Wpisz i kliknij enter

John Lake – Strange Gods

Nowe nagrania Johna Lake’a są jak żyrandol w dżungli – dają sporo uroczego blasku, a przy tym nie tracą na autentyczności bez względu na miejsce, czas i porę.

Jesienią ubiegłego roku Łukasz Dziedzic (aka John Lake, Lugozi i jedna druga duetu Iron Noir) opublikował album „Carcosa” (BDTA), na tyle wyśmienity, że umieściłem go wśród najlepszych polskich płyt 2014 roku. Sporo tam było improwizowanych i brudnych brzmień podlanych plemienną rytmiką.

Na tegorocznym krążku „Strange Gods” rozdygotana i syntezatorowa magma powoli wypełnia nasze ciało („Vitun Voimalla – Power of Cunt”, „Uwan – Nothing But Sound”), które mimowolnie podryguje oraz wpada w ekstatyczny trans… Po chwili, jakaś nieokreślona siła każe nam iść w stronę, gdzie ciepły i zabagniony beat wciąga nas („Nayénezgani – Slayer of Strange Gods”) pod powierzchnię tej plątaniny elektronicznych brzmień owijających się wokół naszego ciała i umysłu, a jedyne światło w oddali to stroboskopowy strumień („Damballah the Sky Father”). Nad trzęsawiskiem wciąż paruje nonszalanckie techno, zagląda do naszych nozdrzy, uszu, ust, powiek i nie pozwala wyjść ze stanu hipnozy („Gede – Raucous Energy”).

Mając w pamięci kompozycje z płyty „Carcosa”, wydaje się, że John Lake lekko odchudził nowy materiał z eksperymentalnych brzmień, co nieznaczny, że nagrania z „Strange Gods” wypadają gorzej. Artysta tym razem zaproponował elektronikę mniej skomplikowaną, ale za to równie pobudzającą wyobraźnię. Uprościł też warstwę rytmiczną, odsączając z niej odpowiednią ilość ozdobników. Całość jednak znakomicie podtrzymuje mocny kręgosłup w postaci surowego techno, zanurzonego w tubylczej energii plemiennych pląsów.

Co tam John Lennon, Elton John, John Zorn, John Newman, John Grant, John Paul Jones etc., skoro mamy naszego, polskiego Johna Lake’a!

31.08.2015 | Mik.Musik.!.

 

Oficjalna strona artysty »
Profil na Facebooku »
Strona Mik.Musik.!. »
Profil na Facebooku »
Profil na BandCamp »Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy