Wpisz i kliknij enter

Radio Citizen – The Night & The City

Idealna płyta dla tych, którzy tęsknią za ciepłymi brzmieniami z drugiej połowy lat 90.

Chociaż Niko Schabel pochodzi z Monachium, oba albumy jego projektu Radio Citizen, które ukazały się w minionej dekadzie wydała amerykańska wytwórnia Ubiquity. Specjalizuje się ona bowiem w mocno nasyconym jazzem downtempo i breakbeacie – a właśnie takie brzmienia upodobał sobie niemiecki producent. Stało się to za przyczyną rekomendacji Quantica – który podsunął swym wydawcom z San Francisco demo kolegi ze Starego Kontynentu.

Po pięcioletniej przerwie Schabel powraca z nowym albumem, wydanym jednak przez europejską wytwórnię. Sonar Kollektiv prowadzony przez muzyków z Jazzanovy wydaje się być idealna przystanią dla tego artysty. Grający na klawiszach i perkusji Niemiec zaangażował tym razem do współpracy kilku gości. Główną wokalistka została czarnoskóra Dunka – Natalie Greffel. W jednym utworze wspomaga ją Abiodun Oyewole z legendarnej formacji The Last Poets. Za pianinem zasiadł z kolei ceniony jazzman – Antonis Anissegos.

Ci, który znają wcześniejsze dokonania Radio Citizen nie będą rozczarowani zawartością „The Night & The City”. Jest tu bowiem miejsce na wszystkie ulubione gatunki muzyczny niemieckiego twórcy. Zaczyna się od łagodnego reggae („Shores”), a potem jamajskie brzmienia wnoszą bardziej dubowe nagrania („Rise” i „Near And Far”). Tkliwe piano i podniosłe dęciaki uzupełniają tu wokale zaproszonych gości. Nie inaczej jest w „Radio Days” i „Stars”, które lokując się w formule klubowego breakbeatu nie rezygnują z soulowych melodii.

Centrum płyty wypełniają nagrania jednoznacznie odwołujące się do bristolskiego trip-hopu sprzed dwóch dekad. „Trip”, „Sleep” i „Schatten” uwodzą mrocznym klimatem zadymionych klubów, w których brzmią smoliste utwory, nasycone fortepianowymi melodiami. „Phone i „Gute Nacht” lokują się z kolei bliżej nu-jazzu – przywołując wspomnienia zarówno dokonań duetu Kruder & Dorfmeister, jak i eksperymenty Jana Jelinka i Andrew Peklera dla wytwórni Scape. Całość uzupełnia fantazyjny deep house – nasycony winylowymi trzaskami utwór „Clouds”.

„The Night & The City” to album dla tych wszystkich, którzy tęsknią za muzyką z lat 90. Niemiecki producent przywołuje w sugestywny sposób brzmienia z tamtych czasów, których ostatnio jakby zdecydowanie mniej w klubach i na płytach. Trip-hop czy nu-jazz zawsze jednak mieli u nas wielu zwolenników. Ciepła, łagodna, pozytywna muzyka z nowej płyty Radio Citizena na pewni wywoła u nich ten sam dreszcz, co niegdyś dokonania Portishead, Bonobo czy Jazzanovy.

Sonar Kollektiv 2015

www.sonarkollektiv.com

www.facebook.com/sonarkollektiv

www.nikoschabel.de

www.radio-citizen.com

www.facebook.com/Radio.Citizen.BandJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

W obronie samego siebie – rozmowa z MONOH

Szwajcarski muzyk Roger Odermatt (aka MONOH) łączy na swojej debiutanckiej EP-ce brzmienie indyjskiego sitaru z elektroniką. Pytamy go o kulisy powstawania tego materiału, a także jak