Wpisz i kliknij enter

13. Festiwal Skrzyżowanie Kultur: 23 – 30.09.2017 / Warszawa / Plac przed PKiN

Już dziś rozpoczyna się trzynasta edycja warszawskiego festiwalu Skrzyżowanie Kultur, którego celem i misją jest prezentowanie muzycznych bogactw z różnych zakątków świata. W tym roku organizatorzy stworzyli naprawdę imponujący line – up. Zapewne najpiękniej opowiedziałby o nim Redaktor Łukasz Komła, jako że to największy znawca muzyki świata, głównie afrykańskiej, w ramach redakcji Nowamuzyka.pl (zobaczcie jego cykl „Eksperymentalne oblicze RPA”). Niestety, jako że Łukasz jest właśnie na Open Source Art Festiwalu, to ja pozwolę sobie zachęcić Was do przyjścia na Skrzyżowanie Kultur. Jednocześnie, klikając w podświetlone nazwy poszczególnych artystów zostaniecie przeniesieni bezpośrednio do tekstów Łukasza, które poświęcił ww. twórcom na łamach Nowamuzyka.pl.

Festiwal otworzy koncert Marty Gómez, kolumbijskiej kompozytorki i instrumentalistki, która w 2014 r. otrzymała nagrodę Grammy za płytę „Coloreando”, w kategorii najlepszy album z muzyką dla dzieci. Wspominam o tym nieprzypadkowo, a to dlatego, że drugiego dnia, 24 września odbędzie się właśnie specjalny koncert dla maluchów, pt. „Muzyczne malowanki – kolorowy świat Ameryki Łacińskiej”, na którym będzie można wysłuchać muzyki z tej płyty.

Kolejną gwiazdą pierwszego dnia będzie także pochodzące z Turcji – Taksim Trio, w których muzyce miesza się jazz, muzyka bliskowschodnia i otomańskie brzmienia.

Dzień drugi upłynie w rytmie indyjskim – wystąpią Purbayan Chatterjee oraz duet Ranjani & Gayatri, tworzony przez siostry.

Kolejne dni to poza muzyką także warsztaty i debaty. Szczegółowy harmonogram znajdziecie na oficjalnej stronie Festiwalu.

Z kolei 27 września pojawi się blok Sound Like Poland. W jego ramach będzie można usłyszeć: Kapelę ze Wsi Warszawa i muzyków Mazowsza, Adama Struga czy Warszawską Orkiestrę Sentymentalną.

W ramach 13. edycji Skrzyżowanie Kultury, już po raz tzreci odbędzie się blok „Kolektyw Europa”, a w jego ramach koncert Vołosi feat. Felix X Lajkó (Polska i Węgry) oraz Fanfara Tirana (Albania).

Dla mnie szczególnie interesujący wydaje się koncert Tropical Discotheque a to dlatego, ze w jego ramach wystąpią wspaniali Kondi Band, BaBa ZuLa i Meridian Brothers. Po tych koncertach DJ Emile Omar zaprasza na imprezę tuż obok do baruStudio, mieszczącego się w PKiN.

Festiwal zamknie koncert, który odbędzie się 30 września na którym zagrają: Ballake Sissoko & Vincent Segal (Mali/Francja) oraz Aziza Brahim (Sahara Zachodnia).

***

Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 r. Łącznie wystąpiło na nim ok. 250 artystów z 61 krajów i 6 kontynentów. Jest największą w Polsce prezentacją muzyki świata i wielokulturowości. Program wydarzenia przygotowuje Rada Programowa: Maria Pomianowska (dyrektor artystyczna), Maciej Szajkowski, Marta Dobosz, Anna Szewczuk-Czech oraz Jakub Borysiak. Organizatorem festiwalu jest Stołeczna Estrada.

STRONA GŁÓWNA:
http://festival.warszawa.pl/

BILETY:
http://festival.warszawa.pl/bilety/

PEŁEN PROGRAM:
http://festival.warszawa.pl/program/

ARTYŚCI 13. FESTIWALU SKRZYŻOWANIE KULTUR:
http://festival.warszawa.pl/artysci-fsk/

SERDECZNIE ZAPRASZAM !Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy