Wpisz i kliknij enter

AfryKamera 2015 – Bilety

Niedługo startuje jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera. W tym roku będzie wyjątkowo i uroczyście, a swoje dziesiąte urodziny festiwal będzie świętować wraz ze znakomitymi gośćmi, w rytmie muzyki angolskiej legendy BONGA oraz otoczeni kulturą jednego z największych i najważniejszych kulturowo krajów afrykańskich – Etiopii. W programie znakomite filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, spotkania z reżyserami, warsztaty kulinarne i ceramiczne, wystawy i slajdowiska.

AfryKamera to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal prezentujący afrykański wkład w rozwój światowej kinematografii. Festiwal organizowany jest w Warszawie w dniach 21 – 26 kwietnia, ale jego mniejsze odsłony odbywają się w kilku innych polskich miastach: w Białymstoku (27 – 30 kwietnia), Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie i Koninie.

Pełny program imprezy znajdziecie na stronie: www.afrykamera.pl

Strona Facebook: www.facebook.com/afrykamera

 

Najbardziej interesują nas obrazy muzyczne: „Marsz Bogów: Metalmania Po Botswańsku” i „Mzansi – Brzmienia Przyszłości”. W związku z tym mamy do rozdania po cztery pojedyncze wejściówki do białostockiego kina FORUM na dwa wyżej wymienione tytuły. Piszcie na adres: lukasz.komla@nowamuzyka.pl, w temacie proszę podać tytuł filmu, na jaki chcecie się wybrać, zaś w treści maila proszę podać swoje imię i nazwisko. Na wasze zgłoszenia czekam do poniedziałku (20.04), do godz. 20.00. Zwycięzców powiadomię drogą mailową.

Marsz Bogów - plakat„Marsz Bogów: Metalmania Po Botswańsku”, reż. Rafaele Mosca, Włochy/Botswana/Grecja/Wielka Brytania 2014, 28 kwietnia (wtorek), godz. 18.30

Istnieje uniwersalny język, który jest w stanie pokonać granice geograficzne i międzykulturowe. Jest nim muzyka heavymetalowa! Filmowy obraz Rafaela Mosca to pełen humoru opis wyjątkowego zjawiska – narodzin i ewolucji sceny muzyki heavymetalowej w Botswanie. Twórcy filmu wprowadzają widza w mikrokosmos ekscentrycznej i niepowtarzalnej subkultury botswańskiego ciężkiego grania, gdzie oprócz kowbojskich butów oraz kapeluszy i wszechobecnych motywów trupich czaszek, dostrzec można wielką pasję i szczerą miłość do muzyki. Dokument odkrywa przed miłośnikami muzyki nowy ląd – oryginalne i niezwykłe brzmienie botswańskich gitar i perkusji. Poznajemy też historię legendarnej w Botswanie grupy Wrust, od jej skromnych garażowych początków, aż po występy z samą Sepulturą.

Mzansi - plakat2„Mzansi – Brzmienia Przyszłości”, reż. Spoek Mathambo, Lebogang Masethaba, RPA 2014, 30 kwietnia (czwartek), godz. 18.30

Próba udokumentowania, odkrycia oraz ujawnienia światu bogactwa południowoafrykańskiej kultury. Pod kierunkiem południowoafrykańskiej ikony afrofuturyzmu Spoeka Mathambo, odkrywamy bogate pokłady innowacyjności i tętniące muzyczne podziemie kraju. Przez lata producenci muzyczni nie byli szeroko znani, ale w ostatnim czasie przebojowi i innowacyjni muzycy, tworzący szereg nowych brzmień, stają się gwiazdami na skalę całego kraju, a niektórzy, jak Watkin Tudor Jones (projekt Die Antwoord) czy DJ Mujava, są rozpoznawalni na całym świecie.

Jak przekonują twórcy filmu: „Przyszłość zapowiada się niesamowicie, jaskrawo pięknie, buzując młodzieńczą energią i talentem. To wciąż kraj zmagający się z biedą, przestępczością i niesprawiedliwością, stąd Południowoafrykanie imprezują tak, jakby nie było jutra!”. W swoim cyklu „Eksperymentalne oblicze RPA” niejednokrotnie nawiązywałem do twórczości Spoeka Mathambo. Ostatnio artysta pojawił się w roli lidera znakomitej formacji Fantasma (tutaj więcej).

 Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Leon Vynehall – Nothing Is Still

Brytyjski producent i DJ – Leon Vynehall po wydaniu kilku niezłych EP, nawiązuje współpracę z kultową Ninja Tune i wydaje swój pierwszy LP tytułując go „Nothing