Wpisz i kliknij enter

M.A.K.U. Soundsystem – Mezcla

Wędrujemy jednocześnie do Kolumbii i Nowego Jorku, gdyż stamtąd pochodzi kolektyw M.A.K.U. Soundsystem.    

Dziewięcioosobowy zespół tworzą kolumbijscy imigranci, którzy poniekąd zostali zmuszeni do opuszczenia swego kraju (kierowały nimi względy ekonomiczne i polityczne). Artyści odnaleźli swój nowym dom w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Nowym Jorku.

Grupa M.A.K.U. Soundsystem powstała w 2010 roku. Do tej pory wydali kilka wydawnictw, z czego „Mezcla” to czwarty album w ich dyskografii. Muzycy pracowali nad nowymi kompozycjami ponad dwa lata, lecz jak się okazało, potrzebowali odpowiedniego producenta, czyli Quinna McCarthy’ego, aby zdołał uchwycić w studiu żywiołowy charakter twórczości M.A.K.U. Soundsystem. Udało się tego dokonać w brooklyńskim Creamery Studios. Na „Mezcla” słychać, iż przeprowadzka do USA w żadnym wypadku nie odebrała artystom wigoru, szaleństwa i pomysłowości.

Siłą formacji są rozbudowane sekcje: dęta (klarnet, saksofon, puzon) i wokalna, oraz łączenie tych elementów ze świetną sekcją rytmiczną – w tym przypadku obsługiwaną przez Andresa Jimeneza, Morisa Canate’a i Lilianę Conde. Ujmujące są też partie syntezatora Felipe Quiroza, jednoznacznie kojarzące się z kolumbijską sceną eksperymentalną, choćby z Meridian Brothers, Romperayo czy Chupame El Dedo. Członkowie M.A.K.U. Soundsystem oczywiście nie zapomnieli na czym polega cumbia, niejednokrotnie pojawiająca się w ich nagraniach, to równie swobodnie sięgają po jazz, afrobeat, muzykę klezmerską, funk i latynoskie rytmy.

Materiał z płyty „Mezcla” jest w jakimś sensie zamerykanizowaną wizją muzyki kolumbijskiej, ale mimo wszystko broniącej się pod wieloma względami.

27.05.2016 | Glitterbeat Records

 

Oficjalna strona zespołu »
Profil na Facebooku »
Strona Glitterbeat Records »
Profil na Facebooku »
Profil na BandCamp »Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy