BNNT is Michał Kupicz – Multiversion #2
Jarek Szczęsny:

Część druga.

Coil – The Gay Man’s Guide To Safer Sex +2 OST
Ania Pietrzak:

Absolutne kuriozum!

Siavash Amini – Serus
Jarek Szczęsny:

Pływanie w stanie półsnu.

Foghorn – Thanatos
Jarek Szczęsny:

Album wysokooktanowy.

Subjected – Pictures From The Aftermath
Paweł Gzyl:

Ambientowa afirmacja życia i miłości.

Billy Woods And Kenny Segal – Hiding Places
Jarek Szczęsny:

Ciężki i ponury.

Ellen Arkbro – Chords
Paweł Gzyl:

Filozofia czystego akordu.

BNNT is Patrick Higgins – Multiversion #1
Jarek Szczęsny:

Część pierwsza.

Opla – Obertasy
Jarek Szczęsny:

Modernizacja polskiej wsi.

Zguba – Potwarz
Jarek Szczęsny:

Zagadkowa umysłowość.

Erith – Speed of Light
Przemysław Solski:

Niebanalny styl, kosmiczna muzyka, swoboda na scenie, tak w kilku słowach można określić nowe zjawisko na polskim rynku.

Øyvind Torvund – The Exotica Album
Łukasz Komła:

W egzotycznym zwierciadle.

Sciahri – Double-Edged
Paweł Gzyl:

Plemienny minimal.

Various Artists – ePM Selected Vol. 7
Paweł Gzyl:

Dziesięć house’owych sztosów.Dots (Uwe Schmidt) – Dots

Śladami czarów w kosmicznej otchłani.

Z niekrytą radością wspominam o kolejnym, najnowszym wydawnictwie londyńskiej wytwórni Astral Industries, prowadzonej przez niezwykle sympatycznego brytyjskiego DJ-a i producenta Ario. Astral Industries za każdym razem wypuszcza istne ambientowe szmaragdy, a perfekcja z jaką to robi – począwszy od niesamowitych okładek, utrzymanych każdorazowo w oryginalnej, uroczej „astralowej” konwencji, do jakości tłoczenia – sprawia, że na każde ich nowe wydawnictwo czekam jak dzieciak na Gwiazdkę. Tak jest i w tym przypadku.

Tym razem Astral Industries proponuje fanom ambientu wznowienie – po raz pierwszy na winylu – albumu „Dots” niemieckiego artysty Uwe Schmidta (najlepiej znanego z pseudonimu Atom™). Pierwotnie album ukazał się w 1994 r. w wersji CD, nakładem własnej wytwórni Schmidta – Rather Interesting.

„Dots” skomponowana została z minimalistycznych dźwięków klawiszy, dzwonków i synthów, nałożonych na eksperymentalne, abstrakcyjne dźwięki tła, tworzące łącznie klimat bajkowej aury, ekstazy i zaciekawienia niczym w „Alicji w krainie czarów”. Kto lubi sugestywny „bezdronowy” ambient, budujący alternatywną przestrzeń, ten będzie „Dots” zachwycony. Jest tu miejsce na odosobnione kosmiczne lewitowanie (tytułowy „Dots”), zaintrygowanie i delikatny niepokój połączony z ciekawością i podnieceniem („Spinout Segment” i „Seaweed”, który jest idealnym soundtrackiem po lesie (nie tylko daglezjowym), jak i na radość buszowania wśród pól i łąk w słoneczny dzień („Friendly Cortex”). Można się też skradać o zmroku po bezdrożach („Stain (Dot)”), by wreszcie trafić na rytualne obrzędy tajemniczego życia na Marsie („Dense”). Można też poleżeć na kanapie uśmiechając się do własnych myśli, a potem spokojnie zasnąć (świetny, blisko dwudziestominutowy „Tonic Edge”).

Narrator tej opowieści czuwa i czuć jego obecność. Na końcu zostawia słuchacza w samotności, jednak w bezpiecznym miejscu. Kto chce, może wrócić. Można też zostać i poczekać. Za chwilę ma bowiem ukazać się kolejna płyta Astral Industries – nieznany jeszcze tytuł wydawnictwa oznaczonego AI-15. A, że nie znam drugiej tak spójnej ambientowej wytwórni, to zapewne znów będzie ciekawie. Katalog Astral jest bezbłędny, a „Dots” to kolejny przykład wyczucia i genialnego stylu tej oficyny. Dlatego ja zostaję. Z pełnym przekonaniem polecam to i Wam zapraszając jednocześnie do odsłuchu „Dots”. To
fascynujący muzyczny spacer śladami czarów w kosmicznej otchłani, który teraz, po 25 latach od premiery, można przejść na nowo.

5 lipca 2019 | Astral Industries

Informacje o płycie Dots na Discogsie » Dots na Bandcamp » Profil Astral Industries na Facebook » Profil Astral Industries na Bandcamp »

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

1 Komentarz

  1. Ania Pietrzak

    Już wiadomo, że 15. wydawnictwo Astral Industries poświęcone zostanie twórczości i pamięci Jacobusa Derworta, zmarłego tragicznie członka The Chi Factory, których nagrania również wydawała londyńska wytwórnia:

    https://www.facebook.com/astralindustries/photos/a.170951459758751/1108120839375137/?type=3&theater