Wpisz i kliknij enter

Stara Rzeka i Grupa Etyka Kurpina na Jasnej 1

30 listopada w warszawskim klubie wystąpią Stara Rzeka i Grupa Etyka Kurpina. Mamy dla Was 2 podwójne zaproszenia.

Stara Rzeka to solowy projekt Kuby Ziołka – multiinstrumentalisty i jednego z najważniejszych polskich eksperymentatorów. W trakcie swojej krótkiej kadencji, pod szyldem Starej Rzeki ukazały się dwa studyjne albumy – debiutancki „Cień Chmur nad Ukrytym Polem” oraz „Zamknęły się Oczy Ziemi”, będący jednocześnie zamknięciem dyptyku. Muzyczne fascynacje związanego z renomowaną wytwórnią Instant Classic artysty sięgają daleko poza przyjęte gatunkowe normy. Ziołek znany jest z ciągłego poszukiwania, eksploracji nowych dźwięków, używania nieoczywistych technik z zamiłowania do innowacji. Pochodzący z Bydgoszczy kompozytor odważył się zestawić ze sobą atmosferyczny black metal, słowiański folk oraz głęboko brzmiącą muzykę dronową. Jaki był tego efekt? Zachwycający – o Starej Rzece rozpływały się najważniejsze magazyny, na czele z brytyjskim „The Quietus” (wysoka pozycja w płytowym rankingu 2015, „Zamknęły się Oczy Ziemi” umieszczono wyżej od Kanye Westa). Muzyk zdobył najważniejsze nagrody na rodzimym podwórku – w tym prestiżowy Paszport Polityki.

Obecnie, Kuba Ziołek skupia się na projekcie współtworzonym z klarnecistą Wacławem Zimplem. Ich najnowsza i zarazem pierwsza płyta ukazała się w listopadzie tego roku pt. „Zimpel/Ziołek”, a koncert Starej Rzeki będzie jedną z niewielu okazji do przypomnienia sobie niepowtarzalnego, mistycznego klimatu jego poprzedniego projektu.


Na scenie, bydgoskiemu artyście będzie towarzyszyć Grupa Etyka Kurpina – intrygująca, jednoosobowa formacja Adama Frankiewicza, w której muzyka i wizualizacje pochodzą ze starych kaset magnetofonowych i taśm VHS, reklam telewizyjnych czy audycji radiowych. Artysta zajmuje się również reżyserią teatralną oraz jest montażystą i przewodzi mikro-wytwórni Pionierska Records. Blog „1uchem1okiem” tak pisał o jego kasecie „Revolutionnnaire”: „Usłyszycie tu wszystko co w latach 80-tych i 90-tych szczęśliwy posiadacz magnetowidu i anteny satelitarnej, mógł odnaleźć na swoich liczonych w setkach kanałach. Prawdziwe hity z satelity.” Twórczość Frankiewicza jest zatem doskonałą definicją hauntologii.


Bilety można nabyć na stronie Going. Polecam też zajrzeć na świeże zestawienie Emilii Stachowskiej, Bartka Woynicza i Ani Pietrzak pt. „Nowamuzyka.pl idzie w miasto” vol.1

KONKURS:

Dwa podwójne zaproszenia trafią do tych osób, które wykażą się po prostu szybkim refleksem. Piszcie na: lukasz.komla@nowamuzyka.pl, w treści maila prosimy podać swoje imię i nazwisko. Na wasze zgłoszenia czekamy do 26 listopada, do godz. 20.00. Powodzenia!

 







Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy