Julek Płoski – śpie
Jarek Szczęsny:

Coś nowego.

Karenn – Grapefruit Regret
Paweł Gzyl:

Pariah i Blawan improwizują.

Moor Mother – Analog Fluids Of Sonic Black Holes
Jarek Szczęsny:

Hałas i chaos.

Jazz Band Młynarski-Masecki – Płyta z zadrą w sercu
Jarek Szczęsny:

Jedna dla wszystkich.

Shapednoise – Aesthesis
Paweł Gzyl:

Nieznane mutacje basowych brzmień.

A Winged Victory for the Sullen – „The Undivided Five”
Mateusz Piżyński:

Ambientowe nowości z Ninja Tune

Enchanted Hunters – Dwunasty Dom
Krzysiek Stęplowski:

Czasem naprawdę warto czekać. Warto wypatrywać, nawet latami, jeśli tylko cierpliwość nagrodzona ma być w taki sposób.

Ecnahnted Hunters Dwunasty Dom
Rrose – Hymn To Moisture
Paweł Gzyl:

Techno w stylu Marcela Duchampa.

Trzaska/Mazurkiewicz/Szpura – North Meridian
Jarek Szczęsny:

Można się spocić od samego słuchania.

Giant Swan – Giant Swan
Paweł Gzyl:

Czy znany ze świetnych koncertów duet sprawdził się również w studiu?

Floating Spectrum – A Point Between
Jarek Szczęsny:

Cyfrowy pomnik przyrody.

Bleu Roi – Dark/Light
Łukasz Komła:

Wiosną ubiegłego roku wsłuchiwaliśmy się w singiel szwajcarskiego projektu Bleu Roi, a przed kilkoma dniami ukazała się ich nowa EP-ka „Dark/Light”, którą przybliżamy i jednocześnie o niej rozmawiamy z Jennifer Jans.

Traversable Wormhole – Regions Of Time
Paweł Gzyl:

Adam X wraca do projektu sprzed dekady.

Sudan Archives – Athena
Jarek Szczęsny:

Do diabła z dobrymi radami.Animistic Beliefs – Mindset: Reset

Surfując na wznoszącej się fali.

Nawrót mody na klasyczne electro w stylu Detroit sprawił, że w ostatnich latach pojawiło się wielu młodych wykonawców podążających tropem Dopplereffekt czy Drexciyi. Jednym z najciekawszych jest działający w Rotterdamie duet Animistic Beliefs. Tworzy go para muzyków – Linh Luu i Marvin Lalihatu. Zadebiutowali oni w zeszłym roku, serwując EP-kę „Sinious Guillies” dla pododdziału Solar One Music – Between Places – prowadzonego przez projekt The Exaltics. Jej śladem poszedł następny krążek – „Molucca Quake” – firmowany przez Cultivated Electronics, tłocznię którą prowadzi Sync 24. Jakby tego było mało Luu i Lalihatu zwarli szyki z samym Legoweltem – i jako Audiosport 8 wydali kasetę „De Diepe Wereld”. Wszystko to wskazuje, że dokonania Animistic Beliefs zyskały aprobatę weteranów sceny electro – co potwierdza teraz debiutancki album duetu, który prezentuje właśnie Solar One Music.

„Mindset: Reset” otwiera utwór tytułowy – zwiewne techno o zamaszystym rytmie, w którym ćwierkającym klawiszom towarzyszy oniryczna wokaliza Linh Luu. W „Succubi Island” uderza już dynamiczne electro, łączące acidowe świdrowanie z zimnymi syntezatorami. Techno powraca w „Dream Journal” – choć i tutaj w roli głównej mamy dźwięki rodem z Rolanda TB-303. W kolejnych nagraniach słychać wyraźne wpływy dokonań Drexciyi i Dopplereffekt: to przede wszystkim zbasowane akordy w „Margiela Face Mask” i beznamiętna wokaliza kobieca w „Reflection Of Language”, wpisane w laboratoryjną elektronikę. Bardziej minimalistyczną wersję gatunku odsłania „Digitone_X005”, stanowiąc kontrapunkt dla rozbudowanego „Mescal/Druid”, zestawiającego szybkie bity i perkusyjne efekty z ambientowym finałem.

Linh Luu i Marvin Lalihatu dali się wcześniej poznać jako miłośnicy modularnych syntezatorów. I rzeczywiście: osiem nagrań z „Mindset: Reset” demonstruje w dobitny sposób, że duet z Rotterdamu wie jak używać analogowych maszyn. Płyta ma soczyste i głębokie brzmienie, które świadomie celebruje swój „żywy” ton. Inspiracje dokonaniami pionierów z Motor City są tu wyraźnie słyszalne, ale Holendrzy nie udają, że to oni jako pierwsi wykrzesali ogień. Czerpiąc żywotne soki swej muzyki z nagrań sprzed dwóch dekad, tworzą nowoczesną wersję electro, ujmującą młodzieńczą energią i pomysłowością. Fani gatunku będą zachwyceni tym wydawnictwem – Animistic Beliefs lokują się bowiem nim w czołówce jego nowej fali.

Solar One Music 2019

www.solaronemusic.com

www.facebook.com/solaronemusic

www.facebook.com/animisticbeliefs

 

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze