Wpisz i kliknij enter

Kobiety przejmują TNM 2019

Scena FUTURE!/Carbon na tegorocznym festiwalu Tauron Nowa Muzyka będzie miała silną żeńską reprezentację.

Tegoroczną odsłonę jednej z najbardziej zaskakujących scen zdominują kobiety. Artystki i artyści reprezentujący tak różne gatunki, jak eksperymentalna elektronika, offowy pop, rap i queer techno zagrają w czerwcu na scenie FUTURE!/Carbon. Unikalny koncept artystyczny prezentuje przyszłość w wymiarze globalnym. Usłyszymy artystki z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Możemy spodziewać się barwnej mieszanki nieskrępowanych brzmień.

Scena Carbon i jej goście są dla wielu źródłem największych muzycznych zaskoczeń na festiwalu. Występy niemal anonimowych twórców okazują się wielkimi wydarzeniami. Nie inaczej będzie tym razem. Tegoroczny skład sceny FUTURE!/Carbon jest jak zwykle nieprzypadkowy. Przeważająca większość zaproszonych gości to projekty tworzone przez kobiety i dziewczyny, głównie solo – mówi Wojciech Kucharczyk, kurator sceny FUTURE!/Carbon. Dziś do ogłoszonej wcześniej Fatimy Al Qadiri live dołącza 13 intrygujących artystek i artystów z różnych stron świata.

Najbardziej znaną twórczynią w tym zestawieniu jest LAFAWNDAH. Wokalistka o egzotycznej urodzie ma w żyłach krew irańską, egipską i angielską, dorastała w Paryżu, a obecnie mieszka w Nowym Jorku. Jej nagrania, utrzymane w stylistyce eksperymentalnego R&B i nowoczesnego art-popu, opublikowała m.in. kultowa wytwórnia Warp. W marcu ukazał się debiutancki album artystki „Ancestor Boy”.

Emocji dostarczy także występ kontrowersyjnego bułgarskiego performera, choreografa, kompozytora, wokalisty oraz artysty wizualnego Ivo Dimcheva. Ogromna charyzma i wielowątkowa twórczość zaowocowały zaproszeniami na występy w całej Europie. Bułgarski artysta porusza często problem ludzkiej seksualności. Jego performance pełny jest odniesień do kultury queer i łączy muzykę, taniec, teatr i sztuki wizualne.

Równie charakterystyczne, choć nieco inne brzmienia zaprezentuje francuska wokalistka i producentka coucou chloe. Na żywo prezentuje eksperymentalną fuzję najnowocześniejszych trendów muzyki klubowej i hiphopu. Kanadyjska DJ-ka Brat Star obraca się w podobnej stylistyce i oprócz występu solo będzie towarzyszyć coucou chloe w roli DJ-ki. Jak sama mówi o swoich setach, to „bezproblemowa mieszanka dziko kontrastujących gatunków”.

Nie zabraknie również zupełnie odmiennej estetyki. Kubańska wiolonczelistka Ana Carla Maza śpiewa barwny, wyrafinowany pop z latynoską wrażliwością. Raperka AWA pochodzi z Zimbabwe, na stałe rezyduje w Niemczech, ale jej główne inspiracje to południowoafrykański hiphop i kwaito. Z kolei pochodząca z Argentyny Tatiana Heuman tworzy wielowarstwowe, zdekonstruowane piosenki o popowym sznycie, ale eksperymentalnej treści.

Jak co roku nie zabraknie przedstawicieli polskiej sceny offowej. MUKA to zglitchowany IDM o abstrakcyjnej formie i bogatych melodiach. Duet tworzą Kacha Kowalczyk (wokalistka Coals) oraz producent Paszka aka Szymon Sapalski. Podczas festiwalu na scenie FUTURE!/Carbon usłyszymy także reprezentantów kolektywu Oramics. Inicjatywa ma na celu „wspieranie kobiet, osób niebinarnych oraz LGBTQ w branży muzyki elektronicznej”. W ramach Oramics showcase na FUTURE!/Carbon wystąpią Avtomat (hybrid dj set), dogheadsurigeri (dj set), ISNT (liveact), Mala Herba (liveact) i Monster (dj set).

W sprzedaży dostępne są bilety jednodniowe oraz karnety dwudniowe i trzydniowe. Więcej informacji i pełny program na stronie festiwalu. To wciąż jeszcze nie koniec odsłaniania programu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2019 – wkrótce ogłoszenia kolejnych artystów.

Między 20 a 22 czerwca katowicką Strefę Kultury znów opanują najświeższe i najbardziej intrygujące dźwięki z całego świata. Tauron Nowa Muzyka Katowice to jeden z najbardziej cenionych festiwali muzycznych w Europie, a jego status potwierdza co roku fascynujący program artystyczny i niebanalna lokalizacja w sercu Śląska.

Tauron Nowa Muzyka 2019 – oficjalna strona







Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy