Wpisz i kliknij enter

Anika – Change

Dosyć surowa mantra.

Od debiutanckiego a zarazem jej ostatniego albumu minęło sporo, bo cała dekada.

Na nowym albumie nie znajdziemy już numerów nagranych wspólnie z chłopakami z Beaka>>. Mimo to, pozostał z Aniką krautrockowy nerw, całkiem sprawnie obudowany w nienachalną i przemyślaną elektronikę.

„Change” to zaśpiewana ze spokojem i dystansem niepokojąca opowieść o sposobie zapatrywanie się na nadchodzącą zmianę. Jest ona dla artystki związana bardziej z przyszłością aniżeli z teraźniejszością i to, że łączy się z nadzieją pozwala na zachowanie do samego końca optymizmu.

Nie mamy tutaj do czynienia z rozbudowaną narracją, a bardziej z zachowawczą poezją, opartą często na minimalizmie, piętrzących się powtórzeniach i niedopowiedzeniach.

Zapętlone, prawie że w nieskończoność, „I think we can change, I think we can change” to wręcz zaklęcie, kłamstwo, które powtórzone sto razy staje się w końcu prawdą. Bez krzyku, walenia pięścią w stół.

Zaaranżowana w ten sposób elegancka, monotonna melorecytacja brzmi z ust Aniki bardzo autentycznie i wiarygodnie. „Change” to cierpka, pozbawiona jakiekolwiek egzaltacji dawka rozmarzonej nocnej atmosfery. Jest w niej zarówno finezja jak i mechaniczność, powtarzalność i rytmiczna monochromatyczność.

Kawałkiem zasługującym na uwagę jest „Naysayer”. To niepokojący, surowy i dosadny industrialny miąższ całego albumu. Jest szorstki i w pewien sposób przeszywający. Podobną energię ma jeszcze „Freedom”. Rozedrganie i gęste skondensowanie rytmu to nić wiążąca te dwa momenty na płycie.

Zakończenie płyty w postaci utworu „Wait for something” to najmniej mroczny moment na płycie. Pozbawiony warstwy elektronicznej, oparty jest przede wszystkim na dźwiękach gitary i perkusji.

„Change” nie nokautuje, bardziej ostrzega aniżeli wzywa do broni, co łączy się bardzo wymownie zarówno z muzyką jak i sposobem śpiewania pani Anniki Henderson.

23.07.2021 | Invada

AnikaJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy