Wpisz i kliknij enter

Johny Kafta Anti Vegetarian Orchestra

Skusicie się na libańskiego kebaba w wersji awangardowej? Oczywiście bez dodatku sztucznych barwników!

Formacja Johny Kafta Anti Vegetarian Orchestra powstała z połączenia dwóch libańskich grup: Scrambled Eggs (punk-rockowy zespół założony w 1998 roku) i A Trio (w tym roku wraz z Alanem Bishopem wydali kapitalny album „Burj Al Imam” – recenzja). Pierwszy swój krążek jeszcze jako Scrambled Eggs & A Trio – „Beach Party at Mirna el-Chalouhi” opublikowali w 2010 roku nakładem oficyny Johnny Kafta’s Kids Menu (pododdział wytwórni Al Maslakh). Po kilku latach, a dokładnie w 2012 roku, muzycy weszli do studia i zarejestrowali swój nowy materiał, który dopiero teraz ujrzał światło dzienne.

Do kilkuosobowego składu Johny Kafta Anti Vegetarian Orchestra dołączyli znakomici artyści: amerykański gitarzysta Elliott Sharp i Tony Buck – perkusista zespołu The Necks (swoją drogą to wczoraj ukazał się nowy longplay tej fantastycznej grupy). Póki co skupmy się na nagraniach JKAVO, bo ich winylowe wydawnictwo pomieściło trzy bardzo ciekawe kompozycje. Od samego początku wciąga mroczny, introwertyczny i kunsztownie zaaranżowany „Feed The Hostage”, gdzie krautrockowa surowość przeplata się z free jazzem, improwizacją czy post-rockiem (m.in. świetne partie trąbki Mazena Kerabaja oraz syntezatora Raeda Yassina w stylu kosmische musik). W „Bedo’s Lullaby” muzycy lekko zwalniają, co nieznaczny, że transowy klimat wyparował, wręcz przeciwnie – bo narasta w „In Praise of Habra”. W tym fragmencie przesterowana gitara (okolice noise’u) zgrabnie porozumiewa się z trąbką i perkusją, a po drugiej stronie bas nadający odpowiedni puls. Po kilku minutach grania zapada cisza… choć to nie jest koniec, bowiem kroczymy aż do ostatnich sekund tego krążka w powolnymi rytmie wyimprowizowanego dronu.

Nagrania kolektywu Johny Kafta Anti Vegetarian Orchestra wirują swobodnie w tym dźwiękowym kotle pełnym zaskakujących składników. Warto podkreślić, że to już kolejna w tym roku mocna pozycja, jeśli chodzi o libańską scenę eksperymentalną.

11.09.2015 | Discrepant

 

Strona Discrepant »
Profil na Facebooku »
Słuchaj na Soundcloud »Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy