład zespołu wchodzą: Snowid – Wszechwiedza, Głos Lasu oraz DJ Grzyb – Katalizator Kosmicznej Mocy.

3moonboys

3moonboys

Mięsiste brzmienie gitary i basu, post-punkowe rytmy połączone z dźwiękami starych syntezatorów i klawiszy, oniryczny, melancholijny wokal oraz łączenie wielu stylistyk, nie tylko muzycznych – tak w skrócie można opisać muzykę bydgoskiego kwintetu 3moonboys. Zespół, który wpisał się na dobre w muzyczny krajobraz polskiego alternatywnego undergroundu, cały czas zaskakuje i wymyka się prostym klasyfikacjom. Tak było w 2004 roku, kiedy wydali swoją debiutancką płytę, która była jedną z pierwszych bydgoskich płyt Indie rockowych. Tak było też dwa lata temu, kiedy ukazał się ich ostatni album zatytułowany „Skakankan”, który połączył w sobie eksperymentalne podejście do aranżacji i kompozycji oraz bogactwo odniesień. Płyty 3moonboys są przemyślane od pierwszych akordów, a skończywszy na nietypowych okładkach i wieloznacznych tekstach inspirowanych literaturą. Udowadniają, że w z pozoru ograniczonej formie, jaką jest muzyka rockowa, można jeszcze bardzo wiele powiedzieć. Kolejny album planowany jest na jesień 2014 roku.

The Enters

The Enters

The Enters to trio z Londynu (wszyscy pochodzą z Ornety) poruszające się po rejonach shoegaze’u, noise popu czy dream popu. Debiutancka EP-ka „Small Town Love” ukazała się w kwietniu tego roku, wydana później na 12′ winylu. Płyta została nagrana w studiu umieszczonym na łodzi, u boku producenta Rory Attwella (znanego ze współpracy z Big Deal, Veronica Falls czy Male Bonding). Album szybko został zauważony w świecie shoegaze’u. W recenzjach padały takie określenia jak: „pure gold” czy „one of the best shoegaze releases of the year”. Obecnie zespół pracuje nad nową EP-ką, której wydanie planowane jest na początek przyszłego roku.

Rara

Przed Państwem Rara (lub dla wygodnych po prostu Rara) to solowe przedsięwzięcie Rafała Skoniecznego, które rozpoczęło się w chwili zawieszenia Hotelu Kosmos i WECK-a, w których grał na gitarze i śpiewał. Po przeprowadzce do Gdańska, znalazł czas na eksplorowanie przestrzeni akustycznych w pojedynkę. Sytuacja o tyle wygodna, że nie trzeba wychodzić z domu. Szczególnie jeśli mieszka się na poddaszu, skąd rozciąga się panorama na kominy Dolnego Miasta. Artysta używa gitary akustycznej wyprodukowanej w Kanadzie, dla której wymyślił własny otwarty tuning. Zdaje się na intuicję i przypadkowość, ponieważ, jak twierdzi, stracił serce do układania taktów lub tak zwanego komponowania. W tej formule zagrał kilka koncertów i nagrał studyjny materiał, który do czasu SpaceFestu! powinien znaleźć swoje miejsce na fizycznym nośniku. Nie interesują go sława i pieniądze. Interesuje go opustoszały kosmos.

 

 

Strona SpaceFest!: www.spacefest.pl

Strona Facebook: www.facebook.com/spacefestplJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy