Wpisz i kliknij enter

Spaceheads

Tym razem brytyjski duet zamienił się w trio i uderzyli z jeszcze większą siłą!

Andy Diagram (trąbka, elektronika) i Richard Harrison (perkusja) założyli Spaceheads w 1990 roku. Być może się mylę, ale wydaje mi się, że ich twórczość nie jest dobrze znana nad Wisłą. W ubiegłym roku przybliżałem na Nowej Muzyce dwupłytowe wydawnictwo muzyków z Manchesteru, pt. „A Short Ride on the Arrow of Time”.

Najnowszy materiał „Laughing Water” (21.11.2016 | Electric Brass Records) powstał z udziałem szwajcarskiego kontrabasisty Vincenta Bertholeta grającego w Orchestre Tout Puissant Marcel Duchamp i duecie Hyperculte. Artystów łączy nie tylko eksperymentalny jazz, ale też wieloletnia przyjaźń, więc część ich kompozycji zrodziła się jeszcze w 2005 roku. Teraz całość została ukończona i trafiła na „Laughing Water”.

Panowie przygotowali trzydzieści minut niesamowitej muzyki, dorównującej swoją energią, pomysłowością, świeżością brzmienia i mnogością faktur najlepszym składom łączącym wiele gatunków. Każdy z instrumentalistów prezentuje światowe wyżyny odnoście warstwy technicznej. W tych ośmiu utworach słyszymy elementy klasycznego i etiopskiego jazzu, funk, afrobeat, tropikalia, field recording, mnóstwo loopów generowanych w czasie rzeczywistym, a do tego chill out i nu jazz zlepiony w jedną całość. Ten dźwiękowy monolit Spaceheads wypchnęli daleko poza szablonowy obszar utartych stylistyk. Na przykład w „Aire De Rhone” nie zabrakło też ambientu rzucającego melancholijny odcień na eksperymentalny jazz w stylu The Necks.

 

 

Oficjalna strona zespołu »
Profil na Facebooku »
Profil na BandCamp »
Strona Electric Brass Records »
Profil na Facebooku »Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Nowa Tradycja 2018 – relacja

Nowa Tradycja dnia trzeciego – odwiedziliśmy jeden z dni festiwalu, gdzie gwiazdą był zespół 3MA: Ballaké Sissoko, Driss El Maloumi i Rajery.