Wpisz i kliknij enter

IXORA – IXORA

Odpoczynek przy pulsie tropików

O nowo powstałej wytwórni Pointless Geometry pisał już w maju Łukasz Komła. Warszawski label prowadzony przez Darka Pietraszewskiego (Trzecia Fala) i Katarzynę Królikowską zorientowany jest przede wszystkim na muzykę improwizowaną, eksperyment oraz szeroko rozumiane brzmienia elektroniczne. Na początku marca ukazał się pod jego szyldem materiał Justyny Banaszczyk wydany pod pseudonimem FOQL, tym razem w Pointless Geometry zawitały dwie produkcje będące efektem współpracy GAAP KVLT i Micromelancolié. Ich wspólny projekt oraz dzieło noszą tę samą nazwę – IXORA

Nazwa wykorzystana przez artystów jest odwołaniem do wiecznie zielonych krzewów i niewielkich drzew, które występują na obszarach o klimacie tropikalnym. Dzięki tej delikatnej sugestii, zagłębiając się w organiczne dźwięki IXORY wyobrażamy sobie powolną, senną wędrówkę przez lasy Ameryki Południowej, a w mikrosamplach i subtelnych zgrzytach odnajdujemy odgłosy tropikalnej flory i fauny. W pierwszej z piętnastominutowych kompozycji cała akcja toczy się wokół pulsującego basu, który wybija niejako rytm naszych kroków. Dookoła słyszymy subtelne melodie, zgaszone szumy, a momentami i groźne zgrzyty.

Drugi utwór przenosi nas w bardziej suche, wręcz beznamiętne otoczenie. Tempo znów wyznaczane jest przez lekką, lecz stanowczą stopę, która pod koniec zwalnia, a wtedy, dookoła niej, w miejsce lepkich melodii pojawiają sie nostalgiczne pady, szczękanie i intrygujące trzaski. IXORA B to jakby wstępny szkic to dłuższego wywodu w stylistyce dub albo ambient techno. Puls i przestrzeń IXORY dają odpoczynek od zgiełku i przytłaczającej gęstości dźwięku, z jaką często mamy do czynienia w dzisiejszej muzyce.

Tracklista:

01. IXORA A
02. IXORA B

Pointless Geometry | 2015

Kaseta IXORA dostępna do kupienia przez Facebooka Pointless Geometry lub przez pointless.label@gmail.com. Zapraszam również do odsłuchania dwóch niezamieszczonych na kasecie, a dostępnych na Soundcloudzie produkcji Ixory:

IXORA / SOUNDCLOUD
POINTLESS GEOMETRY / SOUNDCLOUDJest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy