Wpisz i kliknij enter

Jurek Przeździecki – Classicalism

Świetny debiut nowej wytwórni na rodzimej scenie klubowej elektroniki.

Warszawski producent jest jednym z tych polskich twórców muzyki klubowej, którzy podbili swą muzyką Zachód. Jego płyty wydawały bowiem znane tłocznie z zagranicy, jak Synewave, Cocoon czy Affin. Teraz powraca on jednak z nowym materiałem do krajowej tłoczni – założonej przez organizatorów cenionego cyklu tanecznych imprez pod nazwą International Day Off.

Otwierająca zestaw autorska wersja „clissm” to porywająca wizja motorycznego minimal house’u w stylu Ricardo Villalobosa – wolno rozwijający się hipnotyczny killer o perkusyjnym tonie i abstrakcyjnym brzmieniu. Klaskany rytm idealnie koresponduje tutaj z laboratoryjnymi efektami i przestrzennymi dźwiękami klasycznego fortepianu.

Kolega producenta ze stolicy – Jacek Sienkiewicz – zamienia „clissm” w nowoczesne techno. Pod jego palcami nagranie uzyskuje metaliczny bit, a resztę przestrzeni kompozycji wypełniają złowieszcze wyziewy, tworzące nastrój rodem z sugestywnego horroru. I brzmi to świetnie.

Drugą stronę winyla tworzą dwie wersje „clissm” autorstwa Sebastiana Mullaerta – speca od epickich brzmień z duetu Minilogue. Pierwsza to galopujące techno, którego plemienny puls zostaje osadzony na kosmicznym tle, nie pozbawionym jednak tym razem fortepianowego motywu.

Jeszcze lepsze wrażenie robi finałowa wersja Mullaerta. To również techno – ale bliższe kolońskiej tradycji i dawnym dokonaniom Wolfganga Voigta pod szyldem Gas. Zaszumioną melodię kompozycji tworzą tutaj już nie tylko sample piano, ale też pohukujący bas i oniryczne syntezatory rodem z niemieckiej kosmische musik.

„Classicalism” to znakomity zestaw, pokazujący jak w twórczy sposób muzyka współczesna jest wykorzystywana przez obecnych twórców house’u i techno. Połączenie kompozytorskiego talentu Przeździeckiego z remikserskimi umiejętnościami Sienkiewicza i Mullaerta zaowocowało efektownym materiałem. Czekamy zatem na kolejne „perełki” z iDo!

iDo 2015

www.internationaldayoff.org

www.facebook.com/international.day.off

www.jurekprzezdziecki.net

www.facebook.com/Jurek.PrzezdzieckiJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Maggie
9 lat temu

Dobrze się dzieje na naszym rynku 🙂

Polecamy