A Winged Victory for the Sullen – „The Undivided Five”
Mateusz Piżyński:

Ambientowe nowości z Ninja Tune

Enchanted Hunters – Dwunasty Dom
Krzysiek Stęplowski:

Czasem naprawdę warto czekać. Warto wypatrywać, nawet latami, jeśli tylko cierpliwość nagrodzona ma być w taki sposób.

Ecnahnted Hunters Dwunasty Dom
Rrose – Hymn To Moisture
Paweł Gzyl:

Techno w stylu Marcela Duchampa.

Trzaska/Mazurkiewicz/Szpura – North Meridian
Jarek Szczęsny:

Można się spocić od samego słuchania.

Giant Swan – Giant Swan
Paweł Gzyl:

Czy znany ze świetnych koncertów duet sprawdził się również w studiu?

Floating Spectrum – A Point Between
Jarek Szczęsny:

Cyfrowy pomnik przyrody.

Bleu Roi – Dark/Light
Łukasz Komła:

Wiosną ubiegłego roku wsłuchiwaliśmy się w singiel szwajcarskiego projektu Bleu Roi, a przed kilkoma dniami ukazała się ich nowa EP-ka „Dark/Light”, którą przybliżamy i jednocześnie o niej rozmawiamy z Jennifer Jans.

Traversable Wormhole – Regions Of Time
Paweł Gzyl:

Adam X wraca do projektu sprzed dekady.

Sudan Archives – Athena
Jarek Szczęsny:

Do diabła z dobrymi radami.

Planetary Assault Systems – Plantae
Paweł Gzyl:

W stronę psychodelii.

Sleep D – Rebel Force
Paweł Gzyl:

Muzyczny zapach minionego lata.

Levitation Orchestra – Inexpressible Infinity
Jarek Szczęsny:

Podpalacze wzniecają eutymię.

Innercity Ensemble – IV
Jarek Szczęsny:

Luz i bogactwo.

Grischa Lichtenberger – RE:PHGRP
Paweł Gzyl:

Free jazz w „rasterowej” wersji.Meeting by Chance – Changes

Chillout zone part 2.

Nie minęło pół roku, a Marcin Cichy publikuje następcę swojego długogrającego debiutu. Na dzień dobry największą tytułową zmianą, którą można zaobserwować na nowym albumie jest jeszcze śmielsze skorzystanie z pomocy wokalistów. Dotychczas zarówno w duecie Skalpel jak i w działalności solo Metting by Chance używał głosu ludzkiego bardziej w charakterze kolejnego instrumentu, niż samodzielnego nośnika treści.


Meeting by Chance – „This feeling”

Na premierowym, niespełna 32-minutowym albumie otrzymujemy 12 utworów, a wręcz piosenek, gdyż większość z nich posiada tekst, a nawet podział na zwrotkę i refren. Poza znanymi już z „Inside Out” Magdaleną Nazgarøth oraz Japonką Noah na krążku pojawiają się głosy męskie w postaci nowojorskiego rapera Gustava Ahra oraz Karola Wróblewskiego (Small Mechanics), który zwłaszcza w „The Score” prezentuje się bardzo dojrzale, wynosząc ten numer na szczyty szlachetnego, nowoczesnego popu. Pierwszy z nich udziela się aż w 5 kawałkach i za każdym razem na jego głos nałożony jest efekt odhumanizującego zamglenia, co wraz z charakterystyczną dla tego wokalisty manierą kreuje efekt podwójnego rozleniwienia (zwłaszcza w „Glassy”).

Najlepsze wrażenie jednak pozostawia zamykające całość albumu „Heal” z gościnnym udziałem wspomnianej poznanianki, która na połaciach zbudowanych z szybkich arpeggiów kreśli pomysłowe melodie, miejscami przywodząc na myśl skojarzenia z twórczością FKA Twigs. Podejrzewam, że teksty na płytę każdy z wokalistów pisał sobie sam i jedynie ta materia mogłaby wypaść trochę lepiej, bo liryka w sporadycznych chwilach ociera się tutaj o lekką banalność. Muzyczny charakter „Changes” akurat nie uległ zmianie, bo to brzmienia do których Marcin Cichy zdążył już nas przyzwyczaić – odprężające, ciepłe i niespieszne elektroakustyczne dźwięki osadzone na rytmice zarezerwowanej dla down tempo.

Długość kawałków (z jednym wyjątkiem) nie przekraczają 3 minut, przez co między innymi całość materiału pozostawia z uczuciem niedosytu i zmusza do kolejnego odsłuchu. A że „Changes” to wspaniale relaksująca płyta, robi się to z podwójną przyjemnością.

Plug Audio | 31.05.2016

www.meetingbychance.bandcamp.com/
www.facebook.com/plugaudio/

 

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.