Wpisz i kliknij enter

NeoQuartet wyrusza w trasę po krajach nadbałtyckich

Niebawem trójmiejski kwartet zagra koncert u naszych zachodnich sąsiadów.

W tym roku już pisałem na łamach Nowej Muzyki o zespole NeoQuartet, ale w kontekście kolektywu Neo Temporis Group, czyli wspólnego przedsięwzięcia polskich muzyków i członków ukraińskiej formacji Ensemble Nostri Temporis.

Kwartet smyczkowy NeoQuartet, w skład którego wchodzą: Karolina Piątkowska-Nowicka (1 skrzypce), Paweł Kapica (2 skrzypce), Michał Markiewicz (altówka) i Krzysztof Pawłowski (wiolonczela), wystąpi w Berlinie, Härnösand (Szwecja), Tallinie, Moskwie i Gdańsku. Ich Trójmiejski koncert odbędzie się w ramach 5. edycji festiwalu NeoArte. Spektrum Muzyki Nowej.

NeoQuartet jest jednym z najprężniej działających zespołów kameralnych specjalizujących się w wykonawstwie muzyki najnowszej w Polsce. Za swój cel stawia sobie promocję twórczości głównie młodych kompozytorów. Członkowie NeoQuartet to pasjonaci sztuki współczesnej, chętni do nowatorskich poszukiwań, otwarci na współpracę z najbardziej wymagającymi artystami. Muzycy realizują swoją wizję łączenia wielu dziedzin sztuki takich jak muzyka, wizualizacje, elektronika czy taniec skupiając się na propagowaniu sztuki współczesnej w szerokim gronie odbiorców. NeoQuartet ma w swoim repertuarze utwory m.in. Reicha, Crumba, Schnittke, Pendereckiego oraz posiada także w swoim dorobku artystycznym kilkadziesiąt prawykonań utworów kompozytorów młodego pokolenia (m.in. Stulgińska, Czerniewicz, Kościów, Przybylski).

Podczas zbliżających się koncertów zespół zaprezentuje pięć utworów na kwartet smyczkowy napisanych przez kompozytorów z Niemiec (Helmut Zapf), Szwecji (Rei Munakata), Estonii (Helena Tulve), Rosji (Anton Safronov) i Polski (Aleksander Kościów). Trzy z nich napisane zostały specjalnie na potrzeby projektu. Każdy z utworów zostanie poprzedzony krótką prezentacją multimedialną, w której kompozytor opowie o swoim dziele, co ma przybliżyć odbiorcom idee twórcy i umożliwić widowni bardziej świadome uczestniczenie w koncertach.

Ideę projektu stanowi przedstawienie widowni spektrum możliwości kameralnej muzyki nowej. Dobór krajów, kompozytorów oraz miejsc koncertów pozwala zaprezentować dzieła różnorodne tak pod względem muzycznym, jak i koncepcyjnym. Widownia będzie miała okazję zapoznać się i porównać kompozycje twórców wywodzących się z rożnych kultur i systemów edukacyjnych.

Mecenasami projektu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja Współpracy Polsko – Niemieckiej.

 

Koncerty:

  • 9.07.2016: Niemcy, Berlin Zepernick, Festiwal XXIV Randfestspiele
  • 4.10.2016: Estonia, Tallinn, Festiwal Autumn Fest of Estonian Academy of Music and Theatre
  • 7.10.2016: Polska, Gdańsk, Festiwal NeoArte – Spektrum Muzyki Nowej
  • 4.11.2016: Rosja, Moskwa, Other Space Festival
  • 29.11.2016: Szwecja, Härnösand

 

Strona Facebook NeoQuartet: www.pl-pl.facebook.com/neoquartet Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy