Trwający festiwal Ars Cameralis to nie tylko muzyka. To również fantastyczne wystawy. Oto przegląd tego, co możecie zobaczyć na Śląsku.
Interwencje. Przestrzeń / czas / pamięć
- 19.10. → 31.12.2017 r. Muzeum Śląskie w Katowicach, kurator: Marek Zieliński
Wystawa jest efektem spotkania trojga artystów: Frauke Dannert (Niemcy), Davida Leleu(Francja) i Michała Smandka (Polska), którzy zostali zaproszeni przez Instytucję Kultury Ars Cameralis na rezydencję artystyczną w październiku 2016 r. w ramach międzynarodowego projektu Kulturatrium, obejmującego współpracę regionów Trójkąta Weimarskiego: Województwa Śląskiego, Nadrenii Północnej-Westfalii i Regionu Hauts-de-France.
Linia i chaos
- 27.10. → 03.12.2017 r. Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, kurator: Marek Zieliński
Wystawa Linia i chaos prezentuje twórczość wybranych artystów reprezentujących śląską odsłonę ruchu awangardowego w sztuce polskiej. Artyści biorący udział w wystawie: Władysław Strzemiński, Julian Przyboś, Klaudiusz Jędrusik, Urszula Broll, Zdzisław Stanek, Zygfryd Dudzik, Krystian Burda, Ludwik Poniewiera, Zenon Moskwa, Andrzej Szewczyk, Marek Chlanda, Jerzy Wroński, Krystyna Pasterczyk, Piotr Lutyński, Krzysztof Morcinek, Marek Kuś, Sławomir Brzoska, Michał Smandek, Joanna Rzepka-Dziedzic , Łukasz Dziedzic & Wojtek Kucharczyk.
Czarne skrzydła
- 07.11. → 30.12.2017 r. Pałac Schoena — Muzeum w Sosnowcu, kurator: Marek Zieliński
Ekspozycja prezentuje prace artystów, którzy mierzą się z zagadnieniem tożsamości, recepcji historii i pamięci. Pokazuje m.in. unikalne, prezentowane po raz pierwszy fotografie Sosnowca z ⅩⅨ wieku autorstwa Ignacego Kriegera, cykle fotograficzne Bogdana Konopki poświęcone życiu potomków polskich emigrantów w zagłębiu węglowym Nord-Pas-de-Calais we Francji, fotografie João Urbana podejmujące temat Polaków w odległej Brazylii oraz instalację Piotra Lutyńskiego.
Ważne miejsce na wystawie zajmują prace współczesnych artystów związanych z Sosnowcem m.in. Jacka Rykały, Ryszarda Grzyba, Wojciecha Prażmowskiego, Andrzeja S. Kowalskiego, Miłosza Wnukowskiego, Piotra Kossakowskiego. Uzupełnienie stanowią dwa filmy dokumentalne: Wierszyna opowiadający o Zagłębiakach osiadłych w odległej syberyjskiej wiosce na początku ⅩⅩ wieku oraz The Art of Spiegelman dedykowany autorowi kultowego komiksu Maus.
Rafał Milach: Odmowa
- 08.11. → 09.12.2017 r. Galeria Szara w Katowicach
Wystawa fotograficzna, która jest próbą wizualnego przedstawienia różnych systemów kontroli i wywierania nacisku. W proces formatowania i przesuwania znaczeń oraz tworzenia nowych ideologii wpisują się zarówno niewinne gesty, jak i sprawdzone zabiegi socjotechniczne. W zależności od regionu różnią się intensywnością, skalą i metodami, natomiast wszystkie służą konkretnej utopijnej wizji narzucanej przez aparat władzy.
Manewry sportowe
- 16.11. → 04.01.2018 r. Galeria ASP Rondo Sztuki w Katowicach, kurator: Marek Zieliński, współpraca: Adrian Chorębała
Wystawa jest próbą uchwycenia fenomenu sportu poprzez działania w sztuce. Punktem wyjściowym są rozważania na temat ciała, które poddaje się (lub nie) terrorowi sportowej rywalizacji.
Wystawa eksploruje spektrum zagadnień, wynikających z tematyki sportowej, takich jak: transhumanizm, plemienność, wykluczenie, współzawodnictwo, edukacja sportowa, problem sławy czy przeniesienie zasad, działających w sporcie, w relacje społeczne obowiązujące w życiu. To indywidualne wypowiedzi artystów, którzy w świadomy sposób podejmują temat sportu, istniejący w sztuce już od starożytności, ale często pomijany we współczesnym dyskursie.