Wpisz i kliknij enter

Nowości z Finders Keepers

Brytyjska oficyna wciąż zaskakuje swoimi odkryciami!

 

Dave Tyack – „Luxury Apartments” (lipiec 2015 | Finders Keepers)

Dave Tyack to muzyk, kompozytor, malarz i matematyk, który urodził się w 1978 roku w Hanowerze, choć większość swego życia spędził w Manchesterze. Tam też poznał m.in. Andy’ego Votela. Historia Tyacka to doskonały przykład artysty kompletnie zapomnianego i niedocenionego. Nagrywał pod różnymi pseudonimami takimi jak Luxury Apartments czy Dakota Oak. Grał też na perkusji w zespołach DOT i Misty Dixon. Współpracował z Malcolmem Mooneyem (wokalista CAN) oraz był mocno związany z oficyną Twisted Nerve. Większość swoich nagrań Tyack zrealizował w domowym studio, nagrywając na prostym sprzęcie. Od razu przypomniała mi się postać Arthura Russella. Dave sporo eksperymentował z brzmieniem gitary basowej, ale na tym jego poszukiwania się nie kończyły. Na winylowym wydawnictwie „Luxury Apartments”, przedstawiającym niepublikowany dotąd materiał, słyszymy, że niemiecki artysta nie tylko zacierał stylistyczne granice, lecz je niszczył. Posłuchajcie choćby strony B tego albumu, gdzie Tyack w niezwykły sposób łączy ambient, minimal, elementy techno, drone music, nowofalowe brzmienia, industrial, folk czy free jazz.

W 2002 roku Dave Tyack zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach na Korsyce (prawdopodobnie była to przypadkowa śmierć spowodowana upadkiem w przepaść). Ciało znaleziono dopiero po dwóch latach. Po jego śmierci ukazał się wspólny longplay Tyacka i Mooneya – „Rip Van Winkle” (posłuchaj).

Ami Shavit okładka

Ami Shavit – „In Alpha Mood” (lipiec 2015 | Finders Keepers)

Izraelski artysta Ami Shaviti zabiera nas do świata syntezatorów. Album „In Alpha Mood” oryginalnie ukazał się w 1977 roku nakładem Amis Records. Na przestrzeni ostatnich dekad płyta doczekała się jednego wznowienia. Teraz brytyjski label Finders Keepers wziął się za ten materiał. Kompozycje Shavitiego powstawały już na początku 1972 roku, a dokładnie w trakcie jego pobytu w USA, gdzie mógł godzinami przesiadywać w prawdziwych sklepach muzycznych. Twórczy zapał muzyka przerwała wojna. Został wcielony do armii i znalazł się na polu walki podczas wojny Jom Kippur w 1973 roku (konflikt pomiędzy Izraelem i koalicją Egipt-Syria). Shavit wrócił do tworzenia pod wpływem przypadkowo odnalezionej kolekcji nagrań terenowych wykonanych właśnie w czasie wojny. Postanowił, że przemyci do swoich utworów jakieś fragmenty. Oczywiście, artysta w żaden sposób nie epatuje słuchacza wojenną tematyką, wręcz przeciwnie, bowiem płyta „In Alpha Mood” została utrzymana w bardzo medytacyjnym i transowym nastroju.

Sześć kompozycji z „In Alpha Mood” to wyjątkowej urody syntezatorowe pejzaże, mające za zadanie wprowadzić nas w stan relaksu (spokojnie, to nie muzak!), co podkreśla sam Shaviti (za pomocą swojej techniki „Alpha Mood” chce dotrzeć do fal mózgowych alfa). Miejscami nagrania Shavita oscylują blisko Tangerine Dream, solowych dzieł Klausa Schulze’a czy stylu gry Richarda Wrighta z Pink Floyd. To jednak z pewnością Ami Shaviti wypracował swój styl, głęboko zakorzeniony w kulturze Bliskiego Wschodu.

 

Strona Finders Keepers »
Profil na Facebooku »
Słuchaj na Soundcloud »Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy