Wpisz i kliknij enter

The Exaltics – The Truth 2008 – 2013

Uważajcie na niebo!

Pod szyldem The Exaltics ukrywa się niemiecki producent o swojsko brzmiącym nazwisku – Robert Witschakowski z Jeny. Zainspirowany klasycznymi dokonaniami detroitowych projektów Drexciya i Dopplereffekt, zaczął pod koniec minionej dekady tworzyć stylowe electro, które z wielkim powodzeniem publikują mu do dzisiaj kultowe w tym kręgu oficyny – od Clone, przez Creme Organization, po Bunker.

Nic więc dziwnego, że Witschakowski dorobił się do teraz aż kilkudziesięciu wydawnictw. Większość z nich to winylowe dwunastocalówki, choć są wśród nich również cztery albumy. Ponieważ niemiecki producent założył w międzyczasie własną tłocznię – Solar One Music – otrzymujemy teraz jej nakładem kompilację jego najciekawszych dokonań – „The Truth 2008 – 2013”.

Tropy wyznaczone przez jedenaście nagrań zamieszczonych w zestawie prowadzą oczywiście do Motor City. Najwięcej z zebranych tu nagrań reprezentuje typowe dla tej metropolii zimne electro. Witschakowski sięga po mechaniczne rytmy, uzupełniając je na swój własny sposób warczącymi loopami („My Language”), dubowymi basami („Quiet Earth”), funkowym pulsem („The Truth”) czy soundtrackowym motywami z filmów sci-fi („Journey To Jupiter”).

Żeby nie popaść w schematyzm, niemiecki producent od czasu do czasu eksperymentuje z klasyczną formułą detroitowego electro. W efekcie dostajemy raz industrialną wersję gatunku, nasyconą zimnymi i zgrzytliwymi dźwiękami („Instinct”), a kiedy indziej – minimalową, skoncentrowaną na surowej rytmice („Compressed Thoughts”). Nie brak tu również wysmakowanego techno o nastrojowym tonie – łączącego w typowy dla Motor City hipnotyczną rytmikę z ilustracyjną elektroniką („IMOEH” oraz „The Clash Next-Round”).

„We Are Not Your Friends (Annihilate The Planet)” – nosi tytuł jednej z EP-ek firmowanych przez The Exaltics. I oddaje on idealnie nastrój panujący w muzyce Witschakowskiego – pełen niepokoju, nasycony poczuciem zagrożenia, napiętnowany paranoidalną podejrzliwością. Tematycznie niemiecki producent obraca się bowiem w kręgu narracji rodem z kina i literatury sci-fi. Wszystko to składa się w intrygującą całość – idealną dla fanów wszelkiej maści undergroundowego electro.

Solar One Music 2015

www.solaronemusic.com

www.facebook.com/pages/Solar-One-Music/146957971998313

www.the-exaltics.com

www.facebook.com/pages/The-Exaltics/342144651230Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Pop Ambient 21 Years Mix

Z okazji Nowego Roku wytwórnia Kompakt opublikowała wyjątkowy miks. Można go posłuchać na naszej stronie.