Wpisz i kliknij enter

¿Underground/Independent? – Białystok 2018 + zaproszenia

To już 18. odsłona festiwalu i dwa intensywne artystycznie weekendy. Sprawdźcie program!

Od prawie dwóch dekad, festiwal ¿Underground/Independent? sieje wiosną w Białymstoku twórczy zamęt, proponując oryginalne filmy, koncerty, wystawy, warsztaty i spotkania. Tegoroczna edycja odbędzie w czasie dwóch weekendów: 9-11 marca i 16-18 marca.

Co w tym roku? Mnóstwo wydarzeń, które dostarczą pozytywnej energii, zapewnią silne emocje, czasem rozbawią, a czasem skłonią do refleksji. Będzie można obejrzeć filmy o słynnym klubie muzycznym Fugazi, a także o współczesnym centrum niezależnego życia kulturalnego w Łodzi. O… blokach, które przez dekady były zarówno obiektem marzeń Polaków, jak i miejscem, z którego się ucieka. O nietuzinkowym artyście Josephie Beuysie, o tworzących w podziemiu didżejach z Teheranu, jak również nowatorski obraz muzyczny inspirowany kultowym programem popularno-naukowym „Sonda”! W programie także Kocham Dziwne Kino The Best Off.

Na undergroundowej scenie pojawią się: Niemoc, BNNT, Elektryczny Węgorz i Południce! Pojawi się też różne wystawy: komiksów Marcina Podolca – „Bajka na końcu świata”, „Prace i robótki” kolektywu rysujących dziewczyn Dream Team, zaś na ścianie kina Forum – wielkoformatowy mural taśmowy, który stworzy Martin Hoffmann z berlińskiego kolektywu Selfmadecrew.

Autorem oprawy wizualnej naszego tegorocznego festiwalu jest Marcin Podolec. My tradycyjnie przybliżamy Wam część muzyczno-filmową festiwalu.

Niemoc – zjawiskowe elektroniczno-gitarowe trio, znakomite połączenie sennej, lekko egzotycznej atmosfery z wyraźnymi wpływami new wave’u i post-punka. Od powstania w 2014 roku, zespół konsekwentnie buduje swój katalog, ich EP-ki opublikowały m.in. Father And Sons Records And Tapes, Brennnessel czy MOST. To jednak koncerty są mocą napędową zespołu. Instrumentalne, taneczne formy przysporzyły Niemocy fanów zarówno wśród amatorów gitarowych brzmień, jak i publiki klubowej. Zespół zdążył już wystąpić na Openerze, węgierskim Sziget, OFF Festivalu, Nowej Muzyce, Spring Break, Nowych Horyzontach czy Domoffonie… oraz supportować M83. W sieci można znaleźć sesje nagrywane m.in. dla Boiler Room, Sofar Sounds czy Pegaza. Ostatnio muzykę Niemocy można było usłyszeć w serialu „Ultraviolet” (AXN), a obecnie zespół nagrywa pierwszą płytę długogrającą.


17 marca | 20:00 klub FAMA | film: Elektro_Sonda (41’) reż. Tomasz Knittel + spotkanie z reżyserem + koncert: Niemoc | bilety: 15 zł

BNNT – jeden z najciekawszych składów eksperymentalnych w kraju, którego działalność rozpięta jest pomiędzy muzyką, sztukami wizualnymi i teatrem! Ich album „Multiverse” znalazł się na prestiżowej liście magazynu „The Quietus” podsumowującej najlepsze płyty 2017 roku!

Tworzona przez Konrada Smoleńskiego i Daniela Szweda grupa artystyczna swoją aktywność uprawia pomiędzy muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem i działalnością wydawniczą. To zawieszenie pomiędzy różnymi formami wypowiedzi często spotyka się z kłopotem przyswojenia przez odbiorcę przyzwyczajonego do szybkiego konsumowania rozpoznawalnych komunikatów. Wydaje się to jednak być jedną z podstawowych strategii grupy. Wystarczy przypomnieć ich dźwiękowe ataki przeprowadzane z platformy nagle pojawiającego się busa (SoundBombing), żeby zorientować się że konfrontacja z odbiorcą, a może raczej konfrontowanie odbiorcy z niespodziewaną treścią, jest częstą praktyką duetu. Nasza recenzja płyty „Multiverse” wydanej przez Instant Classic.


10 marca | 20:30 klub FAMA | bilet: 15 zł

Elektryczny Węgorz – propagator muzycznego szaleństwa. Zespół w swojej twórczości łączy muzykę elektro oraz disco z rymowanymi opowiastkami. Elektryczny Węgorz jest producentem muzyki, autorem tekstów, wokalistą oraz realizatorem nagrań. Koncertowy skład zespołu: Elektryczny Węgorz, Łukasz z Bałut

16 marca | 19.30 klub FAMA | film: Kocham Dziwne Kino The Best Off + spotkanie z Dawidem Gryzą + koncert Elektryczny Węgorz | bilety: 10 z

Południce – żeńska grupa śpiewacza z Białegostoku zabierze nas w muzyczną podróż na Podlasie. Podczas tej podróży można będzie usłyszeć tradycyjne pieśni regionu, tak różne, jak jego mieszkańcy: jedno i wielogłosowe, śpiewane po polsku lub w gwarze ukraińskiej i białoruskiej. Opowiadające o jasnych i ciemnych stronach wiejskiego życia oraz zmiennym cyklu przyrody. W tej muzycznej opowieści znajdą się m.in. pieśń o sianokosach z zaskakującą pointą, pieśni wiosenne, weselne i miłosne, skarga młodej żony na niedobrego teścia czy refleksyjna pieśń o bezpowrotnie utraconej młodości.

9 marca | 20:15 klub FAMA | wernisaż wystawy Prace i Robótki, połączony ze spotkaniem z kolektywem rysujących dziewczyn Dream Team + koncert Południce pracują | wstęp wolny

FILMY:

„Fugazi – Centrum Wszechświata” reż. Leszek Gnoiński – dokumentalno-animowany film, przedstawiający krótką i burzliwą historię jednego z pierwszych prywatnych, niezależnych klubów muzycznych w wolnej Polsce! Dwie sceny mieszczące 2500 osób, 14 metrowy bar w kształcie gitary, 350 artystów występujących w klubie podczas 11 miesięcy działalności, koncerty odbywające się non stop, trójkątne plakaty wiszące w całej stolicy – tak wygląda historia klubu, który w 1992 roku stał się najważniejszym miejscem na mapie odradzającej się Warszawy i skupił wokół siebie ludzi kochających muzykę i dobrą zabawę.

Fugazi było centrum wszechświata dla ludzi chcących zmieniać rzeczywistość i oglądać świat z nowej perspektywy. To tutaj Kuba Wojewódzki uczył się robić wywiady, Grzegorz Miecugow i Jurek Owsiak prowadzili konferansjerkę, Tadeusz Nalepa i Czesław Niemen przychodzili na koncerty, a Marek Kotański organizował swoje akcje. Po Fugazi pozostała legenda, która żyje do dziś!

W filmie wystąpili m.in. Robert Brylewski, Waldemar Czapski, Jarek Frankowski, Vivian Gitana, Maciek „Wujek Samo Zło” Gnatowski, Tomik Grewiński, Alex Kłoś, Piotr „Mizerny” Liszcz, Dariusz „Maleo” Malejonek, Anja Orthodox, Jurek Owsiak, Muniek Staszczyk, Kazik Staszewski, Piotr „Śledziu” Ślesicki, Piotr „Vienio” Więcławski, Piotr Wolfram.

9 marca | 18.30 kino Forum | bilety: 10 zł | spotkanie z reżyserem 

„Bloki” reż. Konrad Królikowski – pierwszy długometrażowy, szeroki i wieloaspektowy obraz poświęcony budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku 1956 do współczesności. Składają się na niego między innymi wywiady z architektami – najważniejszymi twórcami znanych polskich osiedli, lokatorami, krytykami architektury i historykami. Nie jest to film tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są zapisem wielkich przemian powojennej Polski.

10 marca | 17.00 kino Forum | bilety: 10 zł | spotkanie z reżyserem 

„Beuys. Sztuka To Rewolucja” reż. Andres Veiel – film o Josephie Beuysie to portret porywającego artysty, lecz przede wszystkim intymny obraz niezwykłego człowieka o nietuzinkowej osobowości, oryginalnej koncepcji sztuki i nieoczywistych jak na swoje czasy poglądach. Charyzmatyczny niemiecki artysta, teoretyk sztuki, pedagog, aktywista i społeczno-polityczny reformator Joseph Beuys twierdził, że każdy jest artystą, każdy może tworzyć sztukę i wpływać na nią oraz otaczający świat. Ubrany w charakterystyczny kapelusz, postrzegał sztukę nie jako przedmioty estetyczne, lecz twórcze, terapeutyczne działanie o społecznym lub politycznym podłożu. Film jest wnikliwym portretem jego życia i twórczości opartym niemal w całości na doskonale zmontowanych wizualnych i dźwiękowych materiałach archiwalnych.

10 marca | 19.00 kino Forum | bilety: 10 zł

„Raving Iran” reż. Susanne Regina Meures – historia mieszkających w Teheranie didżejów, którzy realizują swoją pasję, ryzykując więzieniem – w Iranie od czasu rewolucji islamskiej z 1979 roku, obowiązuje zakaz publicznych śpiewów i tańców. Arash i Anoosh starają się ominąć restrykcyjne prawo, schodząc do podziemia. Aby potańczyć w rytm swojej ulubionej muzyki, młodzi Irańczycy przemierzają setki kilometrów, by urządzać nielegalne imprezy na bezkresnej pustyni. Życie przyjaciół zmienia się, gdy dostają zaproszenie na festiwal muzyki klubowej w Szwajcarii. Zagranie na prestiżowej imprezie może być punktem zwrotnym w ich karierze. Sęk w tym, że najpierw trzeba się tam dostać.

16 marca | 18.00 kino Forum | bilety: 10 zł

„Elektro_Sonda” reż. Tomasz Knittel – nowatorski film muzyczny, dla którego inspiracją była „Sonda”– kultowy telewizyjny program popularno-naukowy, emitowany w latach 80. XX wieku. Film przekracza klasyczne gatunkowe podziały. To wrażeniowa, filmowa prezentacja współczesnej polskiej sceny muzycznej. To także rodzaj filozoficznej opowieści, poruszającej ważne kwestie, z którymi dziś się mierzymy, takie jak wszechobecność technologii, czy wizje przyszłości, w której człowiek wcale nie jest najważniejszy. Film przenosi widza w świat wyobraźni młodego chłopca, za sprawą okularów VR odkrywającego transowy świat muzyki elektronicznej, zawieszony między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Bohater, w trakcie swojej wirtualnej podróży ponad czasem, spotyka kolejne gwiazdy polskiej elektroniki, wśród których są: Kamp!, BOKKA, Rysy, Zamilska, Komendarek, JAAA!, Polpo Motel, Golczewski. W filmie wzięli również udział twórcy związani ze środowiskiem polskiego teatru i tańca – Dominika Knapik, Sebastian Pawlak, Paweł Sakowicz, Robert Wasiewicz.

17 marca | 20.00 klub FAMA | bilety: 15 zł

„Dom/Łodź” reż. Piotr Szczepański – opowieść o ludziach, którzy zdecydowali się zostać w Łodzi i stworzyli tam nowe miejsce spotkań. Bohaterami filmu jest sześciu muzyków, którzy powołali do życia spółdzielnię socjalną. Jej owocem jest klub DOM, który szybko stał się centrum niezależnego życia kulturalnego w mieście. Kamera Piotra Szczepańskiego obserwuje życie tych ludzi oraz funkcjonowanie prowadzonego przez nich miejsca przez okres dwóch lat. Klub DOM i jego właściciele są w centrum szczególnej sytuacji, w której czterdziestoletni artyści rozkręcają biznes, który ma wesprzeć ich działalność twórczą. W filmie występują: Marcin Byczewski, Witek Munnich, Wiktor Skok, Jakub Szczeciński, Robert Tuta, Kuba Wandachowicz. Muzyka: Alles, Pustki, Not, Maanam, Dandy Warhols, Hole, Cool Kids Of Death, Nagrobki, The Fall.

18 marca | 17.00 klub FAMA | + panel dyskusyjny Dlaczego Białystok ciągle czeka na swój niezależny DOM?

„The Best Off Kocham Dziwne Kino” – białostocka odsłona jednego z najoryginalniejszych i inspirujących festiwali kina niezależnego w kraju, który przybliża nieszablonowe dzieła niezależnych twórców filmowych, podchodzących do swej twórczości z dystansem i humorem.
Zestawienie najlepszych filmów krótkometrażowych z pierwszych pięciu edycji Festiwalu Filmowego Kocham Dziwne Kino (2012-2016): horror, animacja, dokument, sensacja, satyra, parodia, abstrakcja. Obrazy nagrodzone oraz pozakonkursowe. Kulisy festiwalu przedstawi jego twórca Dawid Gryza, znany widzom z projektu „Plakaty filmowe z Ghany”.

16 marca | 19.30 klub FAMA | bilety: 10 zł

 

Marcin Podolec – absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej (wydział operatorski, specjalizacja film animowany). W czasie studiów zrealizował pięć etiud szkolnych, z których dwie („Dokument”, „Olbrzym”) prezentowane były szerokiej publiczności międzynarodowej. Reżyserował animacje do obrazów Adama Sikory („Bruno Schulz”), Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały („Ucho wewnętrzne”), Władysława Jurkowa („Barry – pies z Treblinki”) i Leszka Gnoińskiego („Fugazi – centrum wszechświata”).

Chętnie nawiązuje kontakty z muzykami, ponieważ to właśnie muzyka jest jego głównym źródłem inspiracji i energii. Za swoją twórczość komiksową i filmową dwukrotnie został finalistą Talentów Trójki. Również dwukrotnie był nominowany do nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Film animowany. Za krótkometrażowy komiks „Pretekst” zdobył drugie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi. Album „Czasem” został dwukrotnie uhonorowany tytułem Polskiego Komiksu Roku (nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego i publiczności MFKiG w Łodzi). Za punkty zwrotne uważa album „Fugazi Music Club”, który był jego pierwszym komiksem opublikowanym we Francji, Włoszech, Niemczech i Hiszpanii oraz film „Dokument”, który zebrał pozytywne recenzje i nagrody na całym świecie.

Bilety – do kupienia w kasie kina Forum oraz na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

Pełny program festiwalu na stronie: www.bok.bialystok.pl

 

KONKURS:

Do rozdania mamy po 2 podwójne wejściówki na koncerty: Niemoc, BNNT i Elektryczny Węgorz. Piszcie na adres: lukasz.komla@nowamuzyka.pl – podając w temacie wiadomości nazwę zespołu, a w treści swoje imię i nazwisko. Kto pierwszy, ten lepszy! Czekam na Wasze zgłoszenia do poniedziałku (5 marzec), do godz. 20.00. Powodzenia!

 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Pop Ambient 21 Years Mix

Z okazji Nowego Roku wytwórnia Kompakt opublikowała wyjątkowy miks. Można go posłuchać na naszej stronie.