Wpisz i kliknij enter

Colin Stetson zagra Góreckiego

18 grudnia amerykański multiinstrumentalista i jego zespół wystąpią w Katowicach. Mamy dla Was dwa podwójne zaproszenia na ten wyjątkowy koncert.

Colin Stetson stworzył własną interpretacją III Symfonii „Pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Premiera płyty odbyła się 8 kwietnia. Pierwszy miejscem w Polsce, w którym wykona ją na żywo, będą Katowice. Występ odbędzie się 18 grudnia 2016 roku w Sali Koncertowej Miasta Ogrodów. Nasza recenzja płyty „Sorrow, a Reimagining of Gorecki’s 3rd Symphony”.

Wirtuoz instrumentów dętych Colin Stetson zaczął karierę w Los Angeles i Nowym Jorku współpracując z takimi postaciami jak Laurie Anderson, Sinead O’Connor, Tom Waits czy Lou Reed. Jego grę słychać na płytach Arcade Fire, The National czy The Chemical Brothers. Zaczynał przede wszystkim jako wirtuoz rogu, jednak równocześnie doskonalił swoją technikę gry na saksofonach i klarnecie.

Jako solista zadebiutował płytą „New History Warfare” w 2008 roku. Od tamtej pory wydał trzy kolejne solowe albumy, ujawniające jego wyjątkową muzyczną osobowość podbudowaną jeszcze niezwykłą umiejętnością tzw. oddechu permanentnego.

III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” przyniosła Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu międzynarodową sławę. Stało się to jednak w kilkanaście lat po skomponowaniu utworu, gdy w 1992 roku ukazała się na płycie w Wielkiej Brytanii. Sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy i podbiła listy przebojów zarówno tam, jak i w Stanach Zjednoczonych.

Colin Stetson należy do niezliczonej rzeczy miłośników III Symfonii H. M. Góreckiego. – „Każdy z nas przeżył ten moment, gdy jakiś utwór muzyczny nas zmienia. III Symfonia byłą dla mnie tym momentem. Przez lata słuchałem tego utworu niezliczoną ilość razy. Zawsze zdeterminowany, by poznać go dokładnie i całkowicie. To zaangażowanie doprowadziło mnie w końcu do potrzeby wykonania III Symfonii” – mówi artysta.

Interpretując symfonię, Colin Stetson zmienił przede wszystkim instrumentarium. Pojawił się saksofon, ale także perkusja i gitara elektryczna. Partie wokalne wykonuje jego siostra, mezzosopranistka Megan Stetson. – „Moje podejście do III Symfonii było w tym sensie rozszerzające, że wyobraziłem sobie pewne dźwięki lub części nieobecne w oryginale, które były dla mnie rozszerzeniem emocjonalnego rdzenia utworu” – mówi Colin Stetson.

Do projektu zaprosił w sumie 12 najwybitniejszych muzyków z kręgów muzyki improwizowanej, rocka i alternatywy, w tym swoją żonę, skrzypaczkę Sarah Neufeld, z którą nagrał zeszłoroczną płytę „Never Were the Way She Was”. Pozostali artyści związani są z takimi projektami, jak: Liturgy, Esmerine, Arcade Fire, Secret Chiefs 3.

Płyta zebrała wysokie noty krytyków. – „W ludowych lamentacjach, które zainspirowały go do napisania III Symfonii, Henryk Mikołaj Górecki odnalazł coś, co poruszyło jego serce i zaufał temu. Stetson i jego muzycy dokonali podobnego odkrycia i również za nim podążyli” – pisał recenzent magazynu Pitchfork.

 

  • Colin Stetson, „Sorrow, a Reimagining of Gorecki’s 3rd Symphony”
  • 18 grudnia 2016,  Katowice Miasto Ogrodów
  • godz. 20.00, sala koncertowa (plac Sejmu Śląskiego, dawne Centrum Kultury Katowice)
  • Bilety w cenie 120 zł dostępne w sieci ticketpro.pl i punktach sprzedaży m.in. w salonach Empik, sklepach Media Markt i Saturn), ticketportal.pl (punkt sprzedaży w Mieście Ogrodów) oraz kupbilecik.pl.

 

Mamy do rozdania dwa podwójne zaproszenia. Kto pierwszy, ten lepszy!

W tytule maila proszę wpisać: „Colin Stetson”, a w treści podać swoje imię i nazwisko.

Proszę pisać na adres: lukasz.komla@nowamuzyka.pl

Na wasze wiadomości czekam do wtorku (13.12), do godz. 10.00. Zwycięzców powiadomię drogą mailową. Powodzenia!

 Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy