Wpisz i kliknij enter

B/B/S – Palace

Po rocznej przerwie trio Baker/Belfi/Skodvin wraca z nowym materiałem.

To przedsięwzięcie tworzą wyśmienici instrumentaliści, czyli Aidan Baker (Nadja), Andrea Belfi i Erik Skodvin (Svarte Greiner/Deaf Center). W ubiegłym roku panowie opublikowali nakładem Umor Rex znakomitą kasetę „NK012” (recenzja). Ich specjalnością jest umiejętne stopniowanie napięcia za pomocą dronów, elektroniki, improwizacji, gitarowych riffów i sprzężeń oraz ekwilibrystycznych partii perkusji.

Najnowszy krążek „Palace” został zarejestrowany w ciągu dwóch sesji w berlińskim Golden Retriever Studios. Jedno jest pewne: artyści nie schodzą poniżej pewnego poziomu, o czym możemy się przekonać, słuchając „Palace”. W pierwszych czterech kompozycjach („Cosmow”, „Butcher Note”, „Navel Oil”, „Linber”) muzycy „wlewają” do naszych uszu wykwintną mieszanką minimalizmu, ambientu i gitarowych dronów.

Więcej hałasu z kolei pojawia się w długim „La Mom”, następnie Belfi prezentuje solo na perkusji, które dobrze łączy się z wyciszonymi fragmentami „Ape Rug” i „Hogan Pence”. W tym drugim utworze ambient wręcz oddycha akustyczną przestrzenią wytworzoną przez gitary i perkusję. „Harm Bug” to wyprawa w głąb dźwiękowych zarośli niskich rejestrów. Na koniec pojawił się ponad dwunastominutowy „Combuh” – równie eteryczny, wciągający oraz przenikający do naszych zmysłów, jak pozostałe nagrania z tego wydawnictwa.

W tym roku zachwyciła mnie też płyta „Aithein” (recenzja) tria Oren Ambarchi/Stefano Pilia/Massimo Pupillo. Ci artyści tak samo jak B/B/S zamieniają dronowe struktury na wspólne fascynujące improwizacje. Jedni i drudzy drążą swoje mroczne tunele w gitarowo-elektroniczno-perkusyjnej ścianie dźwięków. Czasami wspomniana ściana przypomina galaretowatą, delikatną i lepką ciecz (czyt. ambient), którą warto się natrzeć oraz pozostać w błogim procesie pobudzania wyobraźni.

10.06.2016 | Miasmah 

 

Strona Facebook B/B/S »
Profil na BandCamp »
Strona Miasmah »
Profil na Facebooku »Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] albumie). Przy okazji dorzucę linki do moich dwóch recenzji B/B/S: „NK012” (2015) i „Palace” […]

Polecamy