Nicolas Jaar – Cenizas
Jarek Szczęsny:

Bez planów na przyszłość.

BOA – Outer Gateways
Paweł Gzyl:

Dubstep ciągle żywy.

Pejzaż – Blues
Bartek Woynicz:

Nostalgiczna nóżka chodzi.

Jacaszek – Music For Film
Mateusz Piżyński:

To nie jest soundtrack, chociaż…

Sleeparchive – Trust
Paweł Gzyl:

Techno sprowadzone do loopów.

Trampique – Life Outside The Mirror
Jarek Szczęsny:

Melancholia codzienności.

Jan Wagner – Kapitel
Łukasz Komła:

Autentyczna bruzda.

Ian William Craig – Red Sun Through Smoke
Jarek Szczęsny:

Mgnienia poczucia straty.

Christian Löffler – Lys
Paweł Gzyl:

Piosenka jest dobra na wszystko?

Various Artists – Velvet Desert Music Vol. 2
Paweł Gzyl:

Soundtrack do współczesnego „acid westernu”.

Skalpel – Highlight
Bartek Woynicz:

Balsam na czas zarazy.

Electric Indigo – Ferrum
Paweł Gzyl:

W atomowym silosie.

Stian Westerhus – Redundance
Jarek Szczęsny:

Ucieczka od tradycyjnych piosenek.

Immortal Onion – XD [Experience Design]
Jarek Szczęsny:

Nie spodziewałem się ich tam spotkać.13. Festiwal Skrzyżowanie Kultur: 23 – 30.09.2017 / Warszawa / Plac przed PKiN

Już dziś rozpoczyna się trzynasta edycja warszawskiego festiwalu Skrzyżowanie Kultur, którego celem i misją jest prezentowanie muzycznych bogactw z różnych zakątków świata. W tym roku organizatorzy stworzyli naprawdę imponujący line – up. Zapewne najpiękniej opowiedziałby o nim Redaktor Łukasz Komła, jako że to największy znawca muzyki świata, głównie afrykańskiej, w ramach redakcji Nowamuzyka.pl (zobaczcie jego cykl „Eksperymentalne oblicze RPA”). Niestety, jako że Łukasz jest właśnie na Open Source Art Festiwalu, to ja pozwolę sobie zachęcić Was do przyjścia na Skrzyżowanie Kultur. Jednocześnie, klikając w podświetlone nazwy poszczególnych artystów zostaniecie przeniesieni bezpośrednio do tekstów Łukasza, które poświęcił ww. twórcom na łamach Nowamuzyka.pl.

Festiwal otworzy koncert Marty Gómez, kolumbijskiej kompozytorki i instrumentalistki, która w 2014 r. otrzymała nagrodę Grammy za płytę „Coloreando”, w kategorii najlepszy album z muzyką dla dzieci. Wspominam o tym nieprzypadkowo, a to dlatego, że drugiego dnia, 24 września odbędzie się właśnie specjalny koncert dla maluchów, pt. „Muzyczne malowanki – kolorowy świat Ameryki Łacińskiej”, na którym będzie można wysłuchać muzyki z tej płyty.

Kolejną gwiazdą pierwszego dnia będzie także pochodzące z Turcji – Taksim Trio, w których muzyce miesza się jazz, muzyka bliskowschodnia i otomańskie brzmienia.

Dzień drugi upłynie w rytmie indyjskim – wystąpią Purbayan Chatterjee oraz duet Ranjani & Gayatri, tworzony przez siostry.

Kolejne dni to poza muzyką także warsztaty i debaty. Szczegółowy harmonogram znajdziecie na oficjalnej stronie Festiwalu.

Z kolei 27 września pojawi się blok Sound Like Poland. W jego ramach będzie można usłyszeć: Kapelę ze Wsi Warszawa i muzyków Mazowsza, Adama Struga czy Warszawską Orkiestrę Sentymentalną.

W ramach 13. edycji Skrzyżowanie Kultury, już po raz tzreci odbędzie się blok „Kolektyw Europa”, a w jego ramach koncert Vołosi feat. Felix X Lajkó (Polska i Węgry) oraz Fanfara Tirana (Albania).

Dla mnie szczególnie interesujący wydaje się koncert Tropical Discotheque a to dlatego, ze w jego ramach wystąpią wspaniali Kondi Band, BaBa ZuLa i Meridian Brothers. Po tych koncertach DJ Emile Omar zaprasza na imprezę tuż obok do baruStudio, mieszczącego się w PKiN.

Festiwal zamknie koncert, który odbędzie się 30 września na którym zagrają: Ballake Sissoko & Vincent Segal (Mali/Francja) oraz Aziza Brahim (Sahara Zachodnia).

***

Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 r. Łącznie wystąpiło na nim ok. 250 artystów z 61 krajów i 6 kontynentów. Jest największą w Polsce prezentacją muzyki świata i wielokulturowości. Program wydarzenia przygotowuje Rada Programowa: Maria Pomianowska (dyrektor artystyczna), Maciej Szajkowski, Marta Dobosz, Anna Szewczuk-Czech oraz Jakub Borysiak. Organizatorem festiwalu jest Stołeczna Estrada.

STRONA GŁÓWNA:
http://festival.warszawa.pl/

BILETY:
http://festival.warszawa.pl/bilety/

PEŁEN PROGRAM:
http://festival.warszawa.pl/program/

ARTYŚCI 13. FESTIWALU SKRZYŻOWANIE KULTUR:
http://festival.warszawa.pl/artysci-fsk/

SERDECZNIE ZAPRASZAM !

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.