Wpisz i kliknij enter

Petr YAC – PLDE In Dub

Debiutancki album solowy polskiego producenta nawiązuje do najlepszych tradycji glitchowego dubu.

YAC jest producentem żyjącym na pograniczu Polski i Niemiec. Zapalony wielbiciel muzycznej dekonstrukcji, miłośnik dilejow i reverbów. Jeden z najbardziej uznanych rodzimych twórców głębokiej, nieoczywistej muzyki elektronicznej spod znaku glitchu i dubu, popychającej słuchacza w odmęty kryjące się gdzieś na rubieżach techno, dronów i innych dźwiękowych ekstremów.

Począwszy od wczesnych prac przy tworzeniu deskostrukcyjnych miksów, lepiących setki dźwięków z róznych źrodeł (przykladem „Versions”- 35 minutowy mix zawierający 769 sampli w 35 min, dla którego ukuto określenie „mixing 2.0”), po bardziej dojrzałe produkcje, których owocem są EP-ki dla labeli instabil („Viscaria” – 2014) i minicromusic („Mantas” – 2015), YAC konsekwentnie rozwijał swoje zaszumione i odrealnione brzmienie. W międzyczasie razem z Tomkiem Karczewskim a.k.a. [77] powołał dubowy duet Normal Bias, który w ubiegłym roku wydał na winylu niezwykle przychylnie przyjęty album nakładem U Know Me Records.

Kolejnym etapem działalności YAC-a jest jego solowy album. Dwa lata prac z taśmą, mielenia efektami i niekończącej sie dekonstrukcji wyjściowego materiału, przyniosły 9 premierowych kompozycji. W przeciwieństwie do konkretnych i zdecydowanych utworów Normal Bias, solowe nagrania jednego z jego filarów, mają bardziej wyciszone i intymne brzmienie. Sklejone ze studyjnych szumów i pogłosów, defektów i efektów, zamieniają się w podszyte dubem ambientowe miniatury, którym blisko do najlepszych dokonań takich projektów, jak Pole czy Kit Clayton. Ta glitchowa obróbka dźwięku jest znakiem rozpoznawczym YAC-a – i przywołuje na myśl scenę click’n’cuts z poczatku minionej dekady. W wersji polskiego producenta pomysły te zostają odświeżone i przeniesione we współczesny kontekst.

Płyta „PLDE in Dub” została wydana w wersji cyfrowej oraz na kompaktowym krążku w zaprzyjaźnionej z artystą gorzowskiej oficynie Dym Records, co dopełnia przyświecającą tworzeniu albumu ideę oddania ducha przygranicznego życia w zachodnim pasie Polski. Materiał został zmasterowany w Gagarin Studio przez niezawodnego Kwazara. Okładkę zaprojektował Bartek Szymkiewicz. Polecamy!

www.facebook.com/yacmusik  

www.soundcloud.com/yacmusik  

www.dymrecords.bandcamp.com  

www.facebook.com/dymrecordsmusicJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Jędrek
Jędrek
6 lat temu

Mistrzostwo Polski

Polecamy