Wpisz i kliknij enter

The Pitch vs Nick Hennies

The Pitch – Europa, Nick Hennies – USA. Może dzielą ich kilometry i ocean, ale za to łączy bezkresny minimalizm.

GR053_vinyl

The Pitch – „Xenon & Argon” (27.02.2015 | Gaffer Records | winyl)

W składzie grupy The Pitch mamy takich muzyków jak: Koen Nutters (kontrabas) – założyciel holenderskiej formacji N Collective, Morten Olsen (wibrafon) – w ubiegłym roku pisałem o jego solowym krążku „Bass Drum”, Boris Baltschun (reed organ) – ten typ organów brzmi niczym połączenie melodeonu i fisharmonii, Michael Thieke (klarnet).

Zespół debiutował w 2010 roku płytą „Transposition Zero”. Tegoroczny longplay „Xenon & Argon” również ukazał się nakładem francuskiej oficyny Gaffer Records. Ten niespełna czterdziestominutowy materiał został podzielony na dwa długie nagrania. Choć, jak sami artyści podkreślają, że ich kompozycje nie powstały w efekcie improwizowanych sesji, to jednak ciężko jest uciec od takich skojarzeń. Twórczość kwartetu ociera się w subtelny sposób o muzykę medytacyjną, dronową i minimalizm.

Strona Gaffer Records »
Profil na BandCamp »

folderNick Hennies – „Casts” (10.02.2015 | Astral Spirits | kaseta – 150 kopii)

Amerykańska oficyna Astral Spirits z Austin wydaje niezwykle ciekawe kasety z szeroko rozumianą muzyką eksperymentalną. Jedną z ostatnich nowości jest taśma „Casts” Nicka Henniesa – kompozytora i perkusisty pochodzącego z Louisville, w stanie Kentucky. Obecnie artysta mieszka w Ithaca, czyli bliżej Nowego Jorku, choć przez wiele lat przebywał też w Teksasie, gdzie udzielał się w kilku zespołach m.in. Austin New Music Co-op i The Weird Weeds.

Amerykanin w swoich nagraniach przede wszystkim skupia się na psychoakustycznych właściwościach dźwięku. Nie inaczej jest na „Casts”. Hennies zaprezentował ciekawe spojrzenie na minimalizm, który zgrabnie połączył z repetywnymi formami na głos, wibrafon czy hi-hat. Na tej płaszczyźnie twórczość Henniesa idealnie zazębia się z tym (szczególnie w utworze „Song), co proponuje grupa The Pitch. A z drugiej strony materiał Henniesa znakomicie nawiązuje do muzyki Charlemagne’a Palestine’a czy Steve’a Reicha.

*Na zdjęciu The Pitch, które wykonał David Helbich.

Strona Astral Spirits »
Profil na Facebooku »
Słuchaj na Soundcloud »Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
7 lat temu

Kawał dobrej muzyki

Polecamy